Ponedeljak, 16. jun 1997.

MEDJUNARODNO SAVETOVANJE O MOGUCNOSTIMA POVRATKA IZBEGLICA SA PROSTORA BIVSE JUGOSLAVIJE

U izbeglistvu do daljeg

Rezimi u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu ne mogu da budu garanti Dejtonskog sporazuma, je ne zele povratak izbeglica, zajednicka je ocena ucesnika savetovanja

Novi Sad. - Trajno resenje izbeglickog pitanja na prostorima bivse Jugoslavije je moguce jedino ako se tamo uvede neka vrsta medjunarodnog protektorata. Rezimi u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu ne mogu da budu pouzdani garanti Dejtonskog sporazuma jer ocigledno ne zele povratak izbeglica koji bi doveo u pitanje samu svrhu ratovanja na prostorima bivse Jugoslavije.

Ova sumorna ocena zakljucak je savetovanja koje je u subotu na ovu temu odrzano u Novom Sadu uz ucesce predstavnika opozicionih stranaka iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Organizator savetovanja je bila Reformska demokratska stranka Vojvodine, od rezimskih medija odavno prokazana kao "izdajnicka". Povod je bio, kako se kaze, "neprovodjenje Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma", a manje formalnim recima izreceno - sudbina vise od 600.000 izbeglica koje su se sklonile na prostoru sadasnje Jugoslavije. Od tog broja u Vojvodini je zbrinuto oko 260.000.

Ti nesrecnici - uglavnom prepusteni sebi i covecnosti svojih rodjaka i sunarodnika - sada predstavljaju jednu od najtragicnijih posledica rata na prostorima bivse Jugoslavije.

- Kada su u pitanju izbeglice, ovde se radi o nastavku rata drugim sredstvima - rekao je u svom uvodnom izlaganju clan Glavnog odbora RDSV Aleksandar Popov. On je ovom parafrazom cuvene maksime Fon Klauzevica da je "rat nastavak politike drugim sredstvima", veoma efektno ilustrovao pokusaje rezima u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu da sprece povratak izbeglica svojim kucama i na taj morbidni nacin trajno verifikuju rezultate rata na prostorima bivse Jugoslavije.

Predstavnici medjunarodnih organizacija bi to morali da imaju u vidu, rekao je Popov. On je pri tom upozorio da rezimi u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu prizeljkuju izigravanje Dejtonskog sporazuma kako bi ostvarili svoje ciljeve o formiranju "etnicki cistih drzava".

Predsednik vlade Bosne i Hercegovine u senci Sejfudin Tokic je rekao da trajnog mira na ovim prostorima nece biti sve dok se ratni zlocinci ne izvedu pred sud u Hagu. On je pri tom rezim u Beogradu optuzio kao najodgovorniji za ratnu i izbeglicku tragediju na prostorima bivse Jugoslavije.

Potpredsednik Hrvatskog gradskog odbora "Povratak kuci" Radovan Bulat je pitanje povratka izbeglica izjednacio sa - kako je rekao - pitanjem ljudske slobode i sa ljudskoscu u najsirem smislu te reci.

- Oni koji su doveli do rata ne mogu iz rata da nas izbave i zato mi moramo svim snagama da radimo da te ljude uklonimo sa njihovih funkcija - rekao je Bulat.

PRVI KLUB ZA IZBEGLICE U SRJ

"Projekat velike Srbije zavio Srbe u crno"

Kragujevac. - U Kragujevcu je u subotu- na inicijativu Zelene stranke - otvoren prvi klub za izbeglice na prostorima SRJ koji ce prognanicima iz Hrvatske i BiH pruzati pravnu i svaku drugu vrstu pomoci, vezanu za njihovu integraciju i adaptaciju u novoj sredini, i povratak na stara ognjista.

- Tragedija ovih ljudi moze se smatrati sveopstom tragedijom srpske drzave. Njihova tragedija dokazala je da je projekat velike Srbije zavio Srbe u crno, rekla je na prekjucerasnjem otvaranju Kluba izbeglica u Kragujevcu predsednica Zelene stranke Jelena Vukovic.

Za celnike Kluba izbeglica u Kragujevcu prekjuce su izabrani Borislav Lizdek, prognanik iz Sarajeva, i Zoran Milovanovic, aktivista Zelene stranke.

Kragujevacki klub izbeglica ce uskoro - tokom leta - pod pokroviteljstvom UN, organizovati odlazak prognanika u njihov stari zavicaj. Tako ce izbeglice na licu mesta moci da ocene mogucnost trajnog povratka na svoja ognjista, a bice u prilici i da direktno stupe u kontakt sa aktuelnim vlastima u starom zavicaju.

U Kragujevcu se, inace, trenutno nalazi oko 4.500 izbeglica od cega je njih 500 jos uvek u kolektivnom smestaju. Polozaj ovih drugih je izuzetno tezak, posto su smestaj i ishrana vrlo losi, dok su mogucnosti zaposljavanja - nikakve.

Z. R.

Najpoznatiji vojvodjanski "autonomas", predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine i lider koalicije "Vojvodina", Nenad Canak je u izjavi za novinare izneo podatak koji je ocenio kao krucijalni za razmisljanje na temu izbeglica.

- Nacionalsocijalisticki rezim Slobodana Milosevica i dalje pravi diskriminaciju gradjana po nacionalnoj pripadnosti prilikom njihovog prelaska u Bosnu. Gradjani sa nesrpskim imenima i dalje moraju da se prijave u Birou Republike Srpske u Beogradu i plate 50 maraka da bi dobili, ako dobiju, ono sto odvazni nacionalisti nazivaju vizom - rekao je Canak i zakljucio: "Zar od takvih trebamo da ocekujemo da rese tragediju izbeglickog pitanja"?

J. Briza

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /