Sreda, 11. jun 1997. | |
DOKUMENTI IZVESTAJ O STANJU LJUDSKIH PRAVA U SRBIJI ZA 1996. GODINU (3)Zakon o izbeglicama za politicku upotrebu
|
U Beogradu je smesteno 140.662, u uzoj Srbiji, bez Beograda 148.367, u Vojvodini 229.811 i na Kosovu 19.097 izbeglica. |
Za razliku od srpskog zakona, Konvencija o statusu izbeglica iz 1951. godine i Protokol iz 1967. godine na bitno drugaciji nacin regulisu pojam izbeglice. Prema ovoj Konvenciji, koju je Jugoslavija ratifikovala, izbeglice su sva ona lica koja su se nasla izvan svoje zemlje (cije drzavljanstvo imaju) zato sto ne zele ili zbog straha ne zele da traze zastitu svoje zemlje, bojeci se opravdano da ce biti progonjeni zbog svoje rase, vere, nacionalnosti, pripadnosti nekoj socijalnoj grupi ili svog politickog misljenja. Izbeglice su i sva ona lica koja nemaju drzavljanstvo, a nalaze se izvan zemlje u kojoj su imali prebivaliste i usled istih dogadjaja ne mogu ili zbog straha ne zele u nju da se vrate.
Zakon je donesen u odredjenoj politickoj situaciji, na pocetku rata, kao rezultat tadasnjih politickih potreba. U takvoj situaciji se nije vodilo racuna o standardima koji su postavljeni u Konvenciji o izbeglicama.
Posledice ovakvog zakonskog odredjivanja pojma izbeglice direktno su se odrazile na praksu, tako da svi oni koji su pobegli iz tzv. Republike Srpske Krajine do 1995. i Republike Srpske po pravilu nisu mogli da regulisu izbeglicki status, da bi tek nakon operacije "Oluja" Uredbom Vlade Republike Srbije izbeglice iz Krajine dobile status prognanika.
Medjunarodna konvencija o izbeglicama iz 1951. i protokol iz 1967. proklamuje da ce drzave ugovornice primenjivati njene odredbe bez diskriminacije u pogledu rase, vere ili zemlje porekla. U odnosu na pravni polozaj garantuje e licni status tako sto ce drzava prijema postovati prava koje je izbeglica ranije stekao i koja proisticu iz licnog statusa, a posebno ona koja su nastala iz braka.
Prema misljenju Saveznog ministarstva pravde 029/3-1996-05 od 12. 11. 1996, odluka koju je doneo sud van teritorije SRJ ne moze se smatrati domacom sudskom odlukom, a sa Republikom Hrvatskom za sada ne postoji uzajamnost u priznavanju sudskih odluka u gradjanskim stvarima. U odnosu na uzajamnost sa Republikom Srpskom Krajinom, zbog identicne pravne regulative, smatra se da postoji fakticka uzajamnost. Medjutim, i pored takvog misljenja redovni sud je u slucaju kada mu se obratio Helsinski odbor odbio priznati odluku suda RSK.
Najveci problem predstavljaju slucajevi razvoda brakova i poveravanja dece jednom od roditelja koji se sada nalaze na teritoriji Srbije, jer se odluka sudova Hrvatske i Bosne i Hercegovine u Srbiji ne priznaju. Kao posledica toga moguca je situacija da neko ko je razveden na primer u Hrvatskoj ne moze ovde zakljuciti novi brak. Zato Helsinski odbor predlaze da drzave koje su se priznale sto pre regulisu ovo pitanje posebnim sporazumom o uzajamnom priznanju sudskih odluka.
(Nastavice se)
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |