Cetvrtak, 5. jun 1997.

PROTEST ZDRAVSTVENIH I SOCIJALNIH RADNIKA SRBIJE

Vlada opet prevarila strajkace

Iako je u utorak najavljeno da ce u Beogradu poceti isplate aprilske akontacije, tokom jucerasnjeg dana nje bilo dobrih vesti, jer kako su predvodnici strjka istakli, "niko jos nema pare u dzepu". Protest pred zgradom Vlade Srbije uz zvizdanje, trubljenje, pojacan "pozdravima": "Ua, vlada", "Dole, vlada"

Promenjen "rezim" strajka:
Miljana Kocarevic poziva gradjane preko
megafona da podrze protest zdravstvenih radnika Srbije

Beograd. - Zdravstveni i socijalni radnici Beograda i juce su protestovali pred zgradom republicke vlade. Razlog za nastavak protesta je sto im akontacije aprilske zarade, uprkos vladinim obecanjima, jos nisu isplacene. Saobracaj u Nemanjinoj i Ulici kneza Milosa bio je obustavljen nesto vise od pola sata, a prema "scenariju" Strajkackog odbora, ucesnici protesta prvo su deset minuta demonstrativno cutali, a onda se prolomilo desetominutno zvizdanje, trubljenje, pojacano "pozdravima" : "Ua, vlada!", "Dole vlada!"

Nesto posle 10 casova, kada je otpocelo protestno okupljanje, iz pravca Slavije pristigla je kolona zdravstvenih radnika Klinicko-bolnickog centra Srbije. Miljana Kacarevic koja ju je predvodila, preko megafona, pozivala je gradjane da podrze protest i strajk zdravstvenih radnika "jer mi zelimo da radimo i da vas lecimo, ali nema lekova, sanitetskog materijala, a medicinski aparati su nam propali." Aplauz su dobili i pridosli zdravstveni radnici iz Ocne klinike u Visegradskoj ciji je direktor u vreme lanjskog strajka nasrnuo na tamosnjeg predsednika sindikalne organizacije.

Danas (i sutra) pred zgradom vlade protestuju samo zdravstveni i socijalni radnici Beograda, a u petak ce ovde ponovo biti njihovi sindikalni predstavnici iz cele Srbije. Ovde su kolege iz domova zdravlja sa Vracara, Cukarice, iz Novog Beograda, Zemuna, Rakovice, Lazarevca, iz Gerontoloskog centra, KBC Srbije KBC Zvezdare, Psihijatrijske bolnice "Laza Lazarevic", rekla je Miljana Kacarevic, a njene reci propracene su zaglusujucom bukom trubica i pistaljki.

Audi uleteo u kolonu

Na uglu ulica Srpskih vladara i Kralja Milutina juce je, tokom protestne setnje zdravstvenih i socijalnih radnika, doslo do manjeg incidenta. Bordo audi, beogradske registracije 379-944 uleteo je u masu i tom prilikom lakse povredio jednu stariju zenu, ucesnika protesta. Prema informacijama njenih kolega, gospodja je imala blazu povredu kuka i prebacena je u zdravstvenu ustanovu.

Upozorivsi da zdravstveni radnici u glavnom gradu nisu dobili prvi deo obecane aprilske plate, Jasminka Kupresanin je rekla da ce starajk zdravstvenih radnika trajati sve dok i poslednji zaposleni u ovoj delatnosti ne dobije zaradu koja mu pripada.

Prema ranijem dogovoru, kolona zdravstvenih radnika krenula je Nemanjinom ulicom put zgrade u kojoj su republicka ministarstva, a Leposavi Milicevic je ponovo poruceno: "Hocemo nase plate". U toku kraceg zadrzavanja pred zgradom gradskog Fonda zdravstvene zastite zdravstveni radnici nisu nista govorili, a njihova jedina poruka glasila je samo: "Ua!". Kolona je potom nastavila setnju ka Slaviji, a sve vise Beogradjana bilo je u prilici da sazna zasto su zdravstaveni radnici vec dvadeset i cetiri dana u strajku. Sve vise njih je pozdravljalo kolonu, a jedan cikica je dobacio: "Svaka vam cast, alal vam sikira!"

U nastavku setnje Ulicom srpskih vladara, kolona je zastala pred zgradom republicke Skupstine, gde je Jasmina Kupresanin ponovila da je zdravstvenim radnicima nemoguce da rade bez lekova, a da bolesnici u Klinickom centru za dorucak i veceru dobijaju po 100 grama hleba i po solju caja. Nekoliko apotekara iz obliznje apoteke koje je pozvala da se pridruze protestu i solidarisu sa starajkacima jer "apoteke su vam i onako prazne i nemate sta da radite" propratilo je njene reci nemim osmesima. Do zategnute situacije doslo je u trenutku kada se kolona priblizila raskrsnici ulica Kneza Milosa i Srpskih vladara. Pred njom se naime isprecilo petnaestak policajaca. Kada je nervoza pocela da kulminira, neko iz Strajkackog odbora je pokusao da smiri stvar objasnjenjem da "ovo nije kordon, vec samo milicija obezbedjuje prolazak neke delegacije". Posto je "temperatura" i dalje rasla, a kolona koju su gradjani iza ledja policije pozivali da probije "kordon" prisla je na nekih metar - dva milicionerima. Sve ovo trajalo je nekoliko minuta, pa su se milicioneri ubrzo povukli. Nismo, istina, primetili prolazak neke delegacije, kolona je nastavila setnju prema Terazijama, a sve vise gradjana je zastajalo i bodrilo zdravstvene radnike.

Lecenje - samo iz dzepa

Isticuci da se zdravstveni radnici ne bore samo za zaostale plate, vec i za bolje uslove rada, Miljana Kacarevic iz Klinickog centra Srbije , rekla je da je generalni direktor ove ustanove poceo da poziva direktore instituta iz sastava KCS i da im saopstava da primaju samo pacijente koji mogu sami sebi da obezbede lekove sa tzv. "negativne liste", tj. sa liste lekova koje pacijenti sami placaju. -Nas direktor je rekao da mozemo da primamo i bolesnike kojima su potrebni lekovi sa "pozitivne liste", tj besplatni lekovi. A takvih lekova mi vise - nemamo! - dodala je gdja Kacarevic.

Protest je okoncan na Trgu Nikole Pasica, gde su se ucesnicima obratili clanovi gradskog Strajkackog odbora, porucivsi im da se i danas okupe pred zgradom republicke vlade u 10 casova, kako bi se ponovo prosetali gradom. Jasmina Kupresanin rekla je da ce naredne nedelje zdravstveni radnici izdavati lekarska uverenja za upis djaka u skole, ali da ce potom, ukoliko njihovim zahtevima ne bude udovoljeno, nastaviti strajk.

Nakon protestne setnje odrzana je i konferencija za novinare Strajkackog odbora beogradskih sindikalista, na kojoj je receno da su strajkaci ove nedelje poceli da primenjuju drugi rezim strajkovanja, tj. da se okupljaju na ulici, zato sto "vise nemaju nikakvog poverenja u vladina obecanja". Iako je u utorak najavljeno da ce u Beogradu poceti isplate aprilske akontacije, tokom jucerasnjeg dana nije bilo dobrih vesti, jer, kako su predvodnici strajka istakli, "niko jos nema pare u dzepu".

- Receno nam je da je iz Fonda krenuo novac, ali mi znamo i to da su danas mnoge banke u Beogradu blokirane. To, ipak, nije nas posao. Racuni budu cesto blokirani zbog neredovne uplate novca za kupovinu markica za prevoz - podsetila je predsednica Gradskog odbora sindikata zdravstvenih radnika, Jasminka Kupresanin, isticuci da ce se tek danas tacno znati koje ustanove su dobile novac, a koje ne.

Beogradski lideri strajka su napomenuli da se od ove nedelje desavaju i usmeni ekscesi sa direktorima ustanova u kojima su strajkaci zaposleni. Do sada direktori nisu pokusavali da izdaju radnu obavezu za strajkace, ali se od pocetka ove nedelje u nekoliko ustanova dogodilo da direktori usmeno primoravaju zaposlene koji strajkuju da rade. Celnici beogradskog sindikata porucili su da ce se takvim ispadima suprotstaviti podnosenjem krivicnih prijava protiv samovoljnih direktora.

Odgovarajuci na nase pitanje da li je, zbog duzine strajka, pocelo ozbiljnije negodovanje pacijenata i da li je bilo tezih incidenata, dr Ljiljana Lazic iz Doma zdravlja Novi Beograd rekla je da ce uskoro, u organizaciji sindikata, poceti odrzavanje javnih tribina po mesnim zajednicama kako bi se pacijenti sto bolje upoznali sa sustinskim razlozima strajka zdravstvenih radnika.

Pomenuti su, ipak, i pacijenti koji su na razlicite nacine iskazali podrsku strajku. Dr Svetolik Petrovic je ispricao da mu je, tokom setnje, prisla starija gospodja i dodala mu pivo da se osvezi.

G. Djukic - S. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /