Ponedeljak, 14. jul 1997.

ISTRAZIVANJE JAVNOG MNJENJA AGENCIJE "MARK-PLAN"

Gradjani siromasni i nesigurni - Milosevic popularan

Na listi politicara od poverenja Milosevic prvi i u SRJ i u Srbiji - svuda osim u Vojvodini gde ga je "pretekao" Seselj. Najvise poslanickih mandata u Srbiji osvojili bi Seseljevi radikali

Beograd. - Iako vecina gradjana Jugoslavije smatra da zivi losije u odnosu na ocekivanja s pocetka godine, da im je licna i imovinska sigurnost ozbiljno ugrozena, te da u zemlji postoji organizovani kriminal, spremnost za korenite promene na politickom planu - ne postoji. Slobodan Milosevic je, naime, covek koga bi zitelji SRJ najradije videli na celu drzave i koji vecini gradjana uliva najvise poverenja.

Ovo je rezultat istrazivanja javnog mnjenja, koje je agencija "Mark-Plan", u periodu od 7. do 14. juna, sprovela na uzorku od 2329 punoletnih gradjana 33 jugoslovenske opstine.

Istrazivanje je, naime, pokazalo da preko polovine gradjana Srbije i 39,8 procenata zitelja Crne Gore smatraju da zive losije nego sto su to ocekivali na pocetku godine, kao i da im je licna i imovinska sigurnost ozbiljno ugrozena - takav stav na nivou citave SRJ izrazilo je 58,6 procenata ispitanika. Za svoju sigurnost najvise su zabrinuti Beogradjani (69,8 procenata se potpuno slaze sa stavom o ugrozenosti sigurnosti), a najmanje gradjani istocne Srbije (46,8 posto).

Da u SRJ ima vise kriminala nego u susednim drzavama misli 39 posto ispitanika, a da postoji organizovan kriminal, veruje cak 67,1 procenat gradjana federacije, pokazuje najnovije istrazivanje "Mark-Plana".

Mediji od poverenja

"Markplanimetrijom" je utvrdjen i redosled dnevnih novina od najveceg poverenja u zemlji: na prvom mestu je "Blic" (9,8 procenata), na drugom "Politika" (7,9) a na trecem "Nasa Borba" (6,2).

TV stanica od najveceg poverenja je BK Telekom (tako je odgovorilo 24,3 procenta ispitanika iz SRJ i 41,7 posto Beogradjana). Casopis koga gradjani najcesce kupuju jeste NIN (3,6 posto), a slede ga "Nedeljni telegraf" (2,7) i "Vreme" (2,4).

Uprkos takvim osecanjima, gradjani ipak nisu izgubili poverenje u coveka koji vrsi najodgovorniju funkciju u Srbiji. Na pitanje ko im od politicara uliva najvise poverenja, naime, ispitanici iz celokupnog jugoslovenskog uzorka Milosevica su svrstali na prvo mesto (13,3 procenta), a slede ga Vojislav Seselj (12,8), Vojislav Kostunica (6,5), Vuk Draskovic (6,4) i Zoran Djindjic (5,6).

Milosevic je politicar od najveceg poverenja i u Srbiji - svuda osim u Vojvodini gde ga je "pretekao" Seselj. U Crnoj Gori, na prvom mestu je Milo Djukanovic, a na drugom - Slobodan Milosevic, koji je u februaru bio cak na petom mestu.

Kada bi danas bili izbori za predsednika Srbije, prema rezultatima "markplanimetrije", pobedio bi Vojislav Seselj (17,5 procenata), dok bi vicesampionsko mesto zauzeo Vuk Draskovic (8,4). Milosevic je, verovatno zato sto ga gradjani vec vide na celu SRJ, plasiran na trecem mestu (8,1 procenat).

U Crnoj Gori sa neznatnom prednoscu pobedio bi Momir Bulatovic - za njega se odlucilo 15,8, a za Mila Djukanovica 15,2 posto ispitanika.

Predsednik da bude posten

Jugosloveni bi najvise voleli da imaju postenog predsednika - tako je, naime, na pitanje o najznacajnijim osobinama predsednika Republike odgovorilo 34,8 posto ispitanika. Druga zeljena karakteristika predsednika je da bude pametan (11,1). Ostale navedene osobine su "patriota"(5,4), "mudar" (4,7), "demokrata (1,6) i "dalekovid" (1,0).

Najvise poslanickih mandata u Srbiji, prema ovom istrazivanju, osvojili bi Seseljevi radikali (za tu stranku glasalo bi 15 posto gradjana) dok bi se za trenutno vladajuce socijaliste opredelilo 14,2 odsto ispitanika. U Crnoj Gori, vladajuci DPS osvojio bi 31,6 posto glasova, a liberali Slavka Perovica 6,4.

Na mestu predsednika Federacije, ispitanici bi najradije videli Milosevica (16 posto celokupnog uzorka), a malo manje - Vojislava Seselja (9,8 procenata).

Zanimljivo je i da 41,1 posto ispitanika podrzava predlog SPS o promeni Ustava (najcesca obrazlozenja su "da bi narod birao predsednika" i "to je najposteniji nacin"). Protiv izmene najviseg drzavnog akta izjasnilo se 29,7 posto gradjana, a obrazlozenja su da se "Ustav ne menja stalno" (35,8 posto), da je to "Miloseviceva samovolja" (27,4), "rusenje federacije" (11,3)... Procenat neodlucnih po ovom pitanju gotovo je identican procentu protivnika promene Ustava - 29,2.

Istrazivanje je pokazalo i da znacajan procenat Jugoslovena (46,8) nisu pobornici uspostavljanja ustavne parlamentarne monarhije, kao i da su najveci protivnici monarhije gradjani Crne Gore (70,8).

V. D.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /