Ponedeljak, 2. jun 1997.

STA SE DESAVA NA POLITICKOJ SCENI SREMA

Neogranicena moc apatije

Dok socijalisti isticu da stranke izmedju sebe ne treba da se svadjaju, “jer odluke se donose gore", espeovci za lose izborne rezultate krive vrh stranke, a radikalii za to vreme izucavaju “kartografski" zanat...

Za opstinske odbore sa podrucja Srema, kao leve koalicije koja deluje u sastavu SPS i JUL, tako i koalicije “Zajedno" moze se reci da u ovom trenutku samo formalno postoje. Odbori postaju hiper aktivni tek pred izbore, u vreme “sezona lova" na glasove. U medjuvremenu ne oglasavaju se ni vlast, ni opozicija. Socijalisti to objasnjavaju da se “odluke donose gore, zasto da se svadjamo".

Ovakvo ponasanje SPS je razumljivo, jer Srem je jos uvek jako uporiste “crvene" koalicije i rasadnik SPS-kadrova. U vodama visoke politike nedavno je usao Rumljanin dr Milutin Stojkovic koji je nakon isteka mandata predsednika Skupstine APV preuzeo duznost potpredsednika republicke skupstine. Politicki je ozivljen i Jugoslav Kostic iz Stare Pazove, iako se vec ubrajao u odlazece politicare. Dok se socijalisti raduju, jer su uspeli da osvoje vlast i u dve opozicione opstine u Sremu, Staroj Pazovi i Indjiji (ostale su uvek bile njihove) aktivisti koalicije “Zajedno" jos su pod utiskom proslogodisnjeg poraza. SPO za neuspeh krivi vrh stranke jer “vodili su kampanju samo na jugu Srbije", dok demokrate uzroke poraza vide “u losoj kadrovskoj politici SPO". Finansijski slaba, sa clanstvom koje nije vicno vodjenju politike, bez podrske centrala, poraz koalicije “Zajedno" bio je neizbezan. U cetiri opstinske skupstine u Rumi, Indjiji, Pecincima i Staroj Pazovi koje imaju ukupno 152 odbornicka mesta, osvojili su jedva petnaestak. Otud i pasivnost i letargija... Doduse, savezni poslanik SPO Pera Sijacki iz Rume pokusao je da razmrda clanstvo i alarmira javnost, zbog izbora SPS kandidata za direktore Radio “Srema" i Kulturnog centra u ovom gradu. Radilo se, kako je govorio, o “cistom uhljebljenju", moralno-politickoj podobnosti i nagradjivanju zbog “aktivnog ucesca u pripremama za odlazak na kontramiting u Beograd. Na protestnim setnjama gradjane je upoznao sa jos nekim SPS- marifetlucima tj. “gde su isparile pare namenjene zavrsetku kanalizacije". Ali, sve to nije bilo dovoljno da zainteresuje mislecu javnost.

Novi klub

Dok, su se espeesovci svadjali politicke poene je pokupio novoformirani Omladinski kulturni klub. Klub su formirali 13. januara indjijski studenti koji se skoluju u Beogradu i Novom Sadu. U organizaciji kluba Indjijcani su zimus “setali" 34 dana i pokazali da Indjija ima snagu i volju za promenu ovog trulog rezima". Klub izdaje i bilten “Nasa Indjija" za koga kazu da je “jedino slobodno glasilo u Sremu". Sa aktivnostima kluba lokalni politicari (i pozicije i opozicije) nisu previse odusevljeni. Posto sami nemaju sta da ponude gradjanima “klubasi" se uglavnom kritikuju u stilu “da ucestvuju u maskaradi kojoj drugi komanduju" i da je njihovo prisustvo u politici “komicno".

I aktivisti SPO iz Indjije sumirajuci rezultate u postizbornom periodu kazu da su sve ucinili, imali kandidate za sve izborne jedinice, obezbedili i finansijska sredstva (sponzore) alii rezultat je izostao. Od ukupno 36 odbornickih mesta u opstinskoj skupstini, prosao je samo jedan odbornik SPO. Razocarani neuspehom poceli su da se optuzuju za “proneveru novca" namenjenog kampanji i za “saradnju sa SDB". Navodno, vidjani su neki clanovi te stranke kako sede u kafani sa licima za koje se “pouzdano" zna da rade za SDB. Clanovi dve zavadjene struje, svaka posebno, odlazila je i u Beograd, ne bi li od rukovodstva dobila podrsku.

Posle visegodisnjeg poleta, nastupio je period politicke apatije. Na pitanje zasto su politicke stranke pasivne Miodrag Jaksic predsednik OO SPO je svojevremeno odgovorio “a, zasto samo SPO da se bori, neka se bore malo i drugi". Posto se SPO kao najjaca opoziciona stranka nije “borio", SPS je preuzeo primat i opstinu vratio u prvobitno stanje. Za to vreme pazovacki radikali sanjaju da se iz “haosa" (kojeg sami stvaraju) izrodi nesto novo, veliko, poput “velikog Zemuna". Pa su u tu svrhu i revidirali svoj cilj, tj. nacionalni interes. Prosle godine najveci nacionalni interes SRS bio je “da Slobodan Milosevic ode sa vlasti", bar tako je javno izjavljivao lider radikala dr Vojislav Seselj. Sta je uticalo da “rodoljub-galamdzija" kako su Sremci krstili Seselja, iznenada ponovo pocne da izucava kartografski zanat samo se nagadja.

M. Kalinic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /