Utorak, 3. jun 1997.

GLAVNI REPUBLICKI INSPEKTOR: OVO JE PRVA SINHRONIZOVANA AKCIJA ZA UVODJENJE REDA

Dve brigade specijalnih jedinica milicije stitile inspektore

U subotu i nedelju saslusano 395 stranaka i izdate potvrde o oduzetoj robi, tvrdi glavni inspektor Srecko Minjevic. Roba je tovarena u kamione bez ikakvog objasnjavanja, kaze Milivoje Pantovic, predsednik Nadzornog odbora udruzenja prodavaca na pijaci Novi Beograd

Mada je Zakon o prometu robe i usluga stupio na snagu pre dvadesetak dana, Ministarstvo trgovine je donedavno tvrdilo da inspekcijska kontrola i suzbijanje sive ekonomije nece poceti pre nego sto se usvoji Pravilnik o minimalnim tehnickih uslovima. To podrazumeva da se tezge na pijacama i "Buvljaku" zatvore kako bi takav poslovni prostor mogao da se registruje kao samostalna trgovinska radnja. Vlasnici tih radnji bi vodili poslovne knjige na osnovu cega bi se naplacivao porez na promet prodate robe. Potvrda da borba protiv sive ekonomije jos izvesno vreme nece poceti je izjava Srdjana Nikolica na protestnom skupu trgovaca pre cetiri dana. Na tom skupu Nikolic je obecao da ce Pravilnik o tehnickim uslovima stupiti na snagu za desetak dana.

Medjutim, Pravilnik je juce stupio na snagu, a tokom vikenda Republicka trzisna inspekcija je u vise gradova Srbije, Beogradu, Kragujevcu, Subotici i drugim napravila pravu raciju.

- Siva ekonomija postoji vec nekoliko godina i cini 60 odsto od ukupnog prometa. Zbog tako dugog postojanja ta pojava je i zabajatila pa je prilikom inspekcijske kontrole u subotu i nedelju izazvala trzavice i burne reakcije. Trebace dosta vremena ili bar isto toliko koliko je siva ekonomija egzistirala i da se suzbije - rekao je za "Nasu Borbu" Secko Minjevic, glavni republicki trzisni inspektor.

Prema Minjevicevim recima "ovo je prvi put sinhronizovana akcija trzisne inspekcije koja mora uvesti reda u tu oblast". "Ne moze se dopustiti da se za bofl robu iz Rumunije i Bugarske iznose tolike devize iz zemlje. U subotu i nedelju je napravljeno 1.932 kontrole i oduzeto robe u vrednosti od 1.635.967 dinara. Od toga je vrednost akcizne robe 492.682 dinara. Sva akcizna roba je oduzeta od pet lica. Za poslednja tri meseca oduzeto je 3,2 miliona boksova cigareta cija je vrednost deset miliona dinara i tri miliona litara nafte cija je vrednost takodje oko deset miliona dinara. Od toga, ni pet odsto nije pripadalo sitnim svercerima, vec velikim trgovcima" kaze Minjevic.

Za poslednja dva meseca stvari su se, prema recima Minjevica, drasticno promenile. Kad je u pitanju carina, sada na ulici nema ni deset odsto cigareta koliko je bilo ranije. Vrednost robe kad se kontrolisu izvori je mnogo veca nego kad se imaju u vidu krajnji prodavci. Medjutim, ne mozemo sivu ekonomiju suzbijati samo kontrolom izvora, vec moramo sprecavati i krajnje prodavce da ucestvuju u preprodaji, jer preko njih dolazimo do izvora. Oni su samo realizatori posla ljudi koji zaradjuju velike pare. Nas Zakon obavezuje da kontrolisemo sve. On ne poznaje velike i male, vec svako odgovara za svoje delo", kaze Minjevic.

Pripadnici MUP-a i dve brigade specijalnih jedinica milicije su prema recima Minjevica pozvani da asistiraju inspektorima da bi se inspektori zastitili od fizickih napada. Policija se nije mesala u posao i nije bilo nekih ekscesa, prema recima Minjevica sem u Kragujevcu gde je doslo do ostrije prepirke.

"Zbog opste guzve inspektori nisu mogli na licu mesta da daju potvrde o oduzetoj robi, ali je vlasnicima receno da posle sat vremena mogu doci na odredjeni punkt, stotinak metara dalje, da daju izjave i dobiju potvrdu. Nelogicno je zahtevati od inspektora da na licu mesta broje svu, a narocito sitnu robu. Torbe su obelezene i kasnije se mogla dobiti potvrda. To sto su se prodavci uplasili kazne za prekrsaj, pa nisu dosli da daju izjavu, je nesto drugo. U subotu i nedelju je saslusano 395 stranaka i izdate su potvrde o oduzetoj robi", kaze Minjevic.

Veliki broj ocevidaca, medjutim, demantuje izjavu glavnog republickog trzisnog inspektora Minjevica tvrdnjom da je roba na "buvljaku" masovno oduzimana i ubacivana u tri kamiona i hladnjacu, bez potvrde i obavestenja gde se ona moze dobiti, a gde dati izjava. Prema recima Milivoja Pantovica, predsednika Nadzornog odbora udruzenja gradjana i prodavaca na pijaci Novi Beograd netacno je da su u subotu deljene potvrde o oduzetoj robi. "Vec dve nedelje traje akcija kontrole. Inspekcija je pojedinacno pregledala papire o poreklu robe, zaustavljajuci automobile na prilazima pijaci. Tada nije bila fizicki sprecena, jer nije bilo guzve da izda potvrdu. Umesto toga, inspektori su se pogadjali sa vlasnicima o vrsti i kolicini robe koju ce oduzeti. U subotu i nedelju je akcija bila masovna. Zapisnici nisu pravljeni, vec je podeljena odredjena kolicina poziva vlasnicima robe. Oni su mogli da odu u magacin gde je trebalo napraviti evidenciju. Prema mojim informacijama samo su dve prodavacice otisle da to ucine, ali potvrdu nisu dobile, vec im je na uvid stavljena roba", kaze Pantelic.

Prema recima jednog Rumuna koji je zbog straha od mogucih problema sa inspekcijom i policijom zeleo da ostane anoniman, svim putnicima autobusa ciji je on bio vodja oduzeta je sva roba bez potvrde. Inspektori su prema njegovim recima trazili da putnici iz autobusa iznesu torbe u kojima se nalazilo posudje od kobalta i porculan i metalna roba, a kad su zatrazili objasnjenje inspektori su oduzeli robu sa obrazlozenjem da ce je uzeti sami ako vlasnici ne zele da je predaju. Prema njegovoj proceni, vrednost robe oko 40-tak putnika je oko 30-40 hiljada maraka.

S. Jovicic

DR BOSKO MIJATOVIC, PORESKI STRUCNJAK

Racija kao pljacka

"Cinjenica je da drzava ima pravo da ubira porez na promet na novo- proizvedenu robu. Drzava bi morala, medjutim, da obezbedi normalne uslove za slobodnu i zakonitu privrednu aktivnost. To podrazumeva postojanje uslova za registraciju radnji, liberalizaciju uvoza, ukidanje kontingenata i smanjenje carinskih dazbina, kao i efikasnije koriscenje poslovnog prostora drustvenih preduzeca cije radnje zvrje prazne", kaze Bosko Mijatovic iz Ekonomskog instituta.

Drzava bi morala prema recima Mijatovica, i da obezbedi zaposlenje za vise stotina hiljada gradjana, koji sada nemaju od cega da zive, osim da rade i zaradjuju na "buvljaku". "Nacin na koji je tokom vikenda izvrsena racija podseca vise na pljacku, a nikako na zakonit rad drzavnih organa. Neposredna posledica ove akcije bice povecanje cena roba na domacem trzistu i pogorsanje standarda stanovnistva. Roba na "buvljaku" je bila jeftinija, pa je konkurencija obuzdavala rast domacih cena i stitila standard gradjana", kaze Mijatovic napominjuci da je nedavno policiji podignuta plata za 30 odsto, sto se moze dovesti u vezu sa racijom organizovanom ovih dana sirom Srbije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /