Ponedeljak, 2. jun 1997.

REAGOVANJA AMERICKE STAMPE, RADIJA I TELEVIZIJE NA POSETU MEDLIN OLBRAJT

Dosad najneprijatnija lekcija iz demokratije Tudjmanu i Milosevicu

Mediji detaljno preneli sadrzaje rezgovora i izjave americkog drzavnog sekretara i predsednika Milosevica i Tudjmana. Prenosi se i zvanicna ocena americke delegacije da Olbrajtova nije dobila “nijedan ohrabrujuci odgovor" od predsednika Srbije

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

“Na Balkanu, Olbrajtova je ostro kritikovala lidere Hrvatske i Srbije", “Olbrajtova izgrdila balkanske sefove zbog nepokoravanja mirovnom sporazumu", “Upozorenje Milosevicu u Beogradu: Srbija ce ostati van Evrope", “SAD okrecu list na Balkanu?", “Mracna perspektiva Dejtonskog ugovora o Bosni"...

Ovo nabrajanje naslova iz nedeljnih americkih listova, uz citiranje poruka iz RTV izvestaja, moglo bi da se nastavi takoreci u nedogled. Svi su oni, medjutim, na istoj talasnoj duzini: izvestaji americkih medija o poseti drzavnog sekretara Medlin Olbrajt bivsoj Jugoslaviji, naime, zvuce apsolutno isto onako kako je zvucala i sama Olbrajtova kad je prekjuce u Zagrebu i Beogradu delila lekcije Tudjmanu i Milosevicu o tome po cemu se demokratija razlikuje od njihovog samovlasca i upozoravala pri tom na opasnosti s kojima se suocavaju Hrvatska i Srbija za slucaj da nastave da se oglusuju o zahteve koje im postavljaju SAD uz podrsku medjunarodne zajednice.

Americka stampa, radio i televizija posebno su opsirno propratili subotnji boravak sefa svoje diplomatije u Krajini i susret sa ugrozenim srpskim povratnicima u tom podrucju, sa konstatacijom (kako je receno u izvestaju “Njujork tajmsa") da je ovaj deo posete Olbrajtove Hrvatskoj bio posebno isplaniran da bi se manifestovala ogorcenost vlade SAD zbog Tudjmanovog izbegava da ispuni ovu svoju obavezu iz Dejtonskog sporazuma, uz istovremeno izrazavanje solidarnosti i podrske ratnim izbeglicama iz Krajine, koji se sad ponovo suocavaju sa progonom i smrtnom opasnoscu - umesto smirenja u svojim domovima.

Za boravak u Beogradu, americki mediji imaju zajednicku konstataciju da je to bio dosad najneprijatniji razgovor sa jednim stranim drzavnikom otkako je Olbrajtova dosla na mesto americkog drzavnog sekretara.

Tim povodom, ovde se prenosi zvanicna ocena americke delegacije da Medlin Olbrajt nije dobila “nijedan ohrabrujuci odgovor" od Milosevica, od kojeg je (kako se navodi) zatrazeno da ispuni poznate i vec vise puta dosad ponovoljene zahteve Vasingtona u vezi sa demokratskim reformama, Kosovom, saradnjom sa Haskim tribunalom i zavrsavanjem procesa ostavinske rasprave i medjusobnog priznavanja sa drzavama iz sastava nekadasnje Jugoslavije.

Kinezi o susretu Olbrajt-Milosevic

Peking, FoNet. - Kineska agencija Hsinhua istice u izvestaju iz Beograda da je americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt upozorila predsednika Srbije Slobodana Milosevica da Sjedinjene Drzave nece olaksati sankcije prema Srbiji, ukoliko se situacija na Kosovu ne popravi i ne bude prekinuta podrska bosanskim Srbima. Prenosi se, takodje, zahtev da Srbija treba da preduzme akciju i da kazni ratne zlocine, da doprinese povratku izbeglica i da poboljsa situaciju u pogledu slobode stampe. U duzem izvestaju iz Beograda, kineska agencija izdvaja i reci americkog drzavnog sekretara da ce, ako Srbija propusti da udovolji americkim zahtevima, Sjedinjene Drzave sasvim jasno dati do znanja da Srbija nije deo dinamicnih promena u Evropi i bice ostavljena daleko nazad. Hsinhua pomine i izjavu predsednika Milosevica da je zainteresovan za normalizaciju odnosa sa Amerikom, ali i odgovor Olbrajtove da je sada na njemu da preduzme korake za normalizaciju odnosa dveju drzava.

“Olbrajtova je upozorila Milosevica da se njegova zemlja nalazi na politickoj raskrsnici. Ukoliko on zeli da obnovi ekonomiju i prikljuci se medjunarodnoj zajednici, morace da se ispune svi ti zahtevi", navodi se tim povodom u izvestaju vasingtonskog “Posta" iz Beograda, uz prenosenje upozorenja drzavnog sekretara SAD da ce, u protivnom, alternativa za SRJ biti “ostavljanje u pozadini, u odnosu na ostalu Evropu koja ide napred".

Pojacavajuci americku retoriku, Medlin Olbrajt ocigledno je zelela da dodatno pojaca pritisak na balkanske lidere koji su u proteklom periodu selektivno sprovodili Dejtonski mirovni ugovor, konstatuje prestonicki list u analizi ove posete sa zakljuckom da su u Zagrebu i Beogradu postavljene politicke markacije, koje bi nastupajucih meseci mogle da se pretvore u veliko breme za Klintonovu administraciju ukoliko se u medjuvremenu Hrvatska i Srbija ne prinude na znacajan napredak oko povratka izbeglica i saradnje sa Medjunarodnim tribunalom za ratne zlocine.

“Prilikom susreta u Zagrebu i, kasnije, u Beogradu, gdja Olbrajt upozorila je obojicu lidera da njihove zemlje mogu da se suoce sa jos strozim kaznama ukoliko se vise ne ucini (u odnosu na postavljene zahteve). Vasington trazi od njih da izruce ljude optuzene za ratne zlocine, kao i da se, kao sto je obecano, omoguci nesmetan povratak izbeglicama. G. Tudjman je, medjutim, odbio taj pritisak drzavnog sekretara, kao sto je to cinio i u razgovoru sa americkim zvanicnicima proteklih nedelja. U razgovoru sa gdjom Olbrajt on je jasno stavio do znanja da njegova vlada nema nameru da dozvoli povratak srpskim izbeglicama, osporavajuci cak da je bilo primenjeno nasilje prema onima koji su pokusali da se vrate" - opisuje, sa svoje strane, njujorski “Tajms" razgovor u Zagrebu, uz konstataciju da se napetost sa ovog razgovora u Banskim dvorima prenela vidljivo i na kasniju zajednicku konferenciju za stampu “na kojoj su se cula neuobicajeno ostra prepucavanja".

U slicnom tonu i raspolozenju i ostali vodeci americki mediji izvestavaju o Olbrajtovoj misiji u Zagrebu i Beogradu.

PORUKE, UPOZORENJA, PISANJA AMERICKIH GLASILA

Diplomatija srucivanja istine u lice

CNN: “Medlin Olbrajt dosla je na Balkan da obavi vazan posao sa Tudjmanom i Milosevicem. Od tog posla, koliko se vidi, zasad i dalje nema nista. Perspektiva Hrvatske i Srbije je jasna, ali sta ce biti dalje sa mirovnim procesom u Bosni?".

“VASINGTON TAJMS": “Dok se neki jos nadaju diplomatskom proboju zene koju nazivaju americkom ’gvozdenom led’ sve je vise onih koji smatraju da je njen napor nedovoljan i zakasneo da se objedini podeljena Bosna, kao i da se privedu pravdi balkanski lideri koji su odgovorni za najstrasnije ratne zlocine u Evropi posle Drugog svetskog rata".

NACIONALNI RADIO: “Olbrajtova je doletela u Sarajevo posto je u subotu prenela ostra upozorenja mocnim bosanskim susedima Hrvatskoj i Srbiji, koji su pripremili i vodili ratne napore bosanskih Hrvata i Srba...U Beogradu, ona je zatrazila od Milosevica, kao kljucnog potpisnika Dejtonskog mirovnog ugovora, da prestane sa odugovlacenjem i da pocne da saradjuje sa Tribunalom UN za ratne zlocine i da obezbedi ekstradiciju u Hag Radovana Karadzica i Ratka Mladica. U Zagrebu, ona je isto tako ostro saopstila Tudjmanu da on jednostavno nema drugog izbora vec da spreci nasilje protiv manjine srpskih izbeglica koji pokusavaju da se vrate u Hrvatsku, kao i da, isto tako, saradjuje kako je trazeno sa Haskim tribunalom".

“JUNAJTED PRES": “Drzavni sekretar SAD Medlin Olbrajt primenila je u unutrasnjosti Hrvatske svoju diplomatiju srucivanja istine u lice, javno optuzujuci funkcionere Tudjmanovog rezima da dozvoljavaju napade na srpske povratnike u Krajinu. Posle poseta dvema porodicama u Prevrscu, Olbrajtova je bila vise nego ogorcena. Obracajuci se Juri Radicu, hrvatskom ministru za obnovu i razvoj, rekla je pred cetom novinara i snimatelja: ’Kako mozete da dozvolite da se desavaju ovakve stvari?! Ovi ljudi nisu ucinili nista lose i trebalo bi da vas je sramota’

Radic je pokusavao da nadje opravdanje, sa objasnjenjem da je rec o ljudima koji su se vratili a da prethodno nisu popunili predvidjene formulare. Kad mu je Olbrajtova na to saopstila “da ne voli kad je neko laze", Tudjmanov ministar joj je rekao da hrvatska vlada takodje osudjuje incidente u Krajini i da ce pokusati da se otklone nepravde prema povratnicima".

CBS: “Drzavni sekretar SAD Medlin Olbrajt optuzila je predsednika Srbije Slobodana Milosevica da praktikuje "politiku odbijanja i odlaganja obaveza koja je prihvatio pred celim svetom potpisujuci Mirovni ugovor iz Dejton’. Olbrajtova je takodje izjavila u Beogradu da Milosevic mora da preduzme korake ka demokratizaciji, da pokaze vise postovanja za etnicke Albance u regionu Kosova u Srbiji i da upotrebi svoj uticaj na bosanske Srbe i ispuni obaveze sa izrucenjem optuzenih za ratne zlocine, povratkom izbeglica i razoruzanjem. Olbrajtova je tim povodom izjavila: ’Nece me zaustaviti beogradska politika odbijanja i odlaganja. Ako zeli (nase) korake ka normalizaciji odnosa, Milosevic mora da ispuni zahteve’koje sam mu postavila’".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /