Cetvrtak, 31. jul 1997.

EVROPSKI KOMENTARI POZIVA PARLAMENTARCIMA "PRIJATELJSKIH" ZEMALJA, CLANICA OEBS, ZA UPUCIVANJE POSMATRACA NA PREDSTOJECE IZBORE U SRBIJI

"Selektivna" kontrola besmislena

U briselskim diplomatskim krugovima se poziv predsednika Narodne skupstine Srbije evropskim parlamentarcima nezvanicno ocenjuje kao potpuno nezadovoljavajuci i besmislen, jer "bira" posmatrace i ne precizira na koju se fazu izbora pozivaju

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Evropske diplomate angazovane na jugoslovenskom dosjeu ne zele da se zvanicno izjasnjavaju o pozivu predsednika Skupstine Srbije, Dragana Tomica, upucenom parlamentima zemalja clanica OEBS, da upute posmatrace na septembarske izbore. Oni ukazuju da je "red" da se o tom pozivu najpre izjasne oni kojima je upucen, mada im iz Tomiceve formulacije nije bas najjasnije ko je to. Jer, kazu, poziv nije upucen predsednistvu ili drugim telima Organizacije za evropsku bezvednost i saradnju, vec parlamentima nedefinisanih zemalja clanica te organizacije koje su sa SR Jugoslavijom "normalizovale odnose."

U Briselu, ipak, ocekuju, da bi o tom pozivu uskoro mogli nesto vise reci u aktuelnom, danskom predsednistvu OEBS.

Nezvanicno, medjutim, u briselskim diplomatskim krugovima Tomicev poziv ocenjuju "potpuno nezadovoljavajucim", pa cak i "besmislenim." Ne samo zbog njegove "selektivnosti", odnosno uslovljavanja da su kao posmatraci prihvatljivi samo parlamentarci onih zemalja koje su sa SRJ "normalizovale odnose", vec i zbog propustanja da se precizira na koju fazu izbornog procesa se poziv odnosi.

Ako, naime, taj poziv vazi samo za dan izbora, u briselskim diplomatskim krugovima ga smatraju - "besmislenim." Po njima, da bi medjunarodno prisustvo imalo ikakvog smisla, i da bi se posmatraci uverili da ce se na izborima, kako stoji u Tomicevom pozivu, "afirmisati demokratske tradicije Srbije", bilo bi neophodno da se izborni proces prati ne samo nekoliko nedelja pre, vec i izvesno vreme posle dana u kojem ce biraci svecano izaci na svoja glasacka mesta.

Pre, da bi se ustanovilo do koje je mere izborna kampanja "postena", odnosno da li sve politicke stranke i opcije imaju "ravnopravan pristup medijima i jednaki tretman u njima." A posle, jer imaju, kako kazu, "neka losa iskustva sa postovanjem i implementacijom izbornih rezultata u Srbiji." Tromesecnim natezanjem sa (ne)prihvatanjem rezultata lokalnih izbora u novembru prosle godine je, tvrde, "uspostavljen jako los presedan", koji navodi na oprez.

Jedna od posledica tog "loseg presedana" su, podsecaju u briselskim diplomatskim krugovima, tzv. Gonsalesove preporuke, o kojima nema ni reci u Tomicevom pozivu parlamentarcima OEBS, dakle organizacije koja je bivseg spanskog premijera poslala u beogradsku misiju. Taj Tomicev "propust" je, primecuju se, utoliko vise razocaravajuci, jer se Gonsalesove preporuke najvecim delom odnose upravo na stvaranje minimalnih uslova za "slobodne i postene izbore."

Tome su, naime, trebalo da vode i "preporuceni" dijalog vlasti i opozicije, i otvaranje medija i, narocito, revizija izbornog zakona. Za sada se, medjutim, iz Brisela ne vidi da je na tom planu ostvaren bilo kakav znacajniji progres, te se upozorava kako bi to moglo da predstavlja "prilican problem", kada se, na jesen, medju "petnaestoricom", ponovo otvori rasprava o tzv. autonomnim trgovinskim merama za SR Jugoslaviju, odnosno da li, ili ne, "uslovno odobrene" trgovinske preferencijale za ovu godinu, produziti i za narednu.

A te je preferencijale, podsetimo, 29. aprila ove godine, Savet ministara EU odobrio pod striktnim uslovom pune implementacije Gonsalesovih preporuka i otvaranja dijaloga o resenju kosovskog problema, na bazi priznanja sirokog stepena autonomije tamosnjem stanovnistvu.

SPO ZAHTEVA DA VLAST HITNO POZOVE POSMATRACE OEBS

Oklevanje znak da izbori nece biti posteni

Beograd. - Srpski pokret obnove energicno zahteva od vlasti da hitno uputi zvanican poziv Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju za upucivanje posmatraca na predstojece predsednicke i parlamentarne izbore. U saopstenju se navodi da SPO smatra da oklevanje vlasti da uputi poziv OEBS-u "ima za cilj da posmatracima oduzme sto vise vremena neophodnog za objektivno i regularno pracenje predizborne kampanje".

"Ova cinjenica za SPO predstavlja znak da i predstojeci izbori nece biti slobodni i posteni i zato ce biti najozbiljnije razmatran prilikom donosenja odluke o eventualnom izlasku ove stranke na izbore", zakljucuje se u saopstenju SPO.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /