Ponedeljak, 16. jun 1997.

PODELE U DPS OKO NACINA RESAVANJA UNUTARPARTIJSKE KRIZE

Vanredni kongres - tacka razilazenja

Baza se podelila na Bulatovicevu i Djukanovicevu struju, rascep je ostar i dubok tako da je tesko ocekivati da se zavrsi pomirenjem ili kompromisom

Kriza izazvana sukobima u najuzem vrhu Demokratske partije socijalista Crne Gore bice vjerovatno razrijesena na vanrednom kongresu. Od sedam potrebnih, predsjednik Momir Bulatovic je uspio do sada da prikupi sest glasova opstinskih odbora za sazivanje vanrednog kongresa. Da sa ovom podrskom Bulatovicevoj struji ne ide lako ukazuju primjeri Kolasina i Ulcinja. Otuda su bile stigle vijesti o zahtjevima za vanredni kongres, ali su one odmah demantovane od strane ili predsjednika opstinskog odbora licno, ili vecine clanova ovog tijela.

Za vanredni kongres do sada su se izjasnili socijalisti Andrijevice, Plava, Pljevalja, Berana, Podgorice i Bijelog Polja. Ovi posljednji traze kongres tek ukoliko GO DPS ne bude u stanju da razrijesi unutarpartijsku krizu. Bjelopoljci ce morati da se preciznije opredijele oko toga ukoliko zele da ispostuju veoma jasnu statutarnu normu o sazivanju vanrednog kongresa.

Vanredni kongres moze da sazove jednu trecinu ukupnog broja (21) opstinskih odbora, ili sam Glavni odbor DPS. Predsjednik Bulatovic se opredijelio za prvu soluciju zato sto se odnos snaga u GO DPS od 24. marta, kada je "katastrofalno porazio" potpredsjednika partije Mila Djukanovica (rezultat je bio 64:7 za Bulatovica, uz 22 uzdrzana) radikalno promijenio u premijerovu korist. Taj isti GO je kasnije jednoglasno (aplauzom) Djukanovicu vratio potpredsjednicku funkciju. Inicijativa za to je potekla od opstinskih odbora koji su sada protiv vanrednog kongresa. U tom drustvu su Niksic, Cetinje, Budva, Tivat i Savnik, koji smatraju da sukob treba rascistiti u Glavnom odboru, neophodnim utvrdjivanjem odgovornosti predsjednika Bulataovica za stanje u partiji koju vodi.

Slucaj Ulcinja

Sedamnaest clanova OO DPS Ulcinja je demantovalo saopstenje za javnost izdato sa njihove sjednice u kojem se kaze da ovo tijelo zahtijeva sazivanje vanrednog kongresa.

Oni isticu da je od 26 prisutnih na sjednici govorilo njih deset (dvoje "za", a osam "protiv" kongresa) i da su u "tom smislu, bez dalje diskusije i glasanja" doneti i zakljucci. Tvrde zatim da je saopstenje dato za javnost "u apsolutnoj suprotnosti sa onim o cemu se razgovaralo", te da o "inicijativi za sazivanje vanrednog kongresa nije bilo ni rijeci".

Potpisnici demantija se pitaju ko to manipulise partijskim tijelom ciji su clanovi?

Dve struje

"Baza" DPS podijelila se na dvije struje - Bulatovicevu i Djukanovicevu. Rascjep je ostar i dubok, tako da se tesko moze ocekivati da se zavrsi pomirenjem ili kompromisom. Nosioci polarizacije usli su u kampanju pridobijanja pristalica, govoreci o pobjednicima i pobijedjenima, gubitnicima i dobitnicima. Bulatovic je pritom potegao i jedno vrlo osjetljivo pitanje - toboznji razvoj juga na racun (nerazvijenog) sjevera Crne Gore, sto daje odredjene rezultate. Njegove pristalice su sa sjevera i to iz nacionalno mjesovitih opstina. Medjutim, na tu kartu nijesu zaigrali svi "sjevernjaci" - Niksicani i Savnicani su je ocijenili "opasnom i stetnom po Crnu Goru".

Poznato je da Niksic igra vaznu, cesto i odlucujucu ulogu u politickom zivotu Crne Gore. Politicki analiticari su spremni da ustvrde da onaj koga ne podrzava glavni privredni centar Crne Gore nema sta da trazi na njenoj politickoj pozornici (prisjetimo se "legendarne Zute grede" i "antibirokratske revolucije"). Nakon sukoba sa Milom Djukanovicem, predsjednik Bulataovic je u Niksicu docekan zvizducima, uskracena mu je podrska za novi mandat predsjednika Crne Gore, a sada DPS-ovci Zeljezare pokrecu inicijativu za smjenjivanje Bulatovica sa funkcije predsjednika partije.

Prema onome sto je procurilo u javnost, oni smatraju da je Bulatovic najodgovorniji za duboku krizu koja razdire vladajucu stranku, da je pokretac i inicijator podjela, "cime je nanio nenadoknadivu stetu DPS i izgubio povjerenje za dalji ostanak na njenom celu. Kad bude razmatrao inicijative za vanredni kongres GO DPS ce se suociti i sa ovom inicijativom clanova vladajuce stranke u niksickoj Zeljezari.

Predsjednik Bulatovic moze sasvim da bude zadovoljan apsolutnom podrskom koja mu dolazi od Opstinskog odbora DSP Podgorice, u kojoj, cini se, Djukanovic trenutno "lose stoji".

Tesko je sada reci sta je razlog tome, mada ne treba zanemariti cinjenicu da se na celu podgorickog DPS nalazi Predrag Bulatovic republicki poslanik i predsjednik Upravnog odbora RTV Crne Gore, cijim je radom, narocito, na ovoj drugoj funkciji, Djukanoviceva struja totalno nezadovoljna, sto pokazuje i rasprava o uredjivackoj politici drzavnih medija u Skupstini Crne Gore.

PROTESTNI MITING BJELOPOLJSKIH RADNIKA

Dug od 14 miliona

Bijelo Polje, Montena-faks. - Protest bjelopoljskih radnika, zakazan za danas, 16. jun, nema politicko obiljezje, vec je koncipiran kao izraz nezadovoljstva radnika, posebno onih 3.167, kojima se po raznim osnovama duguje preko 14 miliona dinara - zakljucili su sindikalni povjerenici bjelopoljske opstine, opredjeljujuci se za danasnji protest.

Oni su, prije neki dan, izrazili ogorcenje zbog aktuelnog stanja, a posebno teskog polozaja radnika, pa su - nimalo slucajno - za dan protestnog okupljanja odabrali isti dan kada se odrzava i sjednica Skupstine opstine.

Produbljivanje sukoba

Iako dolaze iz razlicitih sredina, obrazlozenja "za" i "protiv" vanrednog kongresa su gotovo istovjetna, tako da se izjasnjavanje opstinskih odbora DPS svelo na davanje podrske ponudjenim opcijama, bez bilo kakvog dubljeg ulazenja u sukob dvojice lildera vladajuce stranke. Protivnici vanrednog kongresa tvrde da "GO jos uvijek nije iskoristio svoja statutarna prava i obaveze" i traze od njega da "radi na afirmaciji principa demokratskog jedinstva i ocuvanju autoriteta stranke". Smatraju da bi vanredni kongres doprinio "samo produbljivanju daljih sukoba" koji mogu dovesti "cak i do podjele DPS", dajuci punu podrsku izbornom programu koji, "uprkos teskocama, uspjesno realizuje vlada".

Bulatoviceve pristalice tvrde sasvim suprotno - da su sukobi u stranci doveli "u pitanje ostvarivanje izbornog programa DPS" i da "oni predstavljaju opasnost za nastajanje procesa daljih podjela u Crnoj Gori sa nesagledivim posljedicama".

Da se "baza" DPS podijelila prema nosiocima sukoba potvrdjuje i cinjenica da pristalice vanrednog kongresa kandiduju Momira Bulatovica za predsjednika Crne Gore, dok protivnici kongresa predlazu Mila Djukanovica, Svetozara Marovica, ili nekog treceg, ali ne spominju nigdje Bulatovica. Isti je slucaj i sa kandidaturom Slobodana Milosevica za predsjednika SRJ - "bulatovicevci" je podrzavaju, a "djukanovicevci" odbijaju. Cini se da se u jednom, ipak, slazu - u odbijanju inicijative SPS da se promijene clanovi saveznog Ustava koji se odnose na nacin izbora predsjednika SRJ.

B. I. Milicic

MEHMET DJONI, CLAN RUKOVODSTVA DEMOKRATSKE UNIJE ALBANACA U CRNOJ GORI

"Ne prihvatamo status etnicke grupe"

Ulcinj, Montena-faks. - Mehmet Djoni, poslanik u Skupstini Republike Crne Gore i jedan od clanova rukovodstva Demokratske unije Albanaca u Crnoj Gori, izjavio je da Albanci u Crnoj Gori ne prihavataju tretman etnicke grupe, kako pise u Ustavu Crne Gore, vec da su autohton narod i svoji na svome, pa su uputili inicijativu za odgovarajuce izmjene u Ustavu.

"Demokratska unija Albanaca odbija kategorizaciju Albanaca kao etnicke grupe, kako, na zalost, pise u Ustavu Crne Gore" - rekao je Djoni za "Glas Amerike", dodajuci da je ta stranka vec pokrenula ustavnu inicijativu za promjenu toga clana Ustava Republike Crne Gore.

"Prema preliminarnim razgovorima, koje smo imali sa poslanicima opozicije, ali i onih iz vladajuce partije, vjerujemo da se takva odrednica u Ustavu Crne Gore, svakako, mora izmijeniti" - rekao je Mehmet Djoni, precizirajuci da je za takvu njihovu namjeru dobijena podrska.

TIVATSKI DPS PROTIV KONGRESA

Marovic jedini kandidat

Tivat, Montena-faks. - Opstinski odbor DPS u Tivtu odlucio je da - sumirajuci listu kandidata, isticanih u osnovnim organizacijama - za jedinog kandidata za predsjednika Republike Crne Gore predlozi Svetozara Marovica, potpredsjednika DPS i predsjednika crnogorskog parlamenta.

Isto tako, jednoglasno je zakljuceno da se podrzi vec saopsteni stav Izvrsnog odbora da se ne prihvati inicijativa za sazivanje vanrednog kongresa vladajuce partije, uz obrazlozenje da su zakljucci Glavnog odbora ispostovani, a da se nova rasprava i novi zakljucci ocekuju na narednoj sjednici Glavnog odbora, zakazanoj za 23. jun.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /