Utorak, 10. jun 1997.

PRIPREME ZA "TRANZICIJU VLASTI" SA BILTA NA VESTENDORPA

Nece biti "gledanja kroz prste"

Diplomate u krugovima bliskim nasledniku Karla Bilta isticu da ce u buduce za nepostovanje dogovorenog "krivci" snositi posledice, pre svega ekonomske

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Zatisje koje je zavladalo nakon burnog ministarskog sastanka u Sintri i olujne balkanske turneje Medlin Olbrajt... ne bi trebalo nikog da zavara - upozoravaju u briselskim diplomatskim krugovima. Cinjenicu da u protekla tri- cetiri dana nije bilo novih "ozbiljnih upozorenja" bosanskim i ostalim balkanskim liderima, ne treba tumaciti kao znak popustanja pritiska. Naprotiv, tvrde nasi sagovornici, pritisak ce se pojacavati u narednih nekoliko sedmica, a posebno u periodu "tranzicije vlasti" sa Bilta na Vestendorpa, to jest sa sadasnjeg na novog visokog predstavnika, kada ce se u Sarajevu okupiti svi "glavni igraci" medjunarodne zajednice u mirovnom procesu. Odmah nakon toga (24. juna) sledi nova donatorska konferencija u Briselu, na kojoj ce "politika uslovljavanja" doci do punog izrazaja: koliko postovanja obaveza iz Dejtonskih sporazuma... toliko para za obnovu.

A zatim ce, jedan za drugim, poceti da isticu rokovi koji su u Sintri postavljani za obavljanje odredjenih "domacih zadataka": do 15. jula poceti integrisanje telefonskog sistema BiH; do kraja istog meseca uspostaviti zajednicku kontrolu civilnog vazdusnog saobracaja; do 1. avgusta imenovati nove ambasadore; do 1. septembra usvojiti novu zastavu i ambleme Republike BiH; do 1. januara uvesti jedinstvene registarske tablice... A da i ne pominjemo zadatke koji se, prema Deklaraciji iz Sintre, moraju obaviti u "roku odmah." Kao sto su, recimo, uskladjivanje sa Ustavom BiH sporazuma o "specijalnim odnosima" bosanskih entiteta sa Beogradom i Zagrebom; saradnja sa haskim Tribunalom i transfer optuzenih za ratne zlocine; ekonomske reforme i privatizacija; sloboda kretanja i povratak izbeglica...

Nepostovanje rokova i neizvrsavanje postavljenih zadataka povlaci sa sobom odredjene sankcije, koje su u Sintri jasno predocene zainteresovanim stranama: od uskracivanja pomoci za obnovu i obustavljanja kontakta sa "starim" ambasadorima "bivse" BiH, do nepriznavanja "bivsih" zastava, simbola i registarskih tablica, ili odbijanja viza onim zvanicnicima bosanskih entiteta koji nastave da "suruju" sa optuzenima za ratne zlocine. Uz priznanje da je i ranije bilo slicnih pretnji, ali ne i politicke volje da se one realizuju, diplomate zemalja zastupljenih u Sintri tvrde da ce ovog puta biti drugacije i da se "nikome nece gledati kroz prste." U krugovima bliskim Karlosu Vestendorpu isticu da je to bio jedan od uslova pod kojim je spanski diplomata prihvatio duznost novog visokog predstavnika.

Glavni zamenici: Klajn i Vagner

Mada je bilo predvidjeno da se u Sintri imenuje i novi glavni zamenik visokog predstavnika, to je ostavljeno da se obavi kasnije, u procesu u kojem ce znacajnu ulogu imati i sam Vestendorp.

Prema izvorima "Nase Borbe", gotovo je izvesno da ce Vestendorp imati dva glavna zamenika: Amerikanca Zaka Klajna (trenutno u ulozi UN administratora u istocnoj Slavoniji), te jednog Evropljanina.

Najvece sanse, prema istim izvorima, ima nemacki diplomata Gert Vagner, trenutno drugi covek Ambasade Nemacke u Vasingtonu. Krajem 70-ih i - pocetkom 80-ih Vagner je bio drugi covek u nemackoj Ambasadi u Beogradu, a prosle godine je izvesno vreme boravio u Sarajevu kao predstavnik svoje zemlje u Kontakt grupi.

Prema nasim izvorima, Biltov glavni zamenik Mihail Stajner ostace jos izvesno vreme u Sarajevu, kako bi pomogao u uvodjenju novog tima u posao koji ga ocekuje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /