Cetvrtak, 31. jul 1997.

MILAN BOZIC, SAVETNIK PREDSEDNIKA SPO, O IZBORIMA

Svi na izbore, ili svi u bojkot

Izborni uspeh: pre svega pobeda Vuka Draskovica. Ako se stranke odluce na bojkot, nase sanse skoro nikakve. Raspodela saveznih mandata "Zajedno" posle izbora

"Mislim da je uvek u politici, za razliku od etike, legitimno birati, 'od dva zla manje'. Ako Srpski pokret obnove zakljuci da je bojkot izbora manje zlo od izlaska, onda cemo bojkotovati, sacuvati nase izborno telo, podici tenziju i vrsiti politicki pritisak na demonstracijama da se u razumnom roku raspisu novi izbori. Pitanje je samo, moze li se bojkotom izazvati dovoljno jaka politicka kriza u zemlji da se sledeci izbori zakazu pod boljim uslovima. Prica o bojkotu, na srecu govori o sazrevanju srpske politicke scene, jer nema one strasti koju je imala 1990. i 1991. godine, znaci da to nije stratesko, nego takticko pitanje", kaze u intervjuu za 'Nasu Borbu' Milan Bozic, savetnik predsednika SPO.

Da li u SPO zaista verujete da ce biti ispunjeni zahtevi koje postavljate kao uslov za izlazak na izbore.

- Nemamo mi sta da verujemo ili ne verujemo. Sve je kao u narodnoj poslovici "Sve veruje i sve proverava". Iskazan je znak dobre volje, videcemo da li ce biti realizovano. To nema veze sa poverenjem i to jeste karika i nacin misljenja onih koji zele da se bave politikom. Neki znaci prihvatanja zahteva su evidentni, pozivanje posmatraca i naredba o otvaranju lokalnih medija, ali cemo videti da li ce trend koji sada postoji na TV Bastilji o ustupanju vremenskog prostora za stranke, da se prenese i u informativne emisije. Odluku cemo doneti kroz deset dana, kada, procenimo izborne uslove. Procenicemo u stvari opstu atmosferu - meru dostupnosti medija, meru prisutnosti medjunarodne zajedice.

Zasto ste odbacili okrugli sto kao instituciju i prihvatili obecanje o ispunjenju osnovnih elemenata Gonsalesovog izvestaja bez ikakvih potpisa i garancija?

- Okrugli sto ima dve faze, sam dogovor i potvrdu implementacijom. Neka vrsta mini okruglog stola je vec obavljena izmedju dva predsednika, Milosevica i Draskovica i sada valja cekati implementaciju. Naravno da to nije okrugli sto, ali je jedan politicki aspekt okruglog stola, dovoljan za razgovor. Svi oni koji nas sada kritikuju, odlazeci kod Marjanovica na konsultacije i vracanjem u Republicki parlament, pobili su koncepciju okruglog stola. Oni su udarili tacku na ideju okruglog stola i svako nase dalje insistiranje na tome, kao mehanizmu, bilo bi smesno. Mogli bismo govoriti u nedogled "vi ste pogresili, to nije u redu", ali istrajavati na necem sto je neko drugi unistio, to je komicno, takav mazohizam ne postoji ni u privatnom zivotu.

Zbog cega bi SPO izasao na izbore? Sta bi za Vas predstavljao izborni uspeh?

- Pre svega pobeda Vuka Draskovica. Mi racunamo da ce Draskovic biti predsednik Srbije i to je nasa najveca ambicija, kroz koju gledamo ostale stvari. Njegova pobeda bi mogla da se odrazi i na nas uspeh u parlamentu i skok za 10, 20, ili 30 poslanika. Mi izlazimo da pobedimo, a onda sta se ostvari od ambicija.

Koje bi biracko telo podrzalo Draskovica, ako ostale opozicione stranke pozovu birace na bojkot?

- Ako se stranke odluce za bojkot nase su sanse male, ili skoro nikakve. Tu nema dileme i treba sacekati ishod njihovih odluka. Ja ne mogu da zamislim buduci srpski parlament u kome bi samo SPO bio opoziciona stranka, sa kolicijom "Vojvodina" i Madjarima. Ja razmatram mogucnost - ili ce biti bojkot SPO i svih ostalih, ili obrnuto. Ja cenim da politicka stranka kao sto je SPO moze da deluje na ostale stranke demokratskog korpusa, u koje ubrajam samo stranke koje imaju glasove DS i DSS. Nasa procena je da su sva generalna zbivanja pokrenula neku opozicionu opciju, a Vuk Draskovic je najtrajnija konstanta i najpoznatiji lik birackom telu na opozicionoj sceni.

Zbog cega bi SPO i ostale opozicione stranke trebalo da izadju na izbore u uslovima, za koje vecina kaze da su daleko od demokratskih?

- Mislim da je porastao procenat ljudi u Srbiji koji zele promenu sistema i da je to sazrelo. To je generalno i fenomen svakog zavrsetka rata. Na tom talasu treba - "jahati" i iskoristiti ga. Siguran sam da je trend za promenom u uzlazu. Mi cesto pogresno procenjujemo srpsko biracko telo, jer stalno verujemo da su to konstante koje se polako menjaju. Pogledajte oscilovanje glasova kod SPS, Seselja. Nije tacno da Srbi ne zele da biraju, oni se trude da biraju. Pitanje je samo sta im se nudi, sa kakvim uspehom i zbog toga mislim da je sansa za promenom sistema ozbiljna.

Interesovanje SPO za izlazak na izbore opozicione stranke komentarisu kao dogovor sa rezimom, a pojedini bivsi clanovi SPO otvoreno optuzuju da ste podmiceni?

- Takve price mogu da smetaju u kampanji i demobilisu deo birackog tela. U istoriji SPO i opozicije, kao svojevrstan fenomen se ponavlja situacija da kad neko krene nagore, ostali ga hvataju za noge ne bili ga udavili. Postoji veliki animozitet prema SPO od strane opozicije, koji nadrasta animozitet koji bi se ocekivao od konkurencije. Sto se tice prica o podmicivanju odgovor je prost. Ako verujete da je stranka koja je godinama dobijala batine po ulicama podmitljiva, sta li tek misliti o ostalim strankama.

Zasto onda vi verujete da ce rezim obezbediti fer uslove, posle toliko losih iskustava?

- Rezim se menja, slabiji je. Ko je u slabosti on popusta to je normalno. Gonsalesovim izvestajem smo dobili izvrstan dokument koji govori kako stepenasto pristupiti demokratizaciji zemlje; prvo vratiti opoziciji ukradene glasove, prisupiti dijalogu vezanom za medije i izbornu kontrolu. Nama se ucinilo da je to izvrsno kao guranje politike od zime.

Da li razmisljate o riziku da raspad koalicije "Zajedno" i vasa odluka o izlasku na izbore mogu uticati na apstinenciju biraca SPO?

- Ja mislim da ce na izbore izaci svi iz opozicije, ili niko. Naravno da razmisljamo i o ovakvom sledu dogadjaja, ali necemo ofirati nase buduce poteze.

Vuk pomerio "Kasandru"

"Cuo sam da biraci mnogo gledaju seriju 'Kasandra', pa sad zahtevamo od televizija koje zovu Vuka Draskovica, da pomeraju termine tih emisija pre ili posle emitovanja 'Kasandre', rekao je Milan Bozic.

Na koji nacin bi SPO mogao obezbediti adekvatnu kontrolu na biralistima, ako to nije uspelo na prethodnim izborima celokupnom clanstvu koalicije "Zajedno"?

- Gde god smo mi imali kontrolore, oni su uhvaceni sa rukom u dzemu. Posle su falsifikovali izbore, ali to nije moglo proci u Beogradu, jer komisija nije htela da krade, pa su krali preko sudova. Zato sto su uhvaceni u kradji morali su da vrate rezultate. Kljucna kradja za parlamentarme izbore ne moze se zbivati ovde u centralnoj Srbiji, jer da bi ukrali za jednog poslanika moraju da ukradu 15 000 glasova. Ali im je dovoljno da na Kosovu ukradu par desetina hiljada glasova i da dobiju 20-30 poslanika. Zato trazimo da posmatraci OEBS idu na Kosovo, a ne da sede u Beogradu. Cifra od 1.000 posmatraca ucinila bi izbore ozbiljnim.

Moze li doci do raspada vlasti na lokalnom nivou ako clanstvo SPO krene u kampanju, a ostali bojkotuju i demonstriraju? To bi moglo izazvati i uvodjenje prinudne uprave?

- Ponavljam da ne verujem da ce se odvojeno bojkotovati. I dalje cu zastupati misljenje - svi na izbore ili svi u bojkot. Nisam zabrinut da bi eventualne razlicite odluke mogle da uticu na raspad koalicije na lokalu, jer je vlast u opstinama opstala i pred mnogo ozbiljnijom krizom, kao sto je bio raspad koalicije na nacionalnom nivou. To je visestruko dobar znak. Recimo za saradnju posle izbora. Zamislite sutra srpsku vladu u kojoj smo mi i demokrate. Potpuno se slazemo u smeru reformi koje su vezane za ekonomski sistem i medjunarodne odnose. Vlast bi se podelila kao na lokalnom nivou, sto bi se pokazalo kao dobar trening, jer se sistem na lokalu uhodao.

Zbog cega postoje problemi oko podele mandata na saveznom nivou, ako ste se dugo uigravali na lokalnom nivou?

- Po listama je proslo 16 poslanika SPO, a ostalih sest. Nase je nacelo da nema legitimisanja parlamenta. Pravi problem je sledeci; mi imamo dogovore u Koaliciji koliko kome pripada, ali su svi dogovori pali u vodu prekrsajem zbog koga se raspala koalicija. Nek prosudjuje zakon, pa nek podeli linearno. To pitanje ipak treba resavati iza izbora, ali skrecemo paznju, da je prekrsaj drugih sporazuma, fakticki razbio celu koaliciju. Ne mogu jedni sporazumi da se ignorisu, a da se onda nesto trazi na osnovu onih sporazuma koji nekome odgovaraju.

Draskovic preduhitrio Djindjica?

Kako objasniti biracima zasto SPO trazi od predsednika SRJ obezbedjivanje adekvatnih izbornih uslova u Srbiji, ako je Milosevic ranije ignorisao te iste zahteve kao predsednik Srbije?

- Milosevic je sef "A partije" na vlasti i pregovara se sa onim ko je na vlasti. To isto pitanje mogli ste da postavite Holbruku "sto niste isli kod Kontica koji je zaduzen za sprovodjenje spoljne politike SRJ".

Da li je Vuk Draskovic posetom Milosevicu i iznenadjujucim verovanjem u njegova obecanja, preduhitrio eventualni Djindjicev dogovor sa socijalistima na koji ste dugo upozoravali?

- To je konspirativna teorija. Srbi su naklonjeni misljenju da iza svakog politickog, istorijskog dogadjaja postoji neka zavera. Tako razgovaramo i u kafanama. Jedan kaze "padala je kisa", a drugi ce na to "ne budi naivan, ima nesto iza toga". Ne radi se ni o kakvom preduhitravanju Djindjica. Samo je na nesrecu, raspadom koalicije, prestala mogucnost da bar dve glavne stranke nastupaju koordinirano u tim politickim naporima. Najvise zameram Djindjicu sto je posetivsi tajno Milosevica, ukinuo svaku mogucnost za koordiniran nastup. Draskovic je za razliku od njega, iskoristio protokolarnu posetu da zahteva ispunjenje drugog dela Gonsalesovog izvestaja.

Jelena Kosanic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /