utorak, 14. jul 1998.

REZULTATI ISPITIVANJA CENTRA ZA MARKETING MARK-PLAN O POLITICARIMA OD POVERENJA

Predsednicima se veruje sve manje

Predsednik SRJ Milosevic i u Srbiji i u Crnoj Gori vodi na listi politicara od “nepoverenja". Gradjani najvise veruju vojsci i policiji. Cetvrtina anketiranih sumnja u buducnost zajednicke drzave

Beograd, FoNet. - Politicar kome se najvise veruje u SR Jugoslaviji i dalje je predsednik SRJ Slobodan Milosevic, iako ga covekom od poverenja u Srbiji smatra tek 16,1 odsto, a u Crnoj Gori svega 2,2 odsto gradjana, ako je suditi po juce objavljenim rezultatima ispitivanja Centra za marketing Mark-plan. U ukupnom zbiru, na molbu da navedu domaceg politicara koji im uliva najvise poverenja, najveci broj od ukupno 1.400 ispitanika u SRJ, u maju se opredelilo za odgovor “ni jedan" - 43,5 odsto. U tom pogledu, znacajna je razlika izmedju Srbije i Crne Gore. Najveci broj anketiranih iz Srbije - 44,4 odsto, odgovorio je da ne veruju ni jednom politicaru, sto je za 20,3 odsto vise nego u novembru prosle godine. U Crnoj Gori politicar od najvise poverenja je predsednik te republike Milo Djukanovic - 37,5 odsto, a odgovor “ni jedan" je na drugom mestu sa 24,7 odsto. U Srbiji se, posle Milosevica, najvise veruje predsednicima Srpske radikalne stranke Vojislavu Seselju - 12,7 odsto, Srpskog pokreta obnove Vuku Draskovicu - 5,7 odsto, Demokratske stranke Srbije Vojislavu Kostunici - cetiri odsto i Demokratske stranke Zoranu Djindjicu - 3,3 odsto. Na listi politicara od poverenja u Srbiji, nasao se i crnogorski predsednik - njemu veruje 2,4 odsto ispitanih.

U Crnoj Gori se, posle Djukanovica, najvise veruje predsednicima Socijalisticke narodne partije Momiru Bulatovicu - 13,1 odsto, Liberalnog saveza Slavku Perovicu - 10,1 odsto. Ispitivanje je pokazalo da su zene nepoverljivije prema politicarima - 45,8 odsto ne veruje ni jednom od njih. Milosevic, medjutim, i u Srbiji i u Crnoj Gori, vodi i na listi politicara kojima se najmanje veruje. U Srbiji ga sa “negativnom" popularnoscu slede Draskovic (14,5), Djundjic (sest odsto), Seselj (5,5) i Djukanovic (2,6), a u Crnoj Gori Djukanovic (10,4 odsto), Bulatovic (10,1), Seselj (4,2), predsednik Narodne stranke Novak Kilibarda (4,2 odsto), Draskovic (3,7) i predsednik Direkcije Jugoslovenske levice Mira Markovic (1,5 odsto). Zanimljivo je da predsednici vlada ni u Srbiji ni u Crnoj Gori nisu usli u uzi krug politicara od poverenja.

Sto se tice poverenja u savezne institucije, gradjani najvise veruju Vojsci Jugoslavije (47,3 odsto u Srbiji i 34,8 odsto u Crnoj Gori). Najmanje poverenja gradjana Srbije uziva Savezna vlada (20,7), a u Crnoj Gori - Savezna skupstina (10,1 odsto). Najvece poverenje gradjana u republicke institucije u Srbiji je zasluzila policija (31,3 odsto), a najmanje predsednik Srbije Milan Milutinovic (20,8 odsto). U Crnoj Gori poverenje u republicke institucije je generalno vece nego u Srbiji, a redosled je obrnut - iako je tamo poverenje u policiju vece nego u Srbiji, njoj se najmanje veruje (35,3 odsto), a najvise poverenja ima institucija predsednika Crne Gore (45,9 odsto). Sto se tice odnosa u Federaciji, i sukoba na liniji Beograd - Podgorica, glavnim krivcem za taj sukob u obe republike smatraju Milosevica (33,8 odsto u Srbiji i 50,8 odsto u Crnoj Gori). Sledeci odgovor je “obojica podjednako" (30,9 odsto u Srbiji i 22,5 odsto u Crnoj Gori), a zatim da je krivac Djukanovic (23,2 dsto u Srbiji, 11,2 odsto u Crnnoj Gori). Sto se tice buducnosti SRJ, 35,1 odsto ispitanih gradjana Srbije i 39,8 odsto Crne Gore vidi je u federaciji te dve republike. Znacajno je da oko cetvrtine ispitanih u obe republike izrazava sumnju u buducnost zajednicke drzave. U obe republike situacija na Kosovu ocenjena je kao najvazniji problem u zemlji (Srbija - 44,1 odsto, Crna Gora - 34,6 odsto), a na drugom mestu su kriminal i korupcija (38,4 odsto, odnosno 31,4 odsto). Na pitanje koje medije koriste za informisanje, ispitanici su u maju kada je ispitivanje obavljeno, u 44,5 odsto slucajeva naveli televiziju, a u 36,9 odsto slucajeva dnevnu stampu.

Tito - drzavnik 20. veka

Na pitanje koji je najveci jugoslovenski drzavnik u 20. veku, ponudjena su tri odgovora - Nikola Pasic, Josip Broz Tito i Slobodan Milosevic. Najvise ispitanika na nivou SRJ opredelilo se za Tita - 32,4 odsto, a zatim za odgovor “ni jedan od navedenih" - 27,8 odsto. U Srbiji se za Tita opredelilo 29,9 odsto, za Pasica 26,6 odsto, a za Milosevica 10,9 odsto. U Crnoj Gori za Tita se opredelilo 38,5 odsto, za Pasica 8,4 odsto i za Milosevica 6,4 odsto.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /