Utorak, 10. jun 1997. | |||
U BILANSIMA REPUBLICKIH ROBNIH REZERVI 600 HILJADA TONA ZITAU silosima samo "papirnata" psenica
Pred pocetak zetve na zalihama robnih rezervi ce biti samo 200, umesto 400.000 tona psenice, pa ce vec od avgusta morati da se mesa stara i nova psenica
"U Republickoj direkciji za robne rezerve ima 600.000 tona "papirnate psenice". To znaci da neko nije ispostovao odluku Vlade Srbije. Naime, mimo znanja nadleznih iz silosa je izasla psenica Republicke direkcije i svega jedan odsto te psenice je vracen u silose", tvrdi sagovornik "Nase Borbe", strucnjak za ratarske kulture. Prema njegovim recima, svi oni koji su pozajmili psenicu iz silosa, nisu je vratili jer nisu imali para. Oni trenutno cekaju psenicu novog roda, kako bi izmirili obaveze prema silosima. Silosi su tome, kako kaze ovaj strucnjak, pribegli jer nisu imali para, a morali su nesto da rade. "To sto se ove godine 'DiBek' pojavio kao najveci uvoznik psenice, je stvar pogodbe Milana Beka i Vlade", naglasava sagovornik naseg lista, objasnjavajuci to cinjenicom da je Vlada bila prinudjena da to uradi. Naime, kako kaze ovaj strucnjak, 'DiBek' nije dobio psenicu za izvoz, koju je kupio preko komercijalnih zapisa sa robnim pokricem, pa je umesto izvoza dobio mogucnost da uveze najvise psenice u Jugoslaviju. U protivnom, kako kaze sagovornik "Nase Borbe", Beko bi trazio psenicu, koju mu vlada ne bi mogla isporuciti. Zato je tacan podatak, naglasava ovaj strucnjak, da ce pred pocetak zetve u Robnim rezervama biti na zalihama svega 200.000 tona iako bi trebalo da ih bude 400.000 tona. Tako ce se ove godine za ishranu stanovnistva vec pocetkom avgusta mesati stara i nova psenica. To znaci da ce ove godine, bez obzira na rod, biti manje psenice za izvoz.
Ove godine ce, kako kaze sagovornik naseg lista, biti jos teza situacija oko izvoza psenice kupljene preko komercijalnih zapisa Republicke direkcije, iako je kupljeno svega 100.000 tona psenice na ovaj nacin. Ukoliko bi rod psenice bio 2.200.000 tona, sto je, kako kaze ovaj strucnjak, najrealnije, za izvoz bi preostalo svega 400.000 tona. Samo ako prinosi budu izuzetni, naglasava sagovornik, izvesce se milion tona, kako je obecao Milan Babovic, republicki ministar za poljoprivredu. Pa i u tom slucaju, psenica ce se izvoziti kroz barter aranzmane i kompenzacije, iako je to "kradja da boli glava", kako kaze ovaj strucnjak, jer je domaca cena psenice visoka, da bi se izvoz isplatio. Inace, kako kaze nas sagovornik, zastitna cena psenice ce biti 90 para za kilogram, ali na trzistu cena nece pasti sa 1,45 dinara, jer mnogi nece hteti da daju svoju psenicu ispod proizvodjacke cene. Preporuka ovog strucnjaka je, s obzirom da trziste psenice ni ove godine nece biti slobodno, da ukoliko drzava bude isplacivala novac za predatu psenicu, da je ratari prodaju i po ceni od 90 para, a zatim kupe nemacke marke za 3,60 dinara. Problem ce biti, kaze sagovornik, ukoliko drzava ne bude isplacivala novac, sto je vrlo izvesno. Tada ce mnogi zadrzati psenicu, makar je cuvali i u neuslovnim skladistima.
T. O.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |