Ponedeljak, 9. jun 1997. | ||||
SRDJAN DIZDAREVIC, PREDSEDNIK HELSINSKOG ODBORA ZA LJUDSKA PRAVA U BIH O ANTINACIONALISTICKOJ ALTERNATIVINajveci predmet svih demagogija su izbeglice
"Ne vjerujem da je poziv Srbima da se vrate bio iskren. Prije se radi o tvrdjenju pazara pred arbitraznu odluku o Brckom. Amerikanci su svjesni da ovo nije trajni mir"
"Mi, bosanskohercegovacki antinacionalisti, shvatamo napore demokratskih grupa i pojedinaca u nasem okruzenju, Beogradu posebno, i cijenimo njihove napore da, ili promijene vlast, ili da je makar natjeraju na drukcije ponasanje. Ali je nesreca u tome sto i mi ovdje imamo gotovo istu takvu vlast kakva je u Srbiji i Hrvatskoj. Mi smo sada u situaciji da cekamo rjesenja koja bi bila pravedna i trajna, ali nije dobro za sve bosanske narode sto oni koji su doveli do ovakvog stanja treba da nam sada osiguraju i trajan mir". "Ovako", nastavlja Srdjan Dizdarevic, predsednik Helsinskog odbora BiH, u razgovoru za "Nasu Borbu", "iako Dejtonski sporazum nema alternativu, tesko je povjerovati da ce ovakav Dejton ikad biti prihvacen, pogotovo od sadasnjih vladajucih garnitura. Stoga se mi okupljamo oko antinacionalisticke alternative, jer jedino te snage su spremne i jedino one mogu da grade normalnu BiH. Kakav je po Vasem misljenju stav vlasti po pitanju povratka izbeglica, posebno Srba u Sarajevo i druga mesta Federacije? - Najveci predmet svih demagogija su izbjeglice i, kada je rijec o eventualnom vecem povratku gradjana srpske nacionalnosti u Sarajevo i druga mesta u Federaciji, tvrdim da nema cak nimalo zelje da se i jedan Srbin vrati. Kamoli ovih pedeset hiljada koliko se govori. Imamo dobru saradnju sa Stanisicevom Demokratskom inicijativom (politicka organizacija sarajevskih Srba sa sedistem na Ilidzi), pratimo to, ali mora se kazati da bosnjacka strana nije bila dovoljno jasna, mozda ni iskrena, kada ih je zvala da ostanu. Zato ja vjerujem da je poziv Srbima da se vrate u Sarajevo bio samo u duhu sto bolje arbitraze za Brcko koja se tada iscekivala. Tu, dakle, jos uvijek nema znaka dobre volje.
Kako gledate na Deklaraciju Srpskog gradjanskog vijeca kojom se trazi vracanje Srba u Ustav BiH? - Inicijativa SGV je prihvatljiva i samim tim krajnje dragocjena, ali - iako su to neke opozicione partije, poput Tokiceve Unije bosanskih socijaldemokrata (UBSD) prihvatile -- to je naislo na zatvorena vrata kod nacionalista. To zasad, otvoreno i bez ikakve rezerve podrzavaju samo intelektualni krugovi okupljeni oko "Kruga 99" i nas Komitet takodje. Problem je, cini mi se, a poznavajuci i nas parlamentarni sistem, da to nije moguce pokrenuti u formi amandmana, mozda jeste u preambuli kakve preformulacije Dejtona. Vi ste, pored funkcije predsednika HK, aktivni u Alternativnom parlamentu BiH. Kako svet gleda na dalje razresenje krize u Bosni? - Bili smo u SAD, svugdje su nas dobro primali, ali mi se cini da su i Amerikanci svjesni da ovo nije trajan mir. Za njih su glavna pitanja, sto je razumljivo, ratni zlocini, povratak izbjeglica, sloboda kretanja, te oslobadjanje medija, ali su skepticni u pogledu rjesavanja svega toga u skorije vrijeme. Ostaje veliki problem - samoljublje i svijest o sopstvenoj snazi vladajucih centara moci, sto opet govori o nedemokratskom karakteru nasih vlasti.
Sta ocekujete od lokalnih izbora? - Lokalni izbori? Na njima, ipak, temeljimo nesto optimizma, jer se nadamo da ovaj put nece biti Silajdziceve prevare (uzeo je devet procenata opozicionih glasova, onih koji su razocarani u SDA), a sada je kljucno pitanje da se sacuva Tuzla i da Selim Beslagic ostane gdje je sada. Nas Alternativni parlament dobio je veliku podrsku u Americi, a nakon toga bili smo u Tuzli i Banjaluci gdje smo takodje vidjeli da gradjani ne misle onako kako govore politicari. Mozda se, stoga, nakon medjufaze, nesto spektakularnije u citavoj BiH moze ocekivati tek kroz godinu dana.
Dragan Banjac
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |