cetvrtak, 9. jul 1998.

PAD CRNOG KURSA - LASTA KOJA NE NAGOVESTAVA PROLECE

Gastarbajterske devize, jedini sigurni priliv

Skok crnog kursa u privredi u kojoj je zaposleno 30 odsto kapaciteta i oko 50 odsto aktivne radne snage ne moze biti iznenadjenje vec neizbezna posledica takvog stanja, konstatuje dr Dana Popovic

Bojana Jager

Stabilizacija crnog deviznog kursa na 6,3 odnosno 6,5 dinara za marku samo potvrdjuje prognozu da se monetarni udar "izduvao", jer je cela operacija izvedena sa relativno malom kolicinom deviza i dinara. Drugim recima, to nije nikakav dokaz da drzava ili njene institucije nisu imale umesane prste u stvaranje poremecaja na deviznom trzistu, niti da monetarna vlast drzi kretanja pod kontrolom. Doduse, uz zvanicne izjave da devalvacije nece biti i da benzin nece poskupeti, intervenisala je i centralna banka ( sto je potvrdio potpredsednik savezne vlade Jovan Zebic, mada nije objasnio i kako) i samo se moze pretpostaviti da se to odnosilo na prinudu banaka da pokriju dinarske minuse, u koje su uletele zbog kupovine deviza. Da bi to mogle da ucine banke su bile primorane da prodaju stranu valutu, pa se lako moze dogoditi da su se neki akteri u poremecaju deviznog trzista preracunali i mesto dobitka ostvarili gubitak. Sada kada se kurs vratio na nizi nivo, ekonomisti upozoravaju da to nije nikakva dugorocna garancija za stabilnost dinara, naprotiv, da se do kraja godine moze ocekivati cik-cak degresivna uzlazna linija kursa, sa razlicitim licitacijama da ce on stici na devet, deset ili vise dinara za marku do kraja decembra.

Bez obzira na to koliko ce marka narednih dana kostati na ulici ovakvo ljuljanje kursa samo upozorava na to koliko su duboki poremecaji u privredi koji ce po misljenju dr Mladjana Dinkica koordinatora grupe 17 ekonomista vec od septembra prouzrokavati, postepeni ali stalni rast deviznog kursa. On ne predvidja ovako eksplozivne skokove, ali tvrdi da ce zaostravanje problema u platnom bilansu i pritisci na monetarnu politiku usloviti permanentni pad vrednosti domace valute do kraja godine.

Po misljenju dr Dane Popovic vlastima u stvari odgovara da razlika izmedju crnog i zvanicnog kursa bude veca od u svetu prihvatljivih pet do deset odsto, jer to otvara nove mogucnosti za zaradu povlascenih krugova. Iz toga ne sledi da treba ocekivati zvanicnu devalvaciju, vec da su realno moguca dva sledeca scenarija. Ako se bude pogorsala politicka situacija, vitalna ekonomska pitanja pasce sa desetog na "28. mesto", a ako se ona budu smirila moze se ocekivati da vlast ipak aktivira nama nepoznate izvore deviznih rezervi jer pad kursa ugrozava iluziju o stabilnosti same vlasti, smatra ovaj ekonomista.

Dr Popovic prognozira da ce naverovatnije crni kurs i dalje rasti. Gastarbajteri su trenutno jedini sigurni izvor deviznog priliva, a posle iscrpljivanja ovog sezonskog dotoka deviza ne moze se ocekivati da novo stampanje dinara bude pokriveno cvrstom valutom. Trenutno smo jedina zemlja u Evropi i Aziji bez konvertibilne valute, a to daje veliki manevarski prostor monetarnim vlastima na kratak rok, dok na srednji rok vodi direktno u naturalnu privredu, zakljucuje dr Popovic.

Do skoka crnog kursa doslo je pocetkom leta, odnosno samo dva meseca nakon poslednje devalvacije, koja je trebalo da oznaci stanje u kojem je crnom kursu konacno "odzvonilo", podseca dr Petar Djukic. Ako je uopste iko mogao da poveruje u ovakvu varijantu, sada su mu rasprsene i poslednje iluzuije o snazi i stabilnosti dinara, kaze ovaj ekonomista, koji takodje predvidja da predstoji dalji pad vrednosti nacionalne valute usled sve ocitije devizne oskudice i zbog novih efekata medjunarodne blokade. Drugim recima, moze se pretpostaviti pad izvoza i deviznog priliva i zbog toga smanjivanje uvoza, zatim pad proizvodnje i tako redom u poznatom zacaranom krugu.

-Jacanje monopolskih pozicija na unutrasnjem trzistu vodi ka "zidanju cena" i ka jos vecim disparitetima, narocito kod uvoznih cena ali i kod ostalih zbog osnazenih monopola u zatvorenoj domacoj privredi. Svedoci smo znacajnih poskupljenja energije (naftinih derivata, i visekratnog porasta cena struje) PTT usluga, dok je JAT na samu najavu blokade medjunarodnih letova reagovao sa poskupljenjem od 50 odsto na unutrasnjim destinacijama,mada to nije imalo nikakvu troskovnu podlogu. Osnovni i dugorocni uzrok poremecaja valutno devizne ravnoteze bice izrazita devizna oskudica i najava jos ostrijeg kursa sankcija prema SRJ. To svakome, na osnovu iskustava, nagovestava jos vece probleme zbog blokade inostranih investicija i platno bilansne krize. Ukoliko se stvari na medjunarodno politickom i ekonomskom planu nastave dosadasnjim kursom sledi drasticna redukcija uvoza, a verovatno posledicno i devalvacija i na kraju reaktiviranje ekonomske politike prezivljavanja i unutrasnjih preraspodela, prognozira dr Djukic.

Standard pao za 30 odsto

Skok crnog kursa u privredi u kojoj je zaposleno 30 odsto kapaciteta i oko 50 odsto aktivne radne snage, ne moze biti iznenadjenje vec neizbezna posledica, tvrdi dr Dana Popovic. - Ovde se i stanovnistvo i drzava iznenadjuju i plase od posledica, a o reformama vise ne govori niko, pa cak ni opozicija. Najgora posledica dogadjanja iz poslednjih mesec i po dana je pad standarda za oko 30 odsto zbog rasta deviznog kursa i cena i smanjivanja prosecnih plata. Problem je sto se to dogodilo u ovom trenutku, jer ce se smanjiti traznja za turistickim i ugostiteljskim uslugama koje su jos preostale kao jedini pokretac nekog rasta, kaze dr Popovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /