Utorak, 17. jun 1997.

RASPRAVA O DRZAVNIM MEDIJIMA PREKINUTA U CETVRTAK JUCE NIJE NASTAVLJENA

Problem crnogorske TV resava najuzi vrh DPS

Nepomirljivi stavovi dve suprotstavljene struje u DPS o tome da li hitno sazvati Upravni odbor RTV Crne Gore i smeniti glavnog i odgovornog urednika Vladislava Asanina. Sastanak Bulatovica, Djukanovica, Marovica i Miilce Pejanovic-Djurisic

Podgorica. - Umjesto najavljenog i ocekivanog nastavka sjednice crnogorskog parlamenta, juce u 11 casova izvjestace je sacekala vijest da zasjeda poslanicki klub DPS. Sjednica parlamenta, medjutim, nije nastavljena ni poslije zasjedanja vecinskog poslanickog kluba, a novinari su nezvanicno obavijesteni da je upravo poceo sastanak najuzeg vrha vladajucih socijalista, sto znaci Bulatovica, Djukanovica, Marovica i Milice Pejanovic-Djurisic. Nesto prije 15 sati postalo je izvjesno da od nastavka sjednice nema nista, makar do kasnih poslijepodnevnih casova.

Prvi cin drama odigran je u prosli cetvrtak, kada je sjednica parlamenta prekinuta, na zahtjev poslanickog kluba "Narodne sloge". Tog dana je od strane Vlade, a preko sekretara za informacije Bozidara Jaredica, ultimativno zarazena sjednica Upravnog odbora RTV Crne Gore, na kojoj bi bio smijenjen Vladislav Asanin, glavni i odgovorni urednik drzavne televizije, sekretar za informacije optuzio je, naime, Asanina za krsenje Zakona o javnom informisanju. Parlament se u cetvratk nije izjasnjavao o zahtjevu Vlade, posto je poslanicki klub DPS postigao, po misljenju opozicije, "truli kompromis".

Juce je, medjutim, problem hitnog zakazivanja sjednice Upravnog odbora RTV Crne Gore i smjenjivanja Vladislava Asanina ponovo postavljen u poslanickom klubu vladajuce partije. Prema nezvanicnim informacijama, Djukanovic-Maroviceva struja beskompromisno je podrzavala Vladin zahtjev, dok su Bulatovicevci insistirali na tome da parlament nastavi sa radom i da se, bez prethodnog uslovljavanja, prihvate izvjestaji o programskoj orijentaciji drzavnih medija za proslu, i programski planovi za ovu godinu. Posto niko nije zelio da popusti, problem je prenesen u nadleznost najuzeg partijskog vrha, dakle predsjednika i potpredsjednika DPS.

U intervjuu koji je juce dao nezavisnom podgorickom radiju "Antena M", sef poslanickog kluba DPS i predsjednik Upravnog odbora treba zakazati u jednoj normalnoj proceduri".

"S druge strane, nezabiljezeno je u praksi da Skupstina prekida rad zbog zasjedanja nizeg organa. Logicno bi bilo da Skupstina, koja bira upravne odbore, usvoji odredjene zakljucke, preporuke upravnom odboru i da gleda sta ce upravni odbor da uradi, a ne da Skupstina ceka sta ce da uradi upravni odbor, pa da onda zauzme stavove. On je optuzio Televiziju da je stala na jednu stranu, a ja moram da kazem da se on, takvim decidnim stavom, svrstao na neku stranu - siguran sam ne na stranu Zakona o javnom informisanju...", kazao je, pored ostalog, gospodin Bulatovic u razgovoru za "Antenu M".

D. Vukovic

ZAHTEV POSLANICKIH KLUBOVA OPOZICIJE SKUPSTINI CRNE GORE

O promeni Ustava SRJ i Milosevicevoj kandidaturi po hitnom postupku

Poslanicki klub "Narodne sloge", zajedno sa ostalim opozicionim poslanickim klubovima, najavio je juce da ce od crnogorskog parlamenta zahtijevati da se, po hitnom postupku, izjasni o tekstu rezolucije koja se odnosi na inicijativu SPS-a za promjenu dva clana Ustava SRJ i Milosevicevoj kandidaturi za predsjednika SRJ.

Parlament bi to trebalo da ucini prije nego o istome bude raspravljao Glavni odbor DPS-a, cija sjednica je najavljena za 23. jun.

U predlozenom tekstu rezolucije izricit je stav da su promjene Ustava, koje je predlozila SPS, "neprihvatljive za Crnu Goru, jer narusavaju princip ravnopravnosti republika clanica i dovode Crnu Goru u neravnopravan polozaj u odnosu na Srbiju". Sto se tice kanidature Slobodana Milosevica za predsjednika SRJ, u predlogu rezolucije se kaze: "Skupstina RCG ocjenjuje da bi izbor Slobodana Milosevica za predsjednika SRJ onemogucio kako politicke tako i ekonomske reforme u SRJ i posebno u Crnoj Gori, sto bi jos vise udaljilo Crnu Goru i Srbiji od medjunarodne zajednice".

Na kraju predlozene rezolucije upucena je preporuka svim politickim strankama, a posebno predstavnicima Crne Gore u saveznim organima (clanovima Savezne vlade i poslanicima u Saveznoj skupstini) da ne podrze promjene Ustava SRJ, ukoliko ihcrnogorski parlament prethodno ne verifikuje, i da ne podrze kandidaturu Slobodana Milosevica za funkciju predsjednika SRJ.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /