Cetvrtak, 31. jul 1997.

RAZLOG ZA NELIKVIDNOST I TO STO CRNOGORSKE FIRME VISE POTRAZUJU NEGO STO DUGUJU

Srpska preduzeca duznici crnogorske privrede

Firme iz Srbije duguju niksickoj Zeljezari 18 miliona dinara, a njena dugovanja su svega milion i po dinara, tvrdi direktor Miodrag Perovic

Podgorica. - Bilo je planirano da industrijska proizvodnja u Crnoj Gori raste po stopi od 10 posto, ali je taj rast u rpvih sest mjeseci ove godine upola manji - 5,2 posto. Do veceg pada proizvodnje doslo je u elektroprivredi i proizvodnji uglja (cije ucesce u ukupnoj industrijskoj proizvodnji iznosi 31 posto), zatim u crnoj metalurgiji (pad od 11,9%), masinogradnji (13,9%), preradi obojenih metala (10,6%), proizvodnji rezane gradje i finalnim proizvodima od drveta (49%)...

Ove podatke saopstio je Vojin Djukanovic, predsjednik Privredne komore Crne Gore, na sjednici Izvrsnog odbora ove privredne asocijacije. On se posebno osvrnuo na nedostatak obrtnih sredstava, sto je, po njegovoj ocjeni, "sve tezi problem", i sto utice da privreda posljednjih godina stalno posluje sa gubitkom.

Mogucnost objezbjedjivanja obrtnih sredstava putem klasicnog kreditiranja od strane banaka je veoma ogranicena, jer dobijene kredite preduzeca neuredno vracaju, tako da se ni ova oskudna sredstva ne privode mogucoj namjeni. Stanje ovih kredita na dan 31. 5. 1997. g. iznosi 274 miliona dinara, kazao je predsjednik Privredne komore CG.

Slavko Drljevic, direktor Hipotekarne banke i doskorasnji potpredsjednik crnogorske Vlade, nedostatak obrtnih sredstava objasnjava, izmedju ostalog, cinjenicom da crnogorska privreda vise potrazuje nego sto duguje, po cemu ispada da "mi nekoga finansiramo". Ta potrazivanja su, navodi on, mnogo veca od kratkorocnih kredita koje su crnogorske banke dale privredi.

Od septembra startuje banka za razvoj

U prvom polugodju ove godine ukupan crnogorski uvoz iznosio je 151 milion dolara, a izvoz 58 miliona dolara. Na sastanku Izvrsnog odbora PK CG sugerisano je da se osnuje banka za podsticaj izvoza. Ovu ideju je podrzao premijer Djukanovic, napominjuci da bi te poslove mogla preuzeti banka za razvoj, koja bi trebalo da startuje sredinom septembra.

Predsjednik crnogorske Vlade Milo Djukanovic je, i na sjednici Vijeca Saveza samostalnih sindikata CG i na sjednici Izvrsnog odbora Privredne komore CG, istakao da preduzeca iz Crne Gore potrazuju veliki novac od preduzeca iz Srbije, ne navodeci o kojoj se sumi radi. Precizan podatak saopstio je direktor Zeljezare iz Niksica, Miodrag Perovic. On kaze da preduzeca iz Srbije duguju Zeljezari 18 miliona dinara, a da su njena dugovanja svega milion i po.

Nelikvidnost crnogorske privrede posebno je dosla do izrazaja u reprolancu: energetika - obojena metalurgija - saobracaj - usluge. Ovo znaci, naglasava Vojin Djukanovic, predsjednik PK Crne Gore, da od rada Kombinata aluminijuma zavisi, u mnogome, rad Elektroprivrede, Rudnika uglja Pljevlja, Rudnika boksita Niksic, kotorskog "Jugopetrola" i crnogorske Zeljeznice. Ovaj reprolanac cini, inace, 40 posto industrijske proizvodnje u Crnoj Gori.

Ozbiljni problemi pritiskaju i drugi vazni reprolanac: drvoprerada - sumarstvo, gdje je pad proizvodnje, u odnosu na lanjsko prvo polugodje, drastican.

Prema misljenju Djordjija DZuverovica, direktora Rudnika uglja Pljevlja, problem nelikvidnosti moze se rijesiti na tri nacina: skidanjem spoljnjeg zida sankcija i ukljucivanjem u medjunarodne monetarne institucije, multulateralnom kompenzacijom i poostravanjem finansijske discipline.

Kada je rijec o najavljenoj multilateralnoj kompenzaciji dugovanja, vise crnogorskih privrednika upozorava da od toga ne treba ocekivati neke velike efekte.

D. Vukovic

"Sartid" bojkotuje crnogorsku privredu

Direktor niksicke Zeljezare Miodrag Perovic optuzio je, na sjednici Izvrsnog odbora PK CG, smederevski "Sartid" zbog aranzmana sa Zeljezarom u Zenici, koji je na stetu Niksicana. On je iznio i optuzbu da je Republika Srpska sada glavni svercer zeljeza, sto je, takodje, na stetu Zeljezare iz Niksica.

Premijer Djukanovic je, isticuci da je niksicka Zeljezara posebno hendikepirana ponasanjem partnera iz Srbije, podsjetio na to da su Niksicani svojevremeno ulozili 40 miliona dinara za osvajanje proizvodnje potrebne Srbiji, ali da sada taj novac lezi zarobljen.

U negativnom kontekstu "Sartid" pominje i direktor Luke Bar Petrasin Kasalica. Isticuci da je Luka u prvom polugodju pretovarila 900.000 tona tereta, on kaze da je mogla jos toliko ("kao od sale") da se "Sartid" nije prebacio na crnogorske luke Burgas i Konstancu, koje su ponudile dampinske cijene. Za razliku od ovih, Luka Bar je od luke u Solunu jeftinija 30-40 posto kada je rijec o kontejnerskom teretu, napominje Kasalica, dodajuci to da u Solunu rade u jednoj smjeni, a u Baru 24 sata.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /