Nedeljna, 20. jul 1997.

Iz izvestaja Elizabet Ren o ljudskim pravima u SRJ podnesenom na 51. zasedanju Generalne skupstine UN

Stanje u Sandzaku

Oblast koja je opste poznata pod nazivom Sandzak, na granici s Bosnom i Hercegovinom, administrativno je podeljena izmedju Republika Srbije i Crne Gore. Prema podacima popisa iz 1991. godine, stanovnistvo ove oblasti u to vreme bilo je sastavljeno od oko 60% Muslimana i 40% Srba i Crnogoraca. U srpskom delu Sandzaka, Muslimani su bili vecina od oko 63% od ukupnog stanovnistva; na crnogorskoj strani odgovarajuci broj je oko 47%. Medjutim, ovi odnosi su mogli da budu znacajno promenjeni zbog velikih migracija iz regiona u poslednjih pet godina.

Politicka napetost u Sandzaku ne popusta od raspada bivse Jugoslavije. Situacija se opasno zaostrila u oktobru 1991. godine, kada je muslimanska Stranka demokratske akcije Sandzaka (SDA) organizovala nezvanicni referendum o autonomiji za ovu oblast. Prema izvorima SDA, 98,9% od onih koji su glasali izjasnilo se za autonomni Sandzak.

Zloupotrebe koje vrsi policija i samovoljna hapsenja

Vlasti SRJ su na nestabilnost u Sandzaku odgovorile znacajnim povecanjem vojnog i policijskog prisustva u oblasti. U poslednjih nekoliko godina stalno dolaze izvestaji o krsenjima ljudskih prava koja vrse i jugoslovenske vlasti i paramilitarne snage bosanskih Srba koje prelaze u Sandzak iz Republike Srpske. S opravdanjem da trazi skriveno oruzje, policija je sprovodila sistematske pretrese muslimanskih kuca u mestima sirom oblasti. U vezi s ovim upadima, prijavljeni su i dokumentovani brojni slucajevi samovoljnih hapsenja, ispitivanja, maltretiranja ili mucenja u kojima izgleda da su posebno bili na meti clanovi SDA, zatim drugi politicki aktivisti i novinari. Prema izvestajima, vlasti su preduzimale malo, ili nisu preduzimale nista, da ispitaju i zaustave ova krsenja ljudskih prava. Situacija se sada donekle smirila i tokom poslednje godine samo su sporadicno prijavljivani pojedini slucajevi. Bez obzira na to, jasno je da je na Vladi Savezne Republike Jugoslavije i dalje odgovornost da ispita zloupotrebe iz proslosti kako bi odgovorni bili kaznjeni.

Uznemiravanje i nasilna preseljenja

Uznemiravanje, zastrasivanje i nasilje prema lokalnom muslimanskom stanovnistvu su, prema izvestajima, bili posebno intenzivni od 1992. do 1994. godine u oblasti Sjeverin-Bukovica blizu bosanske granice. Neregularne i paramilitarne jedinice bosanskih Srba bile su, veruje se, odgovorne za najveci deo ovih krsenja ljudskih prava, ali se cini da su Jugoslovenska armija i policija ucinile malo da sprece upade i zastite stanovnistvo. Tvrdi se, takodje, da su u pojedinim slucajevima pripadnici vojske i policije Savezne Republike Jugoslavije ucestvovali u nasilnim napadima.

Kao posledica ovog nasilja, procenjuje se da je 60.000 do 80.000 Muslimana napustilo Sandzak od 1992. godine i naslo utociste u raznim zapadnoevropskim zemljama. Jedan broj od oko 3.000 osoba koje su napustile pogranicna sela Sjeverin, Batkovce, Kukurovice i Sastavke smetio se u Priboju, u srpskom delu Sandzaka, gde sada 96 muslimanskih raseljenih porodica - skoro 500 osoba - zivi s prijateljima i rodbinom. Druga grupa od 46 raseljenih Muslimana, iz podrucja Bukovice u Crnoj Gori, naselila se u Pljevljima. Procenjuje se da je oko 1.500 osoba bilo primorano da napusti domove u podrucju Bukovice.

Specijalni izvestilac je tokom svog boravka u Sandzaku u maju 1996. godine, posetila selo Sjeverin kod Priboja. Prethodno je primila izvestaje da je u tom selu ostalo samo 12 Muslimana, od ranijeg broja od 336 koliko ih je tamo zivelo. Ovi izvestaji su govorili i da su lokalni civili i paramilitarne grupe izmedju 1992. i 1994. godine opljackali vecinu napusteni kuca, a neke i spalili. Specijalni izvestilac je mogla da potvrdi da je zaista najveci broj napustenih kuca u Sjeverinu bio opljackan, a neke su bile delimicno unistene. Ipak, u najvecem broju slucajeva izgleda da steta nije nepopravljiva, sto budi nadu da ce se raseljeni seljani na kraju vratiti. Bez obzira na to, jasno je da je potrebno obaviti pregled pogodjenih sela da bi se procenile prave razmere stete.

Specijalni izvestilac je imala priliku da se u Priboju sastanke s predstavnicima raseljenih lica koja zive tamo. Najveci broj njih su zemljoradnici, koji su sada odvojeni od svoje zemlje i zbog toga bez prihoda. Kako im srpske vlasti ne priznaju status raseljenih lica, imaju ozbiljne teskoce da dobiju pomoc. Neka od raseljenih lica, koja su pre rata radila u lokalnoj industriji u Priboju, uspela su da zadrze posao i ostanu u varosi kod prijatelja ili rodbine. Vecina raseljenih lica je izrazila zelju da se vrati svojim kucama, ali samo uz odgovarajuce bezbednosne garancije vlasti.

Najveci broj Muslimana, koji su ostali u podrucju Sjeverina, su stari ljudi koji prezivljavaju samo zahvaljujuci pomoci koju dobijaju od prijateljski nastrojenih komsija Srba, posto vlasti daju veoma malo. U podrucju Sjeverina, do koga se moze doci direktno iz Priboja jedino putem koji prolazi preko teritorije Republike Srpske, preostali Muslimani su prakticno izolovani. Posle otmice 17 Muslimana iz autobusa u oktobru 1992. godine, vlasti su, pozivajuci se na razloge bezbednosti, onemogucile Muslimanima da koriste put Sjeverin-Priboj. Zbog toga, Muslimani moraju da hodaju 40 km preko planinskog terena da bi stigli u Priboj. Za stare ljude to je ocigledno nemoguce. Druga sela su cak i izolovanija, s obzirom na to da se nalaze oko 120 km od Priboja i njihovi stanovnici su odseceni od svih sluzbi, ukljucujuci zdravstvenu i obrazovnu. Izvestaji govore da se bezbednosna situacija preostalih Muslimana u Sjeverinu donekle popravila u poslednjih godinu dana, dolaskom novih policajaca i odlaskom paramilitarnih elemenata iz ovog podrucja.

Nakon svoje posete podrucju Priboja, specijalni izvestilac je u vise navrata razgovarala o stradanjima raseljenih lica s nadleznim vlastima u Srbiji i Crnoj Gori i naglasila je njihovu odgovornost da pomognu ovim ljudima da se bezbedno i dostojanstveno vrate svojim domovima. S tim u vezi, specijalni izvestilac je ohrabrena da Vlada Crne Gore, u saradnji s Kancelarijom visokog komesara UN za izbeglice, sada priprema program povratka za raseljene koji se nalaze u Pljevljima. Crnogorske vlasti su tim seljanima u Pljevljima priznale status raseljenih lica i dodeljuju im pomoc koja zadovoljava njihove osnovne potrebe. U okviru prve faze programa za povratak, 8. avgusta 1996. godine, grupa seljana je uz pomoc Ministarstva unutrasnjih poslova Crne Gore, prvi put posle nekoliko godina posetila i pregledala svoje kuce u podrucju Bukovice. Raseljena lica u Priboju su se obratila Vladi Srbije trazeci pomoc da se organizuje slicna poseta njihovim domovima blizu Sjeverina. Medjutim, cini se da na njihov zahtev nije bilo odgovora. Specijalni izvestilac je apelovala na Vladu, ukljucujuci i predsednika Srbije, da omoguce ovim ljudima da posete svoje domove i da pomognu u njihovom konacnom povratku. Srpski ministar unutrasnjih poslova tokom svog sastanka sa specijalnim izvestiocem u oktobru 1996. godine, medjutim, nije dao nove nade u tom pogledu. Specijalni izvestilac namerava da narednih meseci nastavi a u kontaktima s nadleznim vlastima prati ovo pitanje.

Otmice

Tokom poslednjih godina dogodio se jedan broj krupnih otmica Muslimana, uglavnom u podrucjima Sjeverina i Bukovice. Sedamnaest osoba iz Sjeverina su 22. oktobra 1992. godine, odvele iz autobusa u selu Mioce, navodno, paramilitarne snage. To se dogodilo na kratkom delu puta koji prolazi preko teritorije Republike Srpske u Bosni i Hercegovini. Jedanaest Muslimana su 15. februara 1993. godine odvele iz njihovih kuca u selu Bukovica u Crnoj Gori, navodno, neregularne trupe bosanskih Srba. Sestoro se kasnije vratilo nakon sto su proveli tri nedelje u policijskoj stanici u Cajnicu, Republika Srpska. Izgleda da je preostalih pet predato vlastima Bosne i Hercegovine u martu 1993. godine u vezi sa razmenom zatvorenika. Putnicki voz na putu od Beograda do Bara zaustavljen je 27. februara 1993. godine na stanici Strpci. Grupa naoruzanih muskaraca u neobelezenim uniformama odvela je iz voza 19 Muslimana. Veruje se da su prebaceni kamionima u Visegrad u Republici Srpskoj, gde su, navodno, ubijeni. Postoje izvestaji i o drugima otmicama slicnih razmera, od kojih se poslednja dogodila 6. aprila 1993. Zvanicne istrage ovih otmica koje je preduzelo srpsko i crnogorsko Ministarstvo unutrasnjih poslova, nisu dale rezultate i specijalni izvestilac je zabrinuta zbog cinjenica da nisu objavljeni izvestaji o tim istragama. U oktobru 1993. godine, Crnogorski parlament obrazovao je specijalnu komisiju za ispitivanje otmice u Strpcima. Medjutim, prema izvestajima, istraga komisije nije dala rezultate, uglavnom zbog nedostatka saradnje Ministarstva unutrasnjih poslova Crne Gore. Tokom posete Prijepolju, u maju 1996. godine, specijalni izvestilac se sastala s grupom rodjaka osoba koje su otete u Strpcima. Oni su potvrdili da nisu dobili informacije o sudbini clanova svojih porodica. Posle svoje misije, specijalni izvestilac je 31. maja 1996. godine uputila pismo ministru unutrasnjih poslova Srbije, sa zahtevom da joj se pruze informacije o trenutnom stanju istrage o otmicama. Sekretar Komisije za humanitarna pitanja i nestale osobe savezne vlade, g. Maksim Korac, je 24. juna 1996. godine odgovorio na njeno pismo tvrdeci da Komisija nema saznanja o tim incidentima. U naknadnom pismu koje je specijalnom izvestiocu uputio srpski ministar unutrasnjih poslova u julu 1996. godine, kaze se da incident nije u nadleznosti Republike Srbije posto se on ocigledno dogodio na teritoriji Republike Srpske, u Bosni i Hercegovini. Ipak, ministar je ukazao da su uspostavljeni kontakti s nadleznim organima Republike Srpske u cilju razjasnjavanja otmica.

Tokom svoje posete Podgorici, 7. avgusta 1996. godine, specijalni izvestilac se sastala sa ministrom unutrasnjih poslova Crne Gore i opsirno je razgovarala o napred pomenutim otmicama. Mada se cini da se istrage nastavljaju, crnogorske vlasti nisu pruzile nikakve nove informacije za razjasnjavanje slucajeva. Specijalni izvestilac je u svojim kontaktima s vladama Srbije i Crne Gore nastavila da naglasava njihovu odgovornost da sprovedu istrage o otmicama i sugerirala je da se obrazuje medjunarodno ekspertsko telo koje bi pomagalo jugoslovenskim vlastima u njihovom radu.

Diskriminacija

Iako se cini da je bezbednosna situacija u oblasti Sandzaka poboljsana u poslednjih godinu dana, specijalni izvestilac je primila niz izvestaja u kojima se tvrdi da postoji diskriminacija i neravnopravno ponasanje, posebno u odnosu na obrazovanje i mogucnosti za zaposljavanje muslimanskog stanovnistva.

Mnoge prituzbe predstavnika sandzackih Muslimana se ticu navodnog pristrasnog sadrzaja skolskih programa. Iako specijalni izvestilac nije bila u situaciji da verifikuje ove tvrdnje, izgleda da literatura i nastavna sredstva koji se koriste u nastavi ukljucuju veoma malo elemenata muslimanske kulture i istorije.

Takodje, ima izvestaja da neki udzbenici istorije i geografije sadrze materijal koji prikazuje Muslimane i njihovu ulogu u istoriji regiona na negativan, a ponekad i neprijateljski nacin.

Navodno je poslednjih godina otpusten s posla veliki broj medicinskog osoblja muslimanskog porekla. Prema izvestajima o tome, od 1992. godine je oko 40 posto doktora Muslimana bilo otpusteno ili premesteno na beznacajne poslove sa nejasnim obrazlozenjima. Cini se da su ovom vidu diskriminacije posebno izlozena lica koja ne pripadaju vladajucoj Socijalistickoj partiji. Prijavljeni su slucajevi slicnih otpustanja iz policije, vojske, skola i drugih javnih institucija. Specijalni izvestilac namerava da dalje istrazuje ove tvrdnje i da se na ovo pitanje vrati u svojim narednim izvestajima.

Zakljucci i preporuke

Mada je broj teskih krsenja ljudskih prava muslimanske manjine u oblasti Sandzaka znatno smanjen, i dalje postoji hitna potreba da se razjasne mucni incidenti koji su se dogodili od 1992. godine i da se kazne oni koji su odgovorni. Stavise, vlasti republike Srbije treba da preduzmu mere da poprave polozaj u kome se nalaze raseljeni Muslimani koji su bili primorani da napuste svoje domove u podrucju Priboja. S tim u vezi, inicijativa vlasti Republike Crne Gore da optocnu proces povratka u podrucje Bukovice je dogadjaj koji je za svaku pohvalu.

Nasilje prema muslimanskom stanovnistvu Sandzaka, ponekad i od strane vlasti SRJ, cinjenica da vlasti nisu na pravi nacin uzele u obzir muslimanski kulturni identitet u oblastima kao sto je obrazovanje, i uporna diskriminacija doveli su do razumljivog odsustva poverenja medju muslimanskim manjinskim stanovnistvom u ovoj oblasti. Zvanicna politika i postupci vlasti SRJ nisu u skladu sa njihovim obavezama po medjunarodnom i unutrasnjem pravu i potrebna je njihova hitna promena.

Ucesce svih stranaka na izborima u SRJ u novembru 1996. godine bice pozitivan znak za buduci razvoj dogadjaja u oblasti Sandzaka. Vlasti SRJ bi trebalo da sadasnju poboljsanu atmosferu dalje unaprede preduzimanjem novih mera, ukljucujuci obustavljanje diskriminacije prema Muslimanima u delokrugu zaposljavanja u javnom sektoru i obezbedjivanje njihovog sustinskog ucesca u lokalnoj upravi.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /