Sreda, 4. jun 1997.

LICNOST U VESTIMA: KARLOS VESTENDORP, PREDSTAVNIK UN ZA BOSNU

Odgovornost ispred licnog komoditeta

Covek koji nasledjuje Karla Bilta ostavlja udobno mesto spanskog ambasadora pri UN. Kao svoje prioritetne ciljeve Vestendorp je odredio povratak izbeglica u Bosnu, obezbedjivanje regularnih uslova za izbore i razvoj BiH na osnovama Dejtona

Vladimir Stankovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Barselone

Ako neko ima 60 godina, znatno mladju suprugu i sincica od samo dve godine i pri tom zivi u Njujorku radeci relativno komotan posao predstavnika svoje zemlje pri Ujedinjenim nacijama, onda mora biti covek sa velikim stepenom odgovornosti da sve to ostavi i ode da zivi i radi u - Sarajevu. Put od Ist rivera do Miljacke za Karlosa Vestendorpa, novog prvog coveka medjunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, je novi izazov u dugoj diplomatskoj karijeri, ujedno i novo priznanje, sasvim dovoljno da licni komoditet stavi u drugi plan. Ovaj diplomata od karijere, rodjen 1937. u Madridu kao unuk holandskog trgovca (otuda njegovo "nespansko" prezime) postao je nesto poznatiji u sirem smislu kada je imenovan za ministra inostranih poslova u prethodnoj spanskoj vladi zamenivsi Havijera Solanu kada je ovaj bio izabran za generalnog sekretara NATO. Medjutim, u diplomatiji je od 1964. Bio je spanski konzul u Sao Paulu, potom zaduzen za ekonomske odnose sa Evropskom unijom, zatim ambasador u Hagu da bi od 1979. bio jedan od glavnih spanskih pregovaraca sa Evropskom unijom povodom ulaska Spanije u ovu zajednicu. Od 1981. je "generalni sekretar" za odnose sa EU, od 1983. izvrsni sekretar za ekonomske odnose sa EU, od 1985. je stalni ambasador Spanije pri EU u Birselu, od 1991. drzavni sekretar za odnose sa EU. Od decembra 1995. do marta 1996. bio je ministar inostranih poslova u poslednjoj vladi Felipe Gonsalesa.

Svi smo tesko pogresili!

- U Jugoslaviji smo svi tesko pogresili. Greska Ujenjenih nacija bila je u tome sto je ceo problem videla kao jedan cisto ljudski sukob, Evropska unija je imala mnogo dilema u pogledu razbijanja jedne zemlje kada je opsta tendencija bila ocuvanje drzava, Amerikanci takodje dugo nisu imali jasnu politiku...

Kao diplomata od karijere ostao je u sluzbi i posle promene vlasti ali ga je Hose Maria Asnar poslao u Njujork za spanskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama. Pre izvesnog vremena njegovo ime pocelo je da se pominje za novi posao u Bosni ali je italijanski "veto" sprecio imenovanje sve do proslog vikenda. U Spaniji se otvoreno tumaci da je Rim ljubomoran na sve veci spanski protagonizam u medjunarodnoj zajednici i da se Italijanima ne svidja Asnarova ideja da "Spaniju pretvori u cetvrtu evropsku silu" i zato je osporavana njegova kandidatura mada je Lamberto Dini, pod pritiskom svih ostalih clanica, na kraju morao da popusti.

Evropska petnaestorica su u startu imala ideju da u Sarajevo posalju nekog od bivsih premijera, u prvom planu bili su Felipe Gonsales i Margaret Tacer, ali pred nemogucnoscu realizacije izbor je pao na Vestendorpa. Albel Matuts, sadasnji spanski ministar inostranih poslova, sondirao je teren. Vestendorp je zatrazio malo vremena da razmisli i posle konsultacija sa familijom odlucio je da prihvati ponudu. Kaze da je na njegovu odluku takodje uticala velika podrska Havijera Solane i nekih od evropskih saveznika, pre svega Engleza.

Karlos Vestendorp kao svoje prioritetne ciljeve u Bosni istice obezbedjivanje "regularnih uslova" za lokalne izbore u septembru koji ce biti najveca proba medjuetnickog suzivota. On smatra da je povratak izbeglica nesto bez cega se apsolutno ne moze govoriti o "normalnom zivotu u Bosni" ali priznaje da prethodno "treba obezbediti sigurnost i ostale uslove". O tome kako se to moze postici ima vrlo jasan stav: pomagati one koji hoce da saradjuju na realizaciji sporazuma iz Dejtona, odnosno jos zesce nego dosad pritiskati one koji to odbijaju ili podmecu nogu. Priznaje da je teza o mogucem "zamoru medjunarodne zajednice od Bosne" verovatno tacna, ali je objasnjava cinjenicom da je nemoguce odrzati istu tenziju u ratu i miru. Bez svakodnevnih stravicnih prizora rata pritisak javnosti na sopstvene vlade znatno je manji, ali ne sumnja da je Bosna, kao tema od izuzetnog znacaja za Evropu, i te kako i dalje prisutna u svesti svih.

- Ako bi se sukobi obnovili, bila bi velika diskreditacija Evropske unije i NATO, nesto veoma dramaticno i opasno za bezbednost svih Evropljana - kaze Karlos Vestendorp.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /