Sreda, 16. jul 1997. | |||
ZUCNA RASPRAVA U VECU GRADJANANa celo SRJ - "na mala vrata"
Predlogu koji su podneli sefovi poslanickih klubova partija leve koalicije, ostro se suprotstavili poslanici opozicionih stranaka, tvrdeci da za deset godina vladavine Slobodan Milosevic nije resio ni jedan ozbiljan problem, niti ima program kako ce voditi SRJBeograd. - Nakon dvoipocasovne zucne rasprave, Vece gradjana je utvrdilo da Slobodan Milosevic bude jedini kandidat za predsednika SRJ. Taj svoj predlog su prvo obrazlozili sefovi poslanickih klubova partija leve koalicije. Tako je sef poslanickog kluba Socijalisticke partije Srbije, Milutin Stojkovic istakao da je srecan covek sto mu je pripala cast da "u ovom istorijskoj trenutku za SRJ obrazlozi predlog SPS da se za predsednika SRJ izabere Slobodan Milosevic". - Sa Milosevicem ustavno i drzavno objedinjena Srbija krenula je odlucno putem demokratije, politickih i ekonomskih reformi i razvoja. U Srbiji je uvedena visestranacka demokratija, uspostavljene su funkcije federacije, donet je Ustav SRJ, nastavljen je kontinuitet jugoslovenske drzavnosti. Slobodan Milosevic je izuzetnim sposobnostima odoleo medijskoj kampanji, pritiscima i nepravdi i dosledno stitio vitalne drzavne i nacionalne interese. Principijelnoscu, izdrzljivoscu i diplomatskim umecem iznalazena su najbolja resenja na unutrasnjem i spoljnom planu, kao i u procesu vodjenja mirovnih pregovora za resavanje krize na prostorima prethodne Jugoslavije - rekao je Stojkovic i zakljucio da je "Milosevic garant politike mira i stabilnosti na Balkanu i u regionu".
Glavni odbor Demokratske partije socijalista odlucio je da preporuci poslanicima iz te partije da podrze predlog za izbor Slobodana Milosevica, "smatrajuci to doprinosom stabilnosti SRJ i ucvrscivanju i unapredjenju koalicionih odnosa dveju vladajucih partija", kazao je sef poslanickog kluba DPS Zeljko Sturanovic. On je izrazio ocekivanje da ce predsednik SRJ, vrseci svoju funkciju u okviru ustavnih ovlascenja, doprineti jacanju ustavnosti i zakonitosti, demokratizaciji, afirmaciji medjunarodnog polozaja SRJ i uspostavljanju saradnje sa blizim okruzenjem. - Mirovna politika Slobodana Milosevica rezultirala je ocuvanjem nacionalnog dostojanstva i drzavnog integriteta, ocuvanju zemlje od ratnog vihora i sprovodjenju Dejtonskog sporazuma - rekao je Zivko Soklovacki, sef poslanickog kluba Jugoslovenske udruzene levice. - Njegov veliki doprinos politickoj i ekonomskoj stabilizaciji zemlje i veliki ugled i uticaj koji zemlja ima u svetu opravdavaju predlog da Milosevic bude kandidat za predsednika SRJ. A sef poslanickog kluba Nove demokratije Cedomir Mirkovic je naglasio da se Milosevic tokom prelomnih i dramaticnih godina "potvrdio kao izuzetno sposoban politicar, kao politicar koji zna da ponudi odgovore na bitno nove situacije i nepredvidjene izazove. Spajajuci politicki realizam i politicko vizionarstvo, Milosevic je dao presudan doprinos ostvarivanju zelje Srba i Crnogoraca da zajedno s brojnim nacionalnim manjinama nastave zivot u zajednickoj drzavi, bez obzira na raspad prethodne Jugoslavije.
Dosadasnje aktivnosti kandidata za predsednika SRJ, po recima Dragana Soca (Narodna stranka Crne Gore) potvrdjuju upravo sve suprotno od onoga sto su predstavnici vladajuce leve koalicije rekli. Mi smo danas izvan medjunarodne zajednice, politicka situacija je nestabilna, a ekonomska na ivici katastrofe. Milosevic uziva veliki ugled i veliko poverenje medju gradjanima Vojvodine, rekao je Nedeljko Sipovac (SPS) i naglasio da ce SRJ dobiti dobrog, sposobnog, kompletnog i autoritativnog predsednika. Nasuprot tome, Laslo Joza (Savez vojvodjanskih Madjara) je nabrojao pet negativnih rezultata politike Slobodana Milosevica. "Prvi je raspad bivse Jugoslavije za koji nije samo on odgovoran, ali je i on. Drugi je rat koji po Milosevicevim recima nije vodjen, a koji je odneo mnoge zivote, medju kojima i 18 Suboticana, oterao stotine hiljada gradjana u inostranstvo, medju kojima i oko 40.000 Madjara. Treci je ekskomunikacija SRJ iz medjunarodne zajednice, cetvrti izuzetno tesko krsenje ljudskih prava (na primer u selima Hrtkovci, Sjeverin i Strpci) i peti, ignorantski odnos za otvaranje prema nacionalnim manjinama". Svojih pet razloga zbog kojih Socijaldemokratska partija Crne Gore nece glasati za Milosevica naveo je Jusuf Kalamperovic. Prvi je sto je Milosevic stupio u politiku kao eksponent populisticke politike koja je dovela do cvetanja nacionalizma i kasnije do raspada SFRJ. Drugi je sto smo izvan svih svetskih integracija i dok je Milosevic na vlasti sigurno u njih necemo biti ni ukljuceni. Treci je odsustvo pravne drzave, jer vlast nije u parlamentu, vec u rukama Milosevica. Cetvrti je sto Milosevic opstruira Dejtonski sporazum i peti sto kandidaturu ne prati strateski dokument, program buduceg predsednika. Slobodan Milosevic nije napravio ni jedan drzavnicki korak, a mi ovde biramo drzavnika, rekao je Novak Kilibarda (NS CG). On je sjajan politicar, jer vec deset godina savrseno odrzava vlast, ali ni jedan krupan problem nije resio. Sta je sa Kosovom? Secate li se njegove ideje o konfederaciji sa Grckom? Sta je sa Prevlakom? Sta je s borbom protiv kriminala? Predrag Drecun (NS CG) je istakao da nije naucio da se na celo SRJ dolazi na mala vrata. "A ovde se nesto radi tajno i ispod zita". A Sredoje Mihajlov (koalicija "Vojvodina") je rekao da je ocekivao da dobije biografiju jedinog kandidata koja bi bila trasnaprentnija i bolje obrazlozena. "Ocekivao sam da se Milosevic pojavi pred poslanicima i kaze sta je do sada uradio - sta je sa privredom, sta je sa profesorima, lekarima, sa decom, ratnim vojnim invalidima, sa poljoprivredom. A potom da iznese svoj program sta ce ubuduce raditi i gde ce nas dalje voditi. Nisam zadovoljan nacinom na koji je kandidat ovde postavljen". Odmah nakon okoncanja trece vanredne sednice, na zahtev 51 poslanika Veca i vecinom glasova prilikom glasanja pocela je cetvrta vanredna sednica na kojoj se tajno glasalo za predsednika SRJ.
IZVESTACI: G. Susa,
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |