nedelja, 12. jul 1997.

Zasto (posle)ratni invalid Mirko Drljaca tuzi drzavu Srbiju

Policijski rafal i birokratska kanonada

Policija je 13. juna ’95 prinudno mobilisala Mirka Drljacu, a kad je pokusao da pobegne i izbegne ratnu klanicu u Hrvatskoj “nepoznata uniformisana lica" su rafalom iz “kalasnjikova" od njega napravila dozivotnog invalida. Tri godine posle, zarobljen u drzavno-administrativnom i policijskom lavirintu, Mirko se bori za svoja prava, trazeci da drzava i MUP priznaju svoj doprinos u nesreci koju su naneli njemu i njegovoj porodici

Velimir Ilic

Bio je 13.jun 1995. godine. Pred zoru, oko cetiri sata, nekoliko policajaca opkolilo je kucu doseljenika iz Pakraca Mirka Drljace u Hrtkovcima. Zvanicno, dosli su da ga odvedu u policijsku stanicu “zbog provere". Nezvanicno i fakticki - bila je to prinudna mobilizacija svezeg topovskog mesa za krajinsko ratiste.

Mirkova “preporuka" za front bila je njegova krstenica - rodjen u okolini Virovitice, ziveo i radio u Pakracu do 1991, a posle prvih ratnih meseci u Hrvatskoj, pod stalnim pritiscima i pretnjama, zamenio je pakracki dvosoban stan za prizemnu kucu od cetrdesetak kvadrata i par ari okucnice u Hrtkovcima. Formalno- pravno, Drljaca je, dakle, postao drzavljanin Srbije i Jugoslavije. Svejedno, policajci su ga odveli naocigled supruge i dvojice maloletnih sinova. Istog dana policija je javila porodici da je Mirko “povredio zglob" i da se nalazi u sremskomitrovackoj bolnici. Istina je bila da su mu, prilikom pokusaja bekstva od prisilne regrutacije “dobrovoljaca" ispred Vatrogasnog doma u Sremskoj Mitrovici takozvana nepoznata uniformisana lica, s ledja, sasula rafal iz “kalasnjikova" (ocevici tvrde da su NN pocinioci bili krajiski policajci, zaduzeni za deportovanje privedenih boraca). Dijagnoza - teske prostrelne rane i frakture kolena obe noge i potkolenice. Posledice - visemesecno lecenje i stopostotni invaliditet druge kategorije, trajna nesposobnost za rad, plus ceo zivot na stakama. Cak i da je imao novca za rehabilitaciju, a nije, zdravstveno stanje se ne bi narocito popravilo. Psihicke traume Mirka Drljace i njegove porodice prinudjene da zivotari bez dinara prihoda niko nije ozbiljno ni uzeo u obzir.

U prvom birokratskom eselonu koji se oglusio o Mirkove zahteve za pomoc bio je Pokrajinski sekretarijat za rad, zdravstvo i socijalnu politiku u Novom Sadu. Ova institucija je, naime, vec tri puta ponistila resenje Odeljenja za drustvene delatnosti SO Ruma koje Mirku Drljaci, postujuci pozitivne propise, dodeljuje invalidninu u iznosu od 712 dinara (po prvom resenju to je bilo vise od dvesta, a danas nesto vise od stotinak maraka). Obrazlozenje pokrajinskih zastitnika drzavnih interesa i cuvara budzetske kase je da se Drljaci ne moze priznati pravo na ratni invaliditet, jer nije ranjen na frontu, a tome pride, nije utvrdjeno ni “koji je organ vrsio mobilizaciju"(?!)

Humanost Olge Marinkovic

Nedavno je Olga Marinkovic, Beogradjanka koja zivi u Lozani, podstaknuta reportazom u "Video nedeljniku" i tekstovima u "Nasoj Borbi", posredstvom advokata Slavke Srdic-Jankovic iz Beograda poslala porodici Drljaca hiljadu maraka. Snebivajuci se da primi tu pomoc, Mirko ipak nije uspeo da potisne iskrenost: "To bi nam dobro doslo da platimo racune, vratimo dugove i kupimo dvadesetak pilica i nesto hrane za njih. Kad ih podgajimo prodavali bih jaja i meso na pijaci, a bilo bi i za nas..."

Zongliranje sudbinom Mirka Drljace zapoceli su, zapravo, sremskomitrovacki policajci. Zvanicno, zapisnik sa uvidjaja posle krivicnog dela pokusaja ubistva i izazivanja opste opasnosti - kako se ovakve pucnjave kvalifikuju u mirnodopskim uslovima (jer Srbija, kao sto znamo, nije bila u ratu) - ne postoji. U potvrdi koju je potpisao istrazni sudija Okruznog suda u Sremskoj Mitrovici Branko Crnic doslovce pise: “Istrazni sudija obavesten je o ovom dogadjaju koji je glasio da je osteceni samo ranjen pa je sudija nasao da nije nadlezan da vrsi uvidjaj u vezi sa ovom povredom koja je u vezi sa mobilizacijom, sto je u nadleznosti vojnih vlasti". Policija u Sremskoj Mitrovici je, pak, izdala potvrdu u kojoj samo navodi da je Drljaca podneo krivicnu prijavu protiv NN lica i cinjenica da je ranjen. Vrhunac cinizma predstavlja recenica iz potrvrde da je “Mirko Drljaca PRIJAVIO (podvukao V. I.) ovom SUP tesko krivicno delo..." i napomena da se potvrda izdaje radi regulisanja lecenja “posto osteceni nema sredstava... i u druge svrhe se ne moze upotrebiti"! Policija je tako pokusala da se dugorocno ogradi od svog (sa)ucestvovanja u celom slucaju iako postoji na hiljade svedoka koji potvrdjuju direktno ucesce MUP Srbije (jun 1995) u prinudnoj mobilizaciji izbeglica, doseljenika iz Bosne i Hrvatske pa cak i onih koji su samo rodjeni ili su privremeno ziveli u jednoj od ove dve republike bivse SFRJ. Drzava, nesumnjivo, zeli da prikrije ovaj zlocin.

U medjuvremenu, cetvoroclana porodica Mirka Drljace i danas je, kao prethodne tri godine, zarobljena u surovom lavirintu drzavno-policijske i upravno-pravosudne birokratije, ali i sopstvenog beznadja, siromastva i nemastine. Trajno onesposobljen za rad i bez ikakvih prihoda, Mirko sa nezaposlenom suprugom i dvojicom sinova bukvalno prezivljava dan za danom. Tu i tamo, nadnicenjem na komsijskim njivama, Mirkovi ukucani zarade po neki dinar, ali je to prvenstveno namenjeno za placanje racuna Elektrodistribuciji. Ako nesto i pretekne nabavljaju se neophodne namirnice. Shvatajuci da je ljudsko dostojanstvo u ovoj zemlji potpuno obezvredjeno, Mirko s teskom mukom prevali preko usana da najcesce zive “od milostinje dobrih ljudi i pomoci familije - ako nesto posalju imamo, ako ne posalju..."

Tuzba

U Drugom opstinskom sudu u Beogradu prosle srede je odlozeno rociste po privatnoj tuzbi Mirka Drljace koji je tuzio Republiku Srbiju i Ministarstvo unutrasnjih poslova za naknadu stete.

Tuzeno Ministarstvo unutrasnjih poslova poslalo je pismeni odgovor Sudu negirajuci svoju krivicu za nastalu stetu jer, kako se navodi u odgovoru, nije bilo nadlezno za mobilizaciju niti su je pripadnici MUP sprovodili.

Po recima Drljacinog advokata Slavke Srdic-Jankovic, sudija Sanja Lekic donela je odluku o odlaganju rocista, a novo zakazala za 4. novembar odredivsi da budu saslusani svedoci - Branko Crnic, istrazni sudija iz Sremske Mitrovice, Petar Relic iz Hrtkovaca, takodje jedan od prinudno mobilisanih. Za sada jos nije odluceno ko ce na predstojecim rocistima biti saslusan iz Ministarstva unutrasnjih poslova.

Drzava odgovorna, presuda na reviziji

Podsetimo, Prvi opstinski sud u Beogradu vec je doneo pravosnaznu presudu po privatnim tuzbama za naknadu stete sedmorice prinudno mobilisanih (takodje u junu 1995. kada i Mirko Drljaca). Po toj presudi utvrdjena je krivica i odgovornost drzave Srbije i odredjena nadoknada od po 120. 000 dinara za svakog tuzioca. Medjutim, Okruzni sud je preinacio presudu odredivsi naknadu od po 10.000 dinara. Po trenutno dostupnim informacijama postupak revizije je u toku. Bez obzira kakv bio ishod revizije odgovornost drzave je cinjenicno dokazana.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /