petak, 10. jul 1998.

SVE MANJA PONUDA ULJA I SECERA

Razgrabi se sve sto stigne u prodavnice

Ulja i secera ce biti dovoljno do nove zetve suncokreta i secerne repe, tvrdi Bogdan Beric, direktor Zajednice za industrijsko bilje

Jagma za uljem i secerom ne prestaje vec nekoliko meseci. Ovih dana traznja je veca, jer ovih proizvoda ima sve manje u ponudi. Zalihe su “presusile" cak i kod trgovaca koji preprodaju ovu robu na zelenim pijacama. Litar ulja na retkim pijacama i u privatnim radnjama kosta 14 ili 15 dinara, a kilogram secera 7,50 dinara, dok je u nekim radnjama i osam dinara. Najveci snabdevac velikih trgovina u ovom trenutku su robne rezerve cije ulje u “Jabuci" kosta 8,99 dinara, a u “C marketu 9,95 dinara, dok je kilogram secera od 4,60 (u “Jabuci") do 5,5 dinara (u drugim trgovinama). Zbog toga sto su jeftiniji ulje i secer iz robnih rezervi “nestanu" iz trgovina za nekoliko sati.

Ilija Adamovic, zamenik generalnog direktora “Jabuke", kaze da je ovo trgovinsko preduzece za jul dobilo kontigent od robnih rezervi - 140 tona secera i 40 tona ulja, mada se moze desiti da se ova kolicina uveca na 200 tona secera i 60 tona ulja. “Jabuka" trenutno direktno od proizvodjaca ulja u komercijalnim ugovorima (nezavisno od robnih rezervi) ne dobija ni litar ulja. Adamovic kaze da bi cene ulja dobijenog na takav nacin bile vise, pa ga od fabrika i ne traze, jer bi bilo nemoguce prodavati jedan proizvod po dve razlicite cene. Za ulje iz robnih rezervi za jul “Jabuka" ce tek sledece nedelje potpisati ugovor.

“Pekabeta" nedeljno od robnih rezervi i neposredno od “Dijamanta" i “Vitala" dobija oko 50-60 tona ulja sto je, prema recima Sladjane Lucic, direktora informativne sluzbe u ovoj trgovinskoj kuci, dovoljno za normalne uslove. Medjutim u poslednjih nekoliko meseci kad se kontigent raspodeli po radnjama, ulje se razgrabi za nekoliko sati. U poslednje vreme “Pekabeta" dobija secer samo od robnih rezervi i prodaje ga po 4,52 dinara.

“C market", prema recima Nikole Macure, direktora marketinga i razvoja, dnevno u magacinu ima od 40 do 50 tona ulja. Ono se raspodeljuje i prema rasporedu i u svaku prodavnicu stize treci dan sa manjim odstupanjima zbog vikenda. Ova trgovina, kako tvrdi Macura, vec duze vreme prodaje oko 50 odsto ulja vise nego ranije.

Bogdan Beric, direktor Zajednice za industrijsko bilje, tvrdi da ce, prema bilansima ulja i secera biti dovoljno do nove zetve suncokreta i secerne repe. Fabrike sada, pretezno rade za Direkciju robnih rezervi, kaze Beric, a manje kolicine isporucuju direktno dobavljacima, jer su sirovine pri kraju. “U uljarama nema zaliha, ali nece biti nestasice. Ulje i secer se kupuju u vecim kolicinama od uobicajenih i zbog toga ih nema stalno u prodavnicama. Ovi proizvodi su u odnosu na druge jeftini, pa ih u vecim kolicinama kupuju preprodavci i lageruju u ocekivanju poskupljenja. Zalihe, medjutim prave i potrosaci kupujuci ulje i secer, cim imaju para", kaze Beric.

S. Jovicic

Vlada ne razmislja o povecanju cena

Zoran Krasic, republicki ministar trgovine, istice da niko u Vladi Srbije ne razmislja o povecanju cena ulja i secera.

“Problemi u snabdevanju nastaju zbog toga sto proizvodjaci pokusavaju da spekulisu, stvarajuci zalihe u ocekivanju korekcije cena. Trzisna inspekcija redovno kontrolise proizvodjace, ali ne stize da prekontrolise sve trgovine. Zbog toga svaki potrosac koji vidi cenu ulja visu od deset dinara po litru i cenu secera preko 5,5 dinara, moze da prijavi trzisnoj inspekciji koja ce sem oduzimanja robe i mandatnih kazni, primeniti i druge kaznene mere prema zakonu, ukljucujuci i zatvaranje radnje. Za vece spekulacije proizvodjaca, predvidjena je i kazna uvodjenja privremenih mera. Ako potrosac primeti vecu zloupotrebu kod proizvodjaca i prodavaca u svako doba moze pozvati Ministarstvo trgovine koje ce preko inspekcije preduzeti odgovarajuce mere. Trzisna inspekcija je duzna da reaguje na poziv u kratkom vremenskom roku, na primer za pola sata", kaze Krasic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /