Ponedeljak, 16. jun 1997. | |||
JUCE ODRZANI PREDSEDNICKI IZBORI U HRVATSKOJOdziv biraca po evropskim standardima
U istocnoj Slavoniji, kao i u ostalim delovima Hrvatske, izbori protekli u redu, bez incidenata i u skladu sa izbornim pravilima, saopstio na prepodnevnoj konferenciji za novinare predsednik Izborne komisije Ivan Mrkonjic. Glasalo se i u 40 zemalja sveta
Milan Bunjac
|
Demokratska i bogata Hrvatska: Franjo Tudjman |
Zagreb. - Gradjani Hrvatske juce ujutru su izasli na biracka mesta kako bi izabrali predsednika Republike. Biracka mesta su otvorena u 7.00 sati, i glasanje je trajalo do 19.00 casova, a prvi nezvanicni privremeni rezultati ocekuju se danas u ranim jutarnjim casovima.
Do 11.00 sati je glasalo 22,15 odsto biraca, saopstio je predsednik Izborne komisije Republike Hrvatske Ivan Mrkonjic. Taj odziv je, prema recima Mrkonjica veoma dobar i uklapa se u evropska merila. Predsednicki kandidati, sadasnji predsednik i kandidat Hrvatske demokratske zajednice Franjo Tudjman, lider Hrvatske socijalno-liberalne stranke i kandidat devet opozicionih stranaka Vlado Gotovac i kandidat Socijaldemokratske partije Zdravko Tomac, glasali su u ranim jutarnjim casovima na svojim birackim mestima u Zagrebu. Tudjman na Tuskancu, Gotovac u centru, a Tomac na Pantovcaku.
Prema podacima Izborne komisije Hrvatske, pocetak izbora protekao je u skladu sa zakonom. Glasa se na vise od 7.500 mesta u Hrvatskoj i u 40 stranih zemalja, ukljucujuci i BiH i SR Jugoslaviju. U Bosni i Hercegovini otvoreno je 19 biralista, a prema prvim izvestajima izuzetan poziv biraca zabelezen je u Mostaru i Bihacu. Prema birackim spiskovima, u inostranstvu boravi ukupno 377.000 hrvatskih drzavljana sa pravom glasa, od cega gotovo 340.000 otpada na Hrvate u BiH. U Hrvatskoj je registrovano vise od 4 miliona drzavljana sa pravom glasa. Predsednicke izbore u Hrvatskoj nadgledalo je 155 posmatraca iz 28 zemalja i oko 30.000 predstavnika hrvatskih stranaka.
Do prve konferencije za novinare odrzane u 13 casova, prikupljeni su podaci sa 5.100 birackih mesta, ukljucujuci i podatke iz Istocne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema. Najveci odaziv biraca zabelezen je u Pozesko-slavonskoj zupaniji - preko 30 posto - dok je u Zadarskoj regiji, na primer, odaziv bio znatno manji - oko 16 posto biraca. I u Istocnoj Slavoniji, kao i u ostalim delovima Hrvatske, izbori, prema Mrkonjicevim recima, proticu u redu, bez incidenata i u skladu sa izbornim propisima. U Vukovaru se tokom prepodneva odazvalo teko oko tri posto biraca. Tokom prepodneva izborna komisija nije primila nijedan prigovor.
Predsednik republike bira se na pet godina, pobedjuje onaj kandidat koji dobije apsolutnu vecinu glasova svih biraca koji izadju na izbore. U slucaju da nijedan kandidat ne dobije potrebnu vecinu ni u drugom krugu, do koga po prognozama nece doci, za dve nedelje odrzali bi se novi izbori, na kojima bi od dvojice kandidata sa najvecim brojem glasova iz prvog kruga, pobedio onaj koji dobije veci broj glasova.
Za ove izbore odstampano je 4.265.000 belih glasackih listica, na kojima su imena kandidata navedena abecednim redom - Vlado Gotovac, Zdravko Tomac, Franjo Tudjman, kao i nazivi stranaka koje su ih kandidovale i koje ih podrzavaju. Biracki spiskovi, iako zakljuceni jos 6. juna, mogli su se po jednostavnoj proceduri menjati i dopunjavati i na sam izborni dan. Dovoljno je da gradjanin cije se ime ne nalazi u birackom spisku predoci licnu kartu ili domovnicu, i na osnovu toga dobija potvrdu od nadleznih sluzbenika, sto mu omogucuje da uzme svoj listic i ubaci u glasacku kutiju.
Izbori samo za 'strance' u SRJBeograd. - U nedelju je Konzularno odeljenje beogradske Ambasade Republike Hrvatske bilo jedino mesto na kome su drzavljani RH mogli da glasaju u okviru hrvatskih izbora za predsednika Hrvatske. Do 16 casova, glasalo je samo 95 hrvatskih drzavljana. To je bio zahtev jugoslovenskih vlasti, koje su odbile da odobre otvaranje jos jednog birackog mesta za ove izbore u Subotici, pri tamosnjoj Katolickoj crkvi. Tamo nema diplomatske kancelarije, stanoviste je Saveznog ministarstva inostranih poslova, koje je odobrilo da u diplomatskom predstavnistvu glasaju samo oni koji nemaju dvojno, jugoslovensko i hrvatsko drzavljanstvo, objasnjava za "Nasu Borbu" konzul RH u Beogradu, Neven Vrankovic. Da nije bilo tako, razumna je pretpostavka, biraca bi bilo znatno vise, ukljucujuci i drzavljane RH koji su izbeglice iz Hrvatske u SRJ, ukazuje nas sagovornik. Sa stanovista hrvatskih vlasti, podvlaci g. Vrankovic, svi oni imaju gradjansko pravo glasa. Ovako, mogli su da biraju samo oni koji su, sa stanovista drzave SRJ, ovde stranci. Za ostvarivanje birackog prava u dedinjskom delu hrvatske Ambasade bilo je dovoljno pokazati bilo koji dokument koji dokazuje hrvatsko drzavljanstvo. S obzirom na uslove u kojima se odvijaju prvi hrvatski izbori u SRJ, konzul i prvi savetnik hrvatske Ambasade Neven Vrankovic kaze da je zadovoljan izborima i odazivom.
V.Simonovic |
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |