Ponedeljak, 2. jun 1997. | ||||
AMERICKI DRZAVNI SEKRETAR MEDLIN OLBRAJT U BEOGRADUAmerika ce pritiskati koliko bude potrebno
“Zelim da budete uvereni da ja nisam slucajni prolaznik. Nasa zabrinutost se ne smanjuje. Nas nece omesti beogradska politika odbijanja i odugovlacenja. Mi cemo pritiskati koliko bude trebalo i koliko dugo bude trebalo da rezultati mira u ovom regionu budu trajni", istakla americki drzavni sekretar.
Beograd.- “Moja poruka predsedniku Milosevicu bila je jednostavna i direktna. Zemlje ovog regiona vratice se u medjunarodnu zajednicu s vama ili bez vas. SAD zele da vide Srbiju kako uziva sve ekonomske blagodeti medjunarodne saradnje. Predsednik Milosevic tacno zna sta treba da ucini da bi se to dogodilo", izjavila je americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt koja je u subotu u sastavu balkanske turneje prosla i kroz Beograd. Prema recima portparola Stejt departmenta Nikolasa Bernsa koji je pratio drzavnog sekretara beogradski razgovori sa predsednikom Srbije Slobodanom Milosevicem otvoreni su pokretanjem pitanja saradnje s Medjunarodnim sudom za ratne zlocine, problemom Kosova i demokratizacijom politickog zivota u Srbiji, neslobodama u medijima i nedovoljnim slobodama za politicke partije. “Narod u Srbiji pati jer njihov lider ne ispunjava obaveze koje je preuzeo u Dejtonu. Zato sam predsedniku Milosevicu jasno stavila do znanja da normalizacija odnosa izmedju SAD i Srbije zavisi iskljucivo od njega", izjavila je Olbrajtova na zavrsnoj konferenciji za novinare u rezidenciji americkog otpravnika poslova. Olbrajt je rekla da ce sustina operacije privodjenja ratnih zlocinaca u Hag pocivati na “robustnijem pristupu" i pritisku na potpisnike da ispune svoje obaveze. Ona nije zelela da objasni sta ce biti preduzeto na terenu, dodajuci da se “razmatra nekoliko opcija" kako bi se Tribunalu “aktivnije pomoglo".
Ona je posebno istakla da se politika “odbijanja i odugovlacenja" odnosi na saradnju s Tribunalom. Milosevic je, precizirala je Olbrajtova, ponovo insistirao da ne veruje u izrucenje i da ce se ratnim zlocincima, pod uslovom da ih u Srbiji ima, suditi pred domacim sudovima. Ona je ovakav stav ocenila kao neprihvatljiv, jer “to nije jedna od obaveza preuzetih u Dejtonu", gde je potpisano da ce se saradjivati sa “institucijama koje je formirao Savet bezbednosti, a to znaci s haskim Tribunalom". “On je rekao da nema dovoljno informacija o vukovarskoj trojki optuzenih. To je rekao ambasadoru Gelbardu prosle nedelje i ja sam iz Haga uzela dokumentaciju u predala mu je. Sada vise nema izgovora." “Zelim da budete uvereni da ja nisam slucajni prolaznik. Nasa zabrinutost se ne smanjuje. Nas nece omesti beogradska politika odbijanja i odugovlacenja. Mi cemo pritiskati koliko bude trebalo i koliko dugo bude trebalo da rezultati mira u ovom regionu budu trajni".
Berns je u subotu dva puta drzao dopunske mini konfrencije za novinare, na kojima je iznosio detalje vezane za tok pregovora. Posle zvanicne konferencije svoje sefice on je precizirao da tokom razgovora o izrucenju optuzenih za ratne zlocine, od Milosevica “uglavnom nije dobijen nijedan zadovoljavajuci odgovor". “Veoma smo nezadovoljni ucinkom Srbije na ovom planu. Mi ne vidimo nikakvu spremnost na saradnju. Optuzeni ratni zlocinci zive ovde u Beogradu, u Srbiji i oni moraju biti izruceni", rekao je Berns. “Ne mogu reci da smo dobili bilo kakav ohrabrujuci signal ili sugestiju da ce se ponasanje Srbije promeniti. Ne mogu da ukazem ni na jedan ohrabrujuci detalj vezan za ratne zlocince." On je naglasio da nikakvi rokovi za izrucenje optuzenih osoba nisu postavljeni, ali da sto duze taj postupak bude odlagan “to ce nasi odnosi postajati gori".
I. Kisic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |