Petak, 6. jun 1997.

REDOVNA GODISNJA SKUPSTINA SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI

Privatizacija nije ideolosko pitanje

U tradicionalnom obracanju, predsednik Akademije govorio o ulozi intelektualaca, katastrofalnom stanju u nauci i obrazovanju, medijskoj manipulaciji... ali najvise reakcija izazvao je deo izlaganja o privatizaciji

Da se iskoriste prednosti,
a izbegnu stete: Aleksandar
Despic, predsednik SANU

Beograd. - Na redovnoj godisnjoj Skupstini Srpske akademije nauka i umetnosti predsednik Aleksandar Despic, govorio je o temama za koje je smatrao da su "vazne za sadasnjost i buducnost naseg drustva i Akademije". U referatu akademika Despica izneti su razlozi zbog kojih SANU, kao institucija, ne treba da se oglasava u javnosti jedinstvenim stavovima po raznim pitanjima, bilo je reci o ulozi intelektualaca, izneto je uverenje da akademici treba da ostanu izvan politike, evocirane su uspomene o drzavi koja se raspala a cinila se stabilnom i upozoreno na katastrofalno stanje u nauci i obrazovanju. Ipak, tokom rasprave, videlo se da je akademike najvise "dotakao" deo analize predsednika SANU o svojinskoj transformaciji.

U govoru, koji je tradicija na skupstinskim sesijama, akademik Despic je rekao da je puno pravo svakog clana da svoja gledista pojedinacno ili grupno iznose u javnost, uz jasno naznacavanje da to ne predstavlja glediste Akademije.

Inteligencija, po misljenju Despica ne moze da se "oslobodi odgovornosti za sve sto se desilo i desava u svetu i kod nas", posebno sto u intelektualnom krugu postoje oni koji su spremni da "ljudima od politike" pomognu da dodju do vlasti. Politicari u tim namerama, po misljenju predsednika SANU, imaju i pomoc masovnih medija. "Na primeru Memoranduma naucili smo da masovni mediji mogu tako da obrade stavove i izjave, da dokazu bilo kakvu tezu, nezavisno od njene istinitosti, a prema potrebama narucioca", uveren je akademik Despic.

Najstrasnija mana

Pavle Ivic smatra da ce privatizacija znaciti potpunu ekonomsku kolonizaciju zemlje, sto ce imati posledice u "pogledu politike, duhovnog razvoja i mentaliteta koji iz ovoga proizlazi". "Perspektiva ne valja, ali alternativu ne vidim... Svi smo znali da komunisticki rezimi imaju mnogo nedostataka, ali najstrasnija je mana da su posle svoje smrti daleko gori nego dok su bili zivi", ubedjen je akademik Ivic.

Ovakav stav bio je za predsednika SANU slagvort da na primeru Zaka Delora, bivseg ministra i predsednika Komisije EU dokaze kako medijske zloupotrebe nisu karakteristicne samo za nasu sredinu. Delor, poznata i uvazena licnost u Francuskoj je optuzio Akademiju u udarnom terminu gledane emisije na Francuskoj televiziji, da je propagator etnickog ciscenja. Pisma protesta uputili smo na mnoga mesta, a Delora tuzili za uvredu i klevetu. Po tvrdnji predsednika Akademije, ovo nije prvi put i nije slucajan napad na Akademiju, a sve je "zasnovano na potpuno izmisljenim argumentima, radi rusenja ugleda SANU i kroz to demonizovanje naseg naroda".

"Jedna nam je drzava razbijena upravo zbog razbuktalih nacionalnih ideologija, zdusno pomaganih od strane sila koje su iz samo njima znanih razloga videle svoj interes. Da li ce se proces na tome zaustaviti? Svedoci smo razvijanja ideologija koje vode daljem cepanju nacionalnog korpusa. Separatizmi, autonomastva, lokalizmi, imaju svoju privlacnost. Sto je manji entitet, lakse je doci do vlasti...", kazao je predsednik SANU.

Po njegovom misljenju "povratna sprega dovela je do toga da se jedna drzava, koja se cinila stabilna i mnogima sluzila za uzor, nepovratno raspala, jednima na uzas, drugima na slavlje, na komade... uz nebrojene ljudske zrtve i ogromne materijalne stete. Taj potpuno iracionalan hod citavih nacija tesko ce razumeti dolazece generacije, jer ce im razlozi istoricara zvucati neubedljivo", uveren je akademik Despic.

Zabluda

Akademik Kosta Mihajlovic je reagovao na iznete stavove po kojima je Titova Jugoslavija izgledala kao stabilna drzava. Navodeci da je posle Titovog holokausta, Staljinovog Gulaga, treci najveci zlocin svetskih razmera - po njegovom misljenju - bio Goli otok, akademik Mihajlovic je apelovao na Akademiju da kaze kako je Titova Jugoslavija bila zabluda, jer je upravo Akademija doprinela da u srpskom narodu zazivi ideja jugoslovenstva.

Govoreci o svojinskoj transformaciji, predsednik SANU je kazao da "kolikogod je ulazak stranog kapitala u danasnjoj situaciji neophodan, treba se ozbiljno zamisliti kako naci nacina da se iskoriste prednosti a izbegnu stete. Za sada se ne vidi da su istocne zemlje otkrile te nacine. Njihovo iskustvo je, za sada, jednoznacno negativno". Akademika Despica posebno zabrinjava to sto "ta transformacija mora da bude brza i obavezna".

Predsednik Akademije je ustvrdio da je "naucni potencijal ugrozen do stepena koji sasvim realno preti njegovom opstanku". Po misljenju Despica, "duze uskracivanje sredstava namenjenih naucnim i obrazovnim delatnostima moglo bi da ima pogubne posledice. Njihova pogubnost je u dugorocnosti, jer regeneracija zahteva decenije. Degradacija naucnog potencijala se neposredno odrazava i na kvalitet obrazovanja kojim se stvara strucni naucni potencijal, na cijem delovanju pociva celo drustvo. Ta degradacija je vec uveliko uzela maha u vidu negativne selekcije, koja je posledica spoljnjeg i unutrasnjeg 'odliva mozgova'..."

U delu zasedanja predvidjenom za raspravu, na stavove predsednika Akademije koji se odnose na privatizaciju, reagovali su akademici Ljubisa Rakic, Dragoslav Avramovic i Pavle Ivic. Dr Rakic je rekao da ovo pitanje nije ideolosko, nego civilizacijsko. Objasnjavajuci zasto se protivi usporenoj privatizaciji, dr Rakic je naglasio da je upravo usporeni razvitak doveo do stanja u kome se nalazimo. Takodje je naveo primer da je posle nedavne analize razvoja 138 zemalja rangiranje pokazalo da je SRJ zauzela 136. mesto, a da se iza nje nalaze samo dve africke zemlje.

Na osnovu analiza od '94. do '96. Dragoslav Avramovic je zakljucio da postoji pet razloga zbog kojih su promene neizbezne: rast cena industrijskih proizvoda, paralelno postojanje drustvenih i privatnih preduzeca, odnosno prelivanje drustvenog kapitala u privatna preduzeca, ogromni gubici u drustvenom sektoru i bankama i oskudica kapitala. Da bi se to prevazislo, potrebno je otvaranje preduzeca prema svetu i ulaganje stranog kapitala, rekao je Avramovic.

O. Nikolic

Perspektive

"Naucne ustanove se nalaze pred raspadom a hiljade mladih nemaju drugog izlaza nego da se okrenu poslovima van nauke i struke, a u domenu polulegalne ili ilegalne sive ekonomije, ili da odu iz zemlje... Duzni smo da upozorimo da ce uskracivanje finansiranja nauke na nivou iole prihvatljivom za njen goli opstanak ostaviti najdublje posledice po drustvo u celini", upozorio je predsednik SANU.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /