Cetvrtak, 12. jun 1997.

"UTISCI" EVROPSKIH DIPLOMATA IZ BILATERALNIH KONTAKATA U BEOGRADU

Hoce li Milosevic prihvatiti evropsko prisustvo na Kosovu

Medju iplomatama prevladava sumnjicavost: vecina smatra da bi u izbornoj godini Milosevicu na domacem terenu skoldila internacionalizacija kosovskog pitanja. Podsecanje na aprilska "ocekivanja" Saveta ministara

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

U bilateralnim kontaktima sa srpskim vlastima, predstavnici pojedinih zemalja-clanica EU su stekli utisak da je predsednik Milosevic postao "otvoreniji za uspostavljanje stalnog evropskog prisustva na Kosovu" - tvrde diplomatski izvori u Briselu. O tom "utisku" je, u utorak, vodjena rasprava u tzv. Ad-hok grupi za bivsu Jugoslaviju, koja okuplja diplomatske eksperte ministarstava inostranih poslova "petnaestorice", angazovane na "balkanskom dosijeu". Rasprava je okoncana bez zakljucka: eksperti nisu bili u stanju da se usaglase da li je u pitanju "istinsko otvaranje", ili nova varijanta "stare igra". Prevladavala je, kako saznajemo, sumnjicavost: vecina smatra da se Milosevic, u izbornoj godini, ne bi tako lako izlagao optuzbama da pristaje na "internacionalizaciju kosovskog pitanja".

Diplomatski eksperti "petnaestorice" su se, medjutim, veoma lako slozili oko druge teme vezane za SR Jugoslaviju, o kojoj su u utorak raspravljali. Njihov je jednoglasan zakljucak da - od kraja aprila do danas - beogradski rezim nije napravio ni jedan jedini korak u pravcu ostvarivanja Gonsalesovih preporuka. Tim povodom je dogovoreno da se u politickoj deklaraciji Evropskog samita, koji se pocetkom naredne sedmice odrzava u Amsterdamu, beogradski rezim podseti na evropska "ocekivanja", izrazena u odluci Saveta ministara EU kojom su, 29. aprila ove godine, SR Jugoslaviji odobrene tzv. autonomne trgovinske mere, odnosno izvozne povlastice.

Rec je o poznatim "ocekivanjima" da ce vlasti u Beogradu u najkracem roku primeniti sve Gonsalesove preporuke (dijalog sa opozicijom, oslobadjanje medija, reforma izbornog zakona i nezavisnost sudstva), te da ce, uz to, otvoriti dijalog o resavanju kosovskog pitanja. Ukoliko Beograd nastavi da ignorise takva evropska "ocekivanja", nagovestavaju nasi izvori u Ad-hok grupi, pitanje daljeg koriscenja autonomnih mera moglo bi se naci na dnevnom redu prvog narednog zasedanja Saveta ministara, dakle vec u julu. S tim sto se, najverovatnije, povlastice ne bi odmah suspendovale, ali bi Beogradu bilo upuceno "poslednje upozorenje" da bi se to moglo dogoditi na jesen - ukoliko ne promeni odnos prema Gonsalesovim preporukama i aprilskim "ocekivanjima" Saveta ministara.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /