subota, 4. jul 1998.

STA SADRZI PLATFORMA SOCIJALDEMOKRATIJE O KOSOVU

Autonomija uz dvojno drzavljanstvo

Vlast bi trebalo da smanji prisustvo vojske, da povuce specijalne policijske snage “na nivo koji je prethodio eskalaciji sukoba i to u meri smanjivanja opasnosti od terorizma", da amnestira sve ucesnike oruzanih sukoba pod uslovom da predaju oruzje i prekinu ucesce u oruzanim akcijama, a sve to bi nadgledao mesoviti vojno-politicki komitet

Da je Kosovo “bure baruta" koje moze da ugrozi ne samo bezbednost Jugoslavije, vec i da zapali celu jugoistocnu Evropu, posto je na tom prostoru skoncentrisan veliki vojni potencijal, odavno je poznata prica. Ali bez obzira na gore navedene cinjenice jos nije postignuta jedinstvena platforma za resenje kosovske krize, bar kad je srpska strana u pitanju. Doduse, i vlast i opozicija su predlagale kako da se raspetlja kosovski cvor. Medjutim, kad neka od opozicionih stranaka ponudi resenje nadlezni se prave kao da nista nisu culi. Kada predstavnici vladajuce stranke javno obznane sta planiraju da preduzmu na Kosovu i Metohiji, opozicionari se podsmehuju i kazu “kako krizu ne mogu da rese oni koji su do krize i doveli". Posto su se i jedni i drugi igrali u proteklih nekoliko godina “gluvih telefona" dosli smo u pat poziciji. Naime, srpska strana samo ponavlja pricu da je Kosovo neotudjivi deo Srbije, dok se albanska prica zavrsava sa nezavisnom drzavom. Nedavno je pridodat jos jedan zahtev, a to je da se u tzv. prelaznom periodu uspostavi medjunarodni protektorat nad Kosovom.

Da bi se izaslo iz kosovske “zone sumraka" prosle nedelje Socijaldemokratija je donela platformu za resenje kosovske krize. U stvari Socijaldemokratija je ponudila na uvid domacoj i svetskoj javnosti dokument pod nazivom “Okvirni plan za miroljubivo demokratsko resenje pitanja statusa Kosova i Metohije i albanske zajednice i njihove integracije u Srbiji i SRJ". Plan je okviran posto se tice kljucnih pitanja, najvaznijih resenja, zahteva za raspravu, dalju detaljnu razradu svih pitanja i izradu neophodnih pratecih dokumenata. Sta sadrzi SD platforma za resenje kosovske krize: prvo treba da dodje do bezuslovnog prekida vatre i obustavljanja neprijateljstava, sto je bitan preduslov za otpocinjanje dijaloga i izbegavanje najgoreg. U vezi sa prekidom nasilja plan sadrzi niz konkretnih mera i aktivnosti koje bi trebalo da preduzmu i jedna i druga strana u sukobu.

Specificnosti SD platforme

Sta se podrazumeva pod autonomijom Kosova i Metohije po ovoj platformi? Prvo - pravo na posedovanje i isticanje nacionalnih simbola i amblema (zastava, grb i slicno). Zatim - pravo na dvojno drzavljanstvo za svakog pripadnika albanske zajednice na Kosovu i Metohiji. Obrazovni, kulturni, informativni i sportski sistem koji ce uvazavati potrebe te zajednice.

Takodje, pod tim pravom se podrazumeva i odgovarajuca zastupljenost u profesionalnom sastavu Vojske Jugoslavije prema kriterijumima koji vaze i za druge gradjane SRJ. Ali, specificnost SD platforme u odnosu na druge koje se takodje bave ovom problematikom, jeste u tome sto je predvidjeno da pripadnici albanske zajednice, ukoliko zele mogu da budu oslobodjeni sluzenja vojnog roka u narednih pet godina.

Naime, po planu, vlast bi trebalo da smanji prisustvo vojske i da povuce specijalne policijske snage “na nivo koji je prethodio eskalaciji sukoba i to u meri smanjivanja opasnosti od terorizma". Ovim okvirnim planom (kako su nazvali platformu za resenje kosovske krize) Socijaldemokratija je predvidela i amnestiju za sve ucesnike oruzanih sukoba pod uslovom da predaju oruzje i prekinu sa ucescem u oruzanim akcijama. Naravno, podrazumeva se da nisu pocinili ratne zlocine. Predvidjeno je, takodje, formiranje mesovitog vojno-politickog komiteta za nadgledanje tog procesa. Tek nakon toga treba da otpocne dijalog i to bez prethodnog uslovljavanja i prejudiciranja mogucih izlaza. Pod tim se podrazumeva da Albanci odustanu od zahteva za secesijom i stvaranjem nezavisne drzave, a da Republika Srbija i SR Jugoslavija albanskoj zajednici garantuju pravo na nacionalni identitet, samoorganizovanje, samoadministriranje.

To pravo, takodje, pripada Srbima i Crnogorcima i drugim narodima koji zive na prostoru Kosova i Metohije. Zatim, planom je predvidjeno obezbedjenje najsire autonomije Kosova i Metohije i odgovarajuce autonomije kosovskih Albanaca, ali u okviru demokratske Srbije i SRJ.

Samo takvo resenje, po misljenju rukovodstva SD, moze da bude u funkciji stabilnosti i mira u regionu. Ali, da bi se sve to realizovalo u praksi neophodno je, po njima, da se usvoje dodatni prateci dokumenti i to pre svega dva zakonska projekta: ustavni zakon o slobodama i pravima manjinskih zajednica i ustavni zakon o uspostavljanju najsire autonomije Kosova i Metohije.

Na pitanje novinara da li je SD zakasnila sa donosenjem platforme za resenje kosovske krize i da li je resenje krize ipak u rukama Ricarda Holbruka, predsednik ove partije Vuk Obradovic je odgovorio: “Nije zakasnila, mada se nalazimo u vremenu koje mozemo oznaciti kao minut do dvanaest".

O tome zasto do sada nisu doneli platformu, mada i sami priznaju da su po tom pitanju imali kristalno jasne stavove, predsednik Socijaldemokratije je rekao: “Ovo je korak koji preduzimamo u krajnjoj nuzdi i sa dubokim uverenjem da vise vremena za cekanje nema. Ne bude li se ovaj plan sa najvecom mogucom ozbiljnoscu razmatrao i sledio vec sutra-prekosutra, zemlja se moze naci u bezizlaznoj situaciji. To je bio razlog da napustimo nasu dosadasnju poziciju izbegavanja da idemo sa sopstvenom platformom i da ponudimo nesto sto je u interesu i jedne i druge strane. Mi smo bili prisiljeni da uradimo nesto sto je, objektivno gledano bila duzna drzava. Ovo je zapravo pokusaj da se spasi drzava, da spasi obraz srpskog naroda i zastite vitalni interesi srpskog naroda, naglasio je Obradovic na prezentaciji SD platforme.

Vuk Obradovic takodje upozorava da je vreme da se uozbiljimo i pocnemo da resavamo krizu, jer posledice odugovlacenja i statusa kvo su “podela Kosova, iseljavanje stanovnistva, veliki rat, velika katastrofa".

Mirjana Kalinic

Nezvanicna platforma SPS-JUL-SRS koalicije

Iz radionice Ministarstva za lokalnu samoupravu izasla su dva dokumenta - Nacrt zakona o lokalnoj samoupravi i Nacrt privremene statutarne odluke autonomne pokrajine Kosovo i Metohija - koji su, najverovatnije trebalo da posluze kao platforma srpsko-albanskog dijaloga. Doduse, radi se o nezvanicnoj verziji koja jos nije prosla neophodnu proceduru koja je predvidjena za usvajanje zakona.

Ne zna se, takodje, da li se odustalo od tih zakona ili je njihovo donosenje odlozeno za kasnije. Ali, u nezvanicnom Nacrtu zakona o lokalnoj samoupravi posebno je interesantno poglavlje koje se odnosi na sastav, organizaciju i nacin rada u odredjenim jedinicama lokalne samouprave na Kosovu i Metohiji.

Naime, tim zakonom u kosovskim opstinama i u gradu Pristini predvidjeno je da se obrazuju veca nacionalnosti i vece nacionalno neopredeljenih gradjana (vece nacionalnosti Srba i Crnogoraca, vece nacionalnosti Albanaca i vece drugih nacionalnih zajednica koje zive na tom prostoru). Bilo bi zaista interesantno cuti sta o tome misli albanska strana.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /