Cetvrtak, 5. jun 1997. | |
RADIVOJE RAJAKOVIC O SPROVODJENJU CLANA 7. SPORAZUMA O NORMALIZACIJI ODNOSA SRJ I HRVATSKEZagreb usporava povratak izbeglica
Velikog pomaka u razgovorima nema jer jugoslovenska strana insistira na bezbednom i kolektivnom povratku, a hrvatska na utrdjivanju odgovornosti za stetuBeograd. - Rad Zajednicke jugoslovensko-hrvatske komisije na sprovodjenju clana 7. Sporazuma o normalizaciji odnosa izmedju SRJ i Republike Hrvatske, koji predvidja slobodan i bezbedan povratak svih izbeglica u svoje domove, bila je tema jucerasnje konferencije za stampu na kojoj je poduzi deo pripao izlaganju Radivoja Rajakovica, sefa jugoslovenskog dela Komisije i pomocnika Saveznog ministra za pravdu. Dosadasnji rad Komisije mogao bi se prema recima Rajakovica okarakterisati time da nisu ostvareni nikakvi rezultati, ali da je pozitivno sto se pregovaralo. U roku od sest meseci od potpisivanja Sporazuma o normalizaciji odnosa, koji je potpisan 23. avgusta 1996. godine, trebalo je da se donese i poseban Sporazum o nadoknadi imovine, ali on jos uvek nije ni potpisan, istakao je Rajakovic. Stav SRJ odnosno jugoslovenskog dela Komisije je da na prvom mestu u medjusobnim pregovorima treba da bude rasprava o bezbednom povratku svih raseljenih lica dok hrvatska strana insistira na pitanju utvrdjivanja odgovornosti za pricinjenju stetu. Prema popisu (iz juna prosle godine) izbeglih, raseljenih i prognanih lica, koji su verifikovani od strane UNHCR iz Hrvatske u SRJ je "doslo" 336.999 lica, dok je jos oko 63.000 izbeglih registrovano van tog popisa. Rajakovic je rekao da se 60.000 izbeglih pismeno izjasnilo da bi se vratili u Hrvatsku bez postavljanja bilo kakvih, pa i bezbedonosnih uslova, ali da hrvatska strana "ne pokazuje interes za njihov brzi povratak".
U Hrvatsku se individualno do sada vratilo izmedju 1.500 i 2.000 ljudi a razlog tako malog broja povratnika je pre svega administrativne prirode. Prema podacima dobijenim iz Hrvatske ambasade, precizirao je Rajakovic, dnevno se izda svega 120 formulara za izdavanje viza, a odobri 30 dozvola za povratak. Jugoslavija insistira na kolektivnom povratku koji porazumeva precizno odredjena mesta i broj povratnika gde ce im se garantovati bezbednsot i izastita imovine, naglasio je Rajakovic, ali Hrvatska ne prihvata takav nas stav. On je najavio novi sastanak dve delegacije za polovinu juna ove godine i rekao da ce jugoslovenska strana traziti "garancije hrvatskih vlasti za bezbedan povratak, brze izdavanje viza, domovnica i drugih dokumenata, zastitu imovine izbeglica, hitnu isplatu naknade za unistene nekretnine i ukidanje 12 uredbi i drugih podzakonskih akata Hrvatske koje su direktno u suprotnosti sa Sporazumom". Za sastanak Komisije koji je planiran za sledeci mesec jugoslovenska strana ce pripremiti spisak mesta i lica koja zele da se vrate u Hrvatsku. Takodje cemo insistirati i na formiranju ekspertske grupe za nadoknadu imovine zakljucio je Radivoje Rajakovic.
N. Rakic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |