Utorak, 22. jul 1997.

SLOBODAN MILOSEVIC, POSLE PISMA DEMOKRATA, ZATRAZIO DA PARLAMENT RAZJASNI NAVODE O GRUBOM KRSENJU POSLOVNIKA

Skupstina odbila prigovore DS

U odgovoru predsedniku Milosevicu, koji je izglasala skupstinska vecina, navedeno da su poslanici Demokratske stranke podnosenjem 1.879 amandmana zloupotrebili poslanicka prava jer su "na isti clan podnosili vise amandmana sa razlicitom sadrzinom"

Beograd. - Prilikom donosenja Zakona o izbornim jedinicama nije bilo nepravilnosti - obavestila je Skupstina Srbije Slobodana Milosevica, koji je juce zatrazio da mu parlament razjasni navode iz pisma poslanicke grupe Demokratske stranke o grubom krsenju Poslovnika.

Predsednik Skupstine Dragan Tomic procitao je pripremljen tekst odgovora Milosevicu u kome se navodi da su poslanici DS, podnosenjem 1.879 amandmana, zloupotrebili poslanicka prava, jer su na isti clan podnosili vise amandmana sa razlicitom sadrzinom. Bilo je i na desetine onih koji predstavljaju alternativu odredjenog amandmana, na sta poslanici, po prirodi stvari, nemaju pravo, i to, u praksi Narodne skupstine nije korisceno.

Uz to, clan 1. u predlozenom zakonu je parafraza ustavne odredbe, clan 3. je po sadrzini apsolutno nepodoban za amandmane, dok clan 4. ponavlja ustavnu odredbu o obavezi objavljivanja zakonskih tekstova u Sluzbenom glasniku i utvrdjuje rok za stupanje zakona na snagu. Ipak, na dva od tri clana i na naziv predloga za kona, podneto je ukupno 572 amandmana, a na clan 2. podneto je 1.347 amandmana.

Novo pismo demokrata Milosevicu

Samo sto je Tomic procitao odgovor, a vecina u parlamentu stala iza njega, poslanicki krug Demokratske stranke uputio je Milosevicu novo pismo u kome tvrde da nijedan od navedenih argumenata "nema oslonca u poslovnickim odredbama, a posebno recenica koja se odnosi na pravo Narodne skupstine da donosi poslovnik o svom radu, da ga menja i tumaci. U ovom slucaju nije donet novi poslovnik, nije promenjen postojeci, niti je dato bilo kakvo smisleno tumacenje zbog neprimenjivanja clana 145, stav 3 poslovnika koji glasi: 'Narodna skupstina posebno odlucuje o svakom amandmanu koji predlagac zakona, nadlezni odbor ili vlada nisu prihvatili'".

Demokrate posebno naglasavaju da bi potpisivanjem ukaza o proglasenju Zakona o izbornim jedinicama, a bez trazenog razjasnjenja od Narodne skupstine, predsednik Republike preuzeo na sebe odgovornost za novo uspostavljanje nezakonitosti koje bi, imajuci u vidu prirodu zakonskog teksta, mogle imati nesagledive posledice.

Zbog te cinjenice, do sada nezabelezene u praksi ove skupstine, bilo je neophodno da se prilagodi nacin rada. Zato je, na predlog Zakonodavnog i Administrativnog odbora, a na osnovu svog ustavnog prava na samoorganizovanje, Skupstina je usvojila da za prevazilazenje ovakve situacije najcelishodnije da jednovremeno odlucuje o grupama amandmana podnetih na pojedine clanove.

Pravo je Skupstine da donosi poslovnik o svom radu, da ga menja i da ga tumaci. Skupstina je prilagodila ovoj situaciji lan 145. svog Poslovnika. Zato smatramo da nema povrede zakonodavnog postupka, koji bi doveou pitanje valjanost usvojenog zakona.

Sandor Pal (DZVM) je primetio da se jednim aktom glasanja ne moze odjednom odbiti 600 amandmana. O svakom se mora posebno odlucivati. To je najmanje minut po amandmanu, odnosno 31 sat rada. Prema recima Tomislava Nikolica (SRS), 250 poslanika nije u funkciji predsednika Republike, pa nemaju ni obavezu da mu daju odgovor.

M. T.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /