Sreda, 16. jul 1997.

SEDNICA SKUPSTINE GRADA U DVA CINA

Smena Djindjica poslednja tacka dnevnog reda

Milutin Stamenkovic, potpredsednik Izvrsnog odbora, podneo ostavku, zamenio ga Ljubomir Andjelkovic

Inicijativa za preispitivanje poverenja gradonacelniku Zoranu Djindjicu, koju su odbornicke grupe SPS I JUL, mimo ustaljenih pravila, podnele noc pred sednicu Skupstine grada, juce je, nakon ponovljenog glasanja, prihvacena i stavljena na poslednje mesto dnevnog reda. Otvarajuci sednicu, predsednik gradske skupstine, dr Zoran Djindjic, stavio je ovaj predlog na glasanje i prema prvobitnom ishodu glasanja, ova tacka je trebalo da bude prva na dnevnom redu. Medjutim, nakon intervencije odbornika Srpske radikalne stranke i ponovljenog glasanja (konkretno o tome da li ce ovaj predlog biti prva ili poslednja tacka dnevnog reda, a ne da li ce se o njoj raspravljati), inicijativa SPS i JUL je prebacena na zacelje spiska tema o kojima ce odbornici raspravljati.

Nakon sto je dogovoreno da se o eventualnoj smeni gradonacelnika raspravlja tek na kraju sednice (ciji je dnevni red brojao skoro cetrdeset tacaka), dr Vojislav Seselj, predsednik SRS, porucio je sa govornice: "E, sad moram da idem. Imam neke obaveze", i zaista napustio skupstinsku salu. Njegovim stopama ubrzo su posli i Branislav Ivkovic, ali i sam gradonacelnik Zoran Djindjic, tako da je nastavak sednice bio prepusten dirigentskoj palici Milana Bozica, potpredsednika Skupstine grada.

Neka je muka socijaliste naterala...

- Verovatno je odlaganje rasprave o mojoj smeni ucinjeno da bi oni koji zele smenu imali vremena za neke konsultacije, posto je ova inicijativa izgleda i njih iznenadila. Neka je velika muka naterala socijaliste da pokrenu ovu inicijativu - rekao je dr Zoran Djindjic, komentarisuci odlaganje rasprave i dodajuci da ce "o ishodu odluciti vecina".

U nastavku sednice prihvacen je predlog da se Milutin Stamenkovic, potpredsednik Izvrsnog odbora i Milutin Dovijanic, clan ovog tela, razrese dosadasnje funkcije i da se na njihovo mesto izaberu drugi ljudi. Novi potpredsednik gradske vlade od juce je arhitekta Ljubomir Andjelkovic, a novopridosli clanovi su - mr Mihail Golicin i Jovan Mandic, obojica inzenjeri elektrotehnike.

Najvise vremena, uzajamnih replika i optuzbi odbornika izazvala je rasprava o stanju vodovodnog sistema, koja je potrajala dva i po sata. Nakon sto je v.d. generalnog direktora "Vodovoda i kanalizacije", Predrag Uskokovic, podneo izvestaj o trenutnom stanju u vodosnabdevanju, odbornici su neprestano izlazili i iznosili konkretna iskustva poslednjih nekoliko "zednih" dana u Beogradu, kada pojedini delovi grada i po nekoliko dana nisu imali vode.

- U "Vodovodu i kanalizaciji" smo, blago receno, zatekli jadno stanje. Mreza je dotrajala, a investicije u nju velike. Ove godine je tekuce odrzavanje dostiglo 221 milion dinara, zato sto se proteklih godina nije nista radilo - rekao je Miodrag Atanackovic, clan Upravnog odbora ovog javnog preduzeca. U nekoliko navrata su se cule optuzbe da je "nedopustivo da neki delovi grada nemaju vode po pet dana, a da se pri tom voda trosi na svakodnevno pranje ulica, i onda kada to nije potrebno".

- U Kaludjerici nije bilo vode pet dana, na 30 stepeni. Necu da psujem, ali bih upitao direktora "Vodovoda" kako da nazovem coveka koji je, u takvim vremenskim uslovima, pet dana bez vode? Bilo bi, verovatno, logicnije traziti taj odgovor u ludnici nego od nadleznih organa. Najmanje sto je moglo da se uradi jeste da se pokaze neki stepen solidarnosti, ali nije ni toga bilo, jer su, dok mi nismo imali vode, regularno radili bazeni i fontane - obratio se odbornicima Rajko Djurdjevic, odbornik SRS. Vidno uznemiren, nakon duge rasprave, za govornicu je izasao i Spasoje Krunic, predsednik gradske vlade koji je podsetio na svoj predlog da se gradjani redovno i detaljno obavestavaju o tri najvaznije stavke - vodi, grejanju i prevozu.

- Za sest godina, u vodovodnom sistemu je bilo osam sistemskih gresaka sto je ogroman broj koji tesko podnose i mnogo bogatije zemlje od nas. Ne mozemo pricati o odgovornosti sadasnjeg Upravnog odbora kada je ovo sto sada imamo zapravo zateceno stanje - rekao je Krunic, dodajuci da su mnoge stvari koje se desavaju u gradu u poslednje vreme, po njegovom misljenju, posledica diverzija i sabotaza.

Nakon dva i po sata ipak je usvojena Informacija o stanju u vodosnabdevanju, ali je i nalozeno da se precizno obrade svi predlozi koji su se culi na sednici i da se programski pripreme za razmatranje na sledecoj sednici Skupstine.

Ljubomir Andjelkovic, novoimenovani potpredsednik Skupstine grada rekao je da ce krajem avgusta iz Stokholma brodskim putem stici 35 solo poklon autobusa. Jos uvek nije resen problem carinjenja, ali i o tome ce se Skupstina grada, kako kaze Andjelkovic dogovoriti sa Saveznom upravom carina. Iz Berlina bi trebalo da stigne osam "mercedesovih" i dva MAN autobusa. Berlinska vlada ce platiti osiguranje, a sve ostalo ce finansirati Skupstina grada (prevoz, carinu...). Andjelkovic je podsetio da je Ikarbus isporucio svih 67 autobusa ugovorenih prosle godine, ali da je Skupstina grada platila samo manji deo. Precizne cifre o dugovima nije spominjao. Prvi tramvaji ceske proizvodnje od 20 ugovorenih trebalo bi da stignu 22. jula.

Tajni razlozi i tajni glasaci

- Postoje razlozi zbog kojih je bilo vrlo vazno da rasprava o smeni gradonacelnika bude poslednja tacka dnevnog reda, ali ne mogu vam reci koji su to razlozi. A koliko ce sednica trajati, zbog ovog odlaganja, nas radikale ne interesuje, jer mi mozemo i do ponoci da sedimo, imamo dobru kondiciju - rekao je novinarima dr Vojislav Seselj, napustajuci gradsku Skupstinu.

Stevo Dragisic, odbornik SRS, rekao je novinarima da ce za smenu gradonacelnika glasati SPS, JUL I SRS, ali da ce to uciniti i neki odbornici DS. Na pitanje novinara koji su to odbornici, Dragisic je rekao: - To vam ne bih rekao ni za sta na svetu!

- U dogovoru sa Beobankom pokusacemo resti problem kreditnog placanja tramvaja. Preuzeli smo posao bivse gradske vlasti kada je u pitanju kupovina 100 sasija za gradski saobracajni prevoz i 50 za "Lastu". Originalna specifikacija "mercedesovih" sasija koja je bila dostavljena ne odgovara nasim uslovima, zbog nedostatka mesta za postavljanje trecih vrata na vozilu, pa ce ugovor biti obnovljen i to po istoj ceni - rekao je Andjelkovic.

Predstavnici GSP istakli su da je neophodno resiti pitanje subvencije prevoznih karata povlastenih kategorija i rekonstrukcije jedinstvenog tarifnog sistema. Gladovic je rekao da ce uskoro biti plasiran novi asortiman prevoznih karata za ucenike i penzinere, kontrola karata ce biti pojacana i revitalizovace se automati za ponistavanje karata.

Radoje Prica, odbornik u Skupstini grada i clan upravnog odbora GSP naglasio je da je neophodno vratiti ziro racun gradskom saobracajnom preduzecu, jer se komplikuje posao oko nabavke rezervnih delova. Jednocasovnu raspravu o problemima i opstrukcijama u GSP prekinuo je Krunic objasnivsi da su izvestaji direktora preduzeca i predstavnika Upravnog odbora odbornicima dostavljeni neposredno pre sednice i o njima se ne moze raspravljati.

Raspravljajuci o programu uredjivanja gradskog gradjevinskog zemljista i izgradnje kapitalnih objekata u ovoj godini, Krunic je predlozio da se pokrene sudski postupak protiv investitora koji duguju milijardu i po nemackih maraka Direkciji za gradsko gradjevinsko zemljiste. Veselin Boskovic, direktor Direkcije, istakao je da je prosle godine realizovano 50 odsto planiranog posla, u vrednosti od oko 240 miliona dinara, ali uz pomoc takse od tri odsto. "Ove godine je planirano izdvojiti jos 240 miliona dinara, ali uz znatno teze uslove i bez posebne takse koja je donosila prihod od 100 miliona dinara", istakao je Boskovic.

Slobodan Pavlovic (SPS) podsetio je na to da opstinska vlada u Zemunu uzurpira gradsko zemljiste, rasprodaje ga i tako oduzima prihode Direkcije. Stevo Dragisic (SRS) opovrgao je ovu cinjenicu, objasnivsi da su placevi u Zemunu vlasnistvo preduzeca PIK Napredak iz Stare Pazove. "To preduzece preko opstinske vlasti prodaje svoje zemljiste. Posebno je pitanje ko je hteo uzurpirati tudje zemljiste i pretvoriti ga u deponiju", rekao je Dragisic.

Nakon sedmocasovne sednice Milan Bozic (v.d. predsedavajuceg) uz saglasnost odbornika nastavak zasedanja odlozio je za danas.

Jos jednom o Surcinu

- Vec sam vise od dvadeset puta odgovorio na pitanje da li ce biti podrzana inicijativa da se Surcinu da status opstine. Ne mogu se opstine prekrajati i spajati, umnozavati i prekrajati, a da se pri tom nema detaljna analiza te namere, kako bi se znalo da li je ona kvalitetna i dobra. Ako prosirujemo opstinu treba da znamo zasto to radimo i obratno, ako je skracujemo - treba da znamo zasto to cinimo - rekao je novinarima Spasoje Krunic, predsednik gradske vlade.

A na pitanje kako ce se SPO ponasati u raspravi o smeni gradonacelnika, Krunic je odgovorio: - Videcete kada ta tacka dodje na dnevni red.

S. Milicic
T. Pekic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /