Sreda, 11. jun 1997. | |||
NASTAVAK RASPRAVE O DRZAVNIM MEDIJIMASloboda setnje po zatvorenom krugu
Sekretar za informacije i poslanici DPS-a kriticki govorili o uredjivackoj politici TV Crne Gore, ali opozicija ne veruje na rec naprasno probudjenoj kritickoj energiji cele vladajuce partije ukoliko nema spremnosti i da nesto menja. Potenciran zahtev opozicije da moraju otici slavni urednici sva tri drzavna glasilaPodgorica. - Iako je bilo najava da ce rasprava o drzavnim medijima juce biti okoncana, pa je, u tom cilju, sugerisano da se ne koristi uobicajena pauza za rucak, do toga nije doslo. Kada je predsjedniku parlamenta, Svetozaru Marovicu, postalo jasno da finale nije tako blizu, on je, nesto prije 17 casova, oglasio pauzu. Ova pauza trajace sve do cetvrtka, jer danas parlament nece zasijedati zbog toga sto DPS ima drugu vaznu obavezu - sjednicu Glavnog odbora. Zasjedanje ovog partijskog organa, koji bi trebalo da razmotri predlog premijera Djukanovica o rekonstrukciji Vlade, ali i da se izjasni o kandidaturi Slobodana Milosevica za predsjednika SRJ, i o zahtjevima SPS-a za promjenu saveznog Ustava, navelo je poslanike iz "Narodne sloge" da juce uporno sugerisu direktni tv-prenos sjednice Glavnog odbora DPS-a. Kraj prvog kruga debate u crnogorskim drzavnim medijima, pripao je, inace, poslanicima iz vecinskog kluba DPS-a, sekretaru za informacije, Bozidaru Jaredicu, i ministru zdravlja, dr Miomiru Mugosi, koji su prvenstveno kriticki govorili o dijelu uredjivacke politike TV Crne Gore. Potencirano je, pritom, pitanje odgovornosti, koje je vec postavljeno u misljenju Vlade o programskoj orijentaciji drzavnih glasila.
Osvrcuci se kriticki na dio uredjivacke politike TV Crne Gore, republicki sekretar za informacije, gospodin Jeredic, posebno je podvukao da se "u poslednje vrijeme moze steci utisak da se vrh uredjivackog tima svrstava uz odredjenu politicku opciju u vezi sa aktuelnim politickim dogadjajima u Crnoj Gori". Otuda je, smatra on, "opravdan zahtjev Vlade RCG da predlozi skupstini, da se, preko Upravnog odbora, kao organa koji je odgovoran za uredjivacku politiku kuce, utvrde konkretne mjere odgovornosti". Poslanik DPS-a, Dusko Markovic, koji je, ujedno, i generalni sekretar Vlade, takodje je potencirao pitanje odgovornosti za "krupne uredjivacke promasaje u posljednje vrijeme". On, doduse, nije to samo trazio kada je o Televiziji rijec, ali je jasno da se to, prije svega, na nju odnosi, imajuci u vidu njegovo izalganje. "Biti profesionalan i biti politicki svrstan, to je realno i moguce, cak i potrebno. Biti neprofesionalan, a biti politicki svrstan je manipulacija i propaganda, a to je stetno i tragicno", kazao je Markovic. On je naglasio i to, da se ne smije dozvoliti "da se prosjecnost nadoknadjuje lojalnoscu". Miodrag Raicevic, takodje poslanik DPS-a i direktor Direkcije za javne radove, poceo je, po sopstvenom priznanju, u posljednje vrijeme da sve vise shvata da se pojedini novinari sve vise stavljaju u sluzbu dnevno-politickih interersa, i to kao navijaci. Primijetio je, takodje, da TV Crne Gore nije dorasla posljednjim dogadjajima u Crnoj Gori i SRJ ni svojom otvorenoscu, ni demokraticnoscu, niti modernoscu svog medijskog izraza.
Raicevicev "klupski" kolega, ujedno i direktor "Pobjede", Dragan Djurovic, porucio je da reformska struja u DPS-u zeli da se izbori za evropske demokratske standarde u oblasti informisanja. Pledirajuci za otvaranje medija, Djurovic je, medjutim, upozorio da se to ne moze ciniti bez pravila i principa, a u tom kontekstu je podsjetio na to kako su neka glasila iz Srbije (nije pominjao imena) pisala i govorila o crnogorskoj vladi. Citirajuci pojedine naslove, ovaj poslanik je postavio pitanje, sta bi se dogodilo da njegova "Pobjeda" na takav nacin pise o, recimo, srpskom premijeru Mirku Marjanovicu. Poslanik DPS-a, Milan Gajovic sugerisao je da se formira visestranacka poslanicka radna grupa, koja bi pretresla postojeci Zakon o javnom informisanju, na cijem mijenjanju insistira parlamentarna opozicija. Na mijenjanju ili na donosenju novog, preciznije receno. Sustina onoga na cemu je juce insistirala opozcija, prije svega poslanici iz kluba "Narodna sloga", jeste u tome da se najednom probudjenoj kritickoj energiji dijela vladajuce partije ne moze vjerovati na rijec, ukoliko nema spremnosti i za djela. U tom smislu je poslanik Dragoljub Ilic ("Narodna sloga") donosenje novih pravila o predstavljanju opozicionih parlamentarnih stranaka na RTV Crne Gore, kao i novu demokrattsku retoriku, shvatio kao "slobodnu setnju u zatvorskom krugu" i nista vise.
Dragan Soc, takodje poslanik "Narodne sloge", uz ironicnu opasku da je bio ganut mukama koje su pojedinci iz DPS-a vidjeli od TV Crne Gore, potencirao je znacaj predloga opozicije da moraju otici glavni urednici sva tri drzavna glasila, njihovi direktori i raspustiti njihovi upravni odbori. Kazniti jedne, a amnestirati druge, u zavisnosti od toga ko se kako svrstao vezano za sukob u vrhu DPS-a, za Soca nije prihvatljivo.
D. Vukovic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |