petak, 3. jul 1998.

LICE I NALICJE VLADE SRBIJE

Sto dana ubrzanog propadanja

Ekonomske prilike su sve teze i karakterisu ih povecanje budzetskog i spoljnotrgovinskog deficita, ogromni gubici u privredi, nelikvidnost preduzeca, stagnacija proizvodnje, porast nezaposlenosti, rast cena i pad vrednosti dinara - navodi se, izmedju ostalog, u mini analizi Demokratske stranke Srbije.

“Prvi i jedini stvarni cilj koalicione Vlade Srbije jeste zadrzavanje socijalista na vlasti, ili, tacnije, zadrzavanje vlasti u rukama grupe ljudi bliskih porodici Milosevic-Markovic i pod njenom punom kontrolom. To je, ujedno, i jedini cilj koji je vlada ostvarila", navodi u svojevrsnoj mini analizi “ 100 dana ubrzanog propadanja" Demokratska stranka Srbije, pridruzujuci se mnogim slicnim vec javno izrecenim ocenama.

“Po svemu ostalom sto je ucinila i sto je propustila da ucini za socijalisticko - radikalsku vladu malo reci da je neuspesna. “Zbog pogubnih posledica njenog delovanja po drzavu i gradjane Srbije, ona je stetna i opasna", ocenjuje DSS.

“Najvazniji problemi sa kojima je Srbija suocena, danas dramaticnije nego pre 100 dana, jesu problemi Kosova, ekonomije i demokratije. Ne resavajuci nijedan od problema, za ciji nastanak i ozbiljnost je rezim pretezni, a za neke i iskljucivi krivac, vlada ih je produbila do nivoa ugrozenosti drzavnog integriteta i egzistencijalne ugrozenosti naroda", smatraju u DSS.

“Neodgovornim, pasivnim i ignorantskim odnosom prema problemu Kosova, potpunim nerazumevanjem objektivno nepovoljnih medjunarodnih okolnosti, zakasnelim i neadekvatnim reagovanjem na eksploziju terorizma, republicka vlada je potpuno odgovorila potrebama Miloseviceve i Seseljeve kapitulantske politike laznih nacionalista. Time su stanje na Kosovu i pozicije srpske strane radikalno pogorsani i dovedena je u pitanje celovitost drzavne teritorije".

Ekonomske prilike su, po oceni DSS, sve teze i karakterisu ih, kako se navodi u pomenutoj analizi - povecanje budzetskog i spoljnotrgovinskog deficita, ogromni gubici u privredi i nelikvidnost preduzeca, stagnacija proizvodnje, porast nezaposlenosti, rast cena i pad vrednosti dinara. Demokratska stranka Srbije posebno naglasava da je republicka vlada podsticala selektivnu, interno kontrolisanu privatizaciju, ciji je cilj sprecavanje potpune i brze privatizacije, popuna drzavne kase i dzepova pojedinaca iz vrha vlasti. Gusenjem autonomije univerziteta i preostalih nezavisnih medija, vlada je pokazala da ce se rezim braniti suzavanjem politickih sloboda, do zavodjenja crveno-crnog terora, navodi, na kraju, DSS, zakljucujuci da je “tokom 100 dana svog delovanja socijalisticko-radikalska vlada potvrdila nepomirljivu suprotstavljenost interesa aktuelnog rezima i interesa drzave Srbije i njenih gradjana, a time neophodnost i neminovnost temeljne promene politickog sistema".

P. R.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /