Petak, 11. jul 1997. |
DOKUMENTI: Deklaracija o VojvodiniDeklaracija o Vojvodini
UvodVojvodina danas pobudjuje jaka osecanja i protivrecna ocekivanja. Jedni traze da se Vojvodini prizna stvarna autonomija pozivajuci se na njene specificnosti, tradiciju, otvorenost i toleranciju, razvijenost i bogatu proslost. Oni s ponosom dozivljavaju Vojvodinu kao mesto postenog rada, reda, napredovanja, sticanja i imanja, smatrajuci da treba da zive onoliko bolje, koliko Vojvodina vise stvara. Traze da se ceni njihov rad i da se rad i proizvodnja odraze i na njihov zivotni standard.Drugi su u strahu za opstanak Srbije i svaki zahtev da Vojvodina dobije vise autonomije nego sto je sada ima, dozivljavaju kao nekakvo strasilo separatizma i razbijanja jedinstva Srbije. I kada se jasno naglasava da je Vojvodina neraskidivi deo Srbije, strah od separatizma ostaje kao borbena emocija "spasavanja" Srbije. Ovaj strah seju nedemokratske snage ali on ima korene u realnom procesu cepanja drzava koji je obuhvatio bivsi jugoslovenski prostor i samu bivsu Jugoslaviju. Pri tome se predvidja cinjenica da je dramaticno cepanje jugoslovenskog prostora bilo moguce jer su nedostajali demokratski i trzisni mehanizmi integracije. GSS podseca da je Vojvodina i mesto gde je zapocelo zlokobno gazenje ne samo jednog, inace manjkavog, ustava partijske drzave i autonomije, nego i samog principa ustavnosti. Preko pljacke i ponizavanja Vojvodine vodio je put u rat i varvarizaciju. Ali, bas u Vojvodini moze da se zacne pravo nacelo ustavnosti, da ona postane kamen temeljac buduce demokratije u citavoj Srbiji, moderne decentralizacije, dosledne regionalizacije zemlje, jednakosti svih gradjana i istinskog mira i napretka. Da bi se prevazisle emocije oko Vojvodine, koje po pravilu ne resavaju sukobe, GSS smatra da se autonomija Vojvodine moze stvarati samo pobedom demokratije u citavoj zemlji i zajedno sa izgradnjom modernog gradjanskog drustva, vladavine prava, demokratskih institucija, dosledne teritorijalne organizacije drzave (decentralizacija i lokalna samouprava), postovanjem ljudskih i manjinskih prava i realnog protoka robe, novca i kapitala.
Osnovni principiGradjanski savez Srbije se zalaze za jasne ustavne principe po kojima moze biti uspostavljena autonomija Vojvodine.Prvo, ustav mora garantovati neraskidivo jedinstvo svih gradjana Srbije formiranjem demokratske politicke zajednice, kao i jednakost gradjana pred subom i zakonom, osnovna gradjanska i politicka prava, individualna i kolektivna, ukljuciv i prava manjina, kao preduslov stvaranja vojvodjanske ili bilo koje druge autonomije; Drugo, u skladu sa nacelom slobodnog samoorganizovanja, uz postovanje drzavnog suvereniteta i nepovredivosti teritorije Republike Srbije i nacela solidarnosti, obezbedjuje se ustavno pravo na uspostavljanje Vojvodine kao autonomne zajednice; Trece, ustavom se taksativno odredjuju nadleznosti koje pripadaju iskljucivo SR Jugoslaviji i Republici Srbiji; na isti nacin se utvrdjuju moguce nadleznosti koje bi vrsile autonomije, opstine (regije); ustavom se odredjuje kako jedinstvena fiskalna politika, tako i pravo lokalnih organa (regija) i autonomija da ubiraju odredjene poreze na svojim teritorijama; Cetvrto, ustavom se utvrdjuje postupak za dobijanje statusa autonomne zajednice, a postupak nadgleda Ustavni sud; Peto, zakoni koji se donose u Vojvodini za one nadleznosti koje ona samostalno izvrsava moraju biti uskladjeni sa zakonima savezne i republicke drzave o cemu se stara Ustavni sud.
Autonomija VojvodineGSS se zalaze za autonomiju Vojvodine koja bi predstavljala oslonac za buduce ustavno uredjenje celokupne teritorije Srbije a temeljila bi se na principima samoodlucivanja i solidarnosti, koji osiguravaju pravednu i adekvatnu ravnotezu izmedju razlicitih regija u okviru Srbije.Statutom autonomije Vojvodine ne mogu se predvidjati ekonomske ili socijalne privilegije, ili ogranicenja slobode kretanja i naseljavanja ljudi i slobodnog protoka roba na celoj teritoriji Srbije; Nadleznosti autonomije treba da odgovaraju potrebama gradjana Vojvodine i njenim specificnostima, kako bi ostvarivala svoje posebne interese, stvarala vise i za sebe i za zajednicu. GSS smatra da Vojvodina moze da preuzme nadleznosti, u skladu sa ustavom, u sledecim oblastima: poljoprivreda i stocarstvo u okvirima opste ekonomskog planiranja; unapredjivanje ekonomskog razvoja autonomne zajednice u okviru ekonomskog razvoja zemlje; funkcije i nadleznosti drzavne administracije koje se odnose na lokalne organe i administrativnu implementaciju manjinskih prava; planiranje koriscenja zemljista i stambene izgradnje; javni radovi od znacaja za Vojvodinu, zeleznicke pruge i puteve koji se nalaze iskljucivo na njenoj teritoriji, izgradnja aerodroma, pristanista; organizacija zastite zivotne okoline; planiranje, izgradnja i koriscenje objekata za melioraciju, kanala i sistema za navodnjavanje koji imaju znacaj posebno za Vojvodinu. Autonomna Vojvodina na svojoj teritoriji uspostavlja berzu poljoprivrednih proizvoda, organizuje sajmove, vodi brigu o muzejima, kulturnim spomenicima, bibliotekama, razvoju kulture, naucnim istrazivanjima, informisanju, skoli, turizmu, sportu, socijalnoj pomoci, zdravlju i higijeni, itd.
Obrazlozenje autonomijePostovanje ustava, demokratski i trzisni poredak ce spreciti da vlast uzima koliko hoce i vraca koliko hoce. Sadasnje stanje sveopste pljacke i otimacine je pogadjalo sve, ali najvise Vojvodinu zbog, pored ostalog, sistematskog zanemarivanja poljoprivrede. Zato gradjanima koji zive u Vojvodini treba izaci u susret kroz proces demokratizacije zemlje i dogovorom oko promene ustava u Skupstini Srbije.Pravicno je da oni delovi zemlje koji stvaraju vrednosti imaju pravo prvenstva u njihovom koriscenju, ne zapostavljajuci ustavno nacelo solidarnosti. Bogatstvo Vojvodine treba da sluzi dobrobiti gradjana koji u njoj zive. Slozenijoj i razvijenijoj zajednici potrebno je i vise sredstava, razvijenija lokalna samouprava i visi stupanj teritorijalne decentralizacije i dekoncentracije vlasti i finansija. Neophodna je i veca raznovrsnost institucija i procedure kroz koje bi se zastitili i ostvarili interesi i vrednosti ne samo svih ravnopravnih gradjana, nego i ravnopravnih naroda cija raznolikost takodje cini bogatstvo Vojvodine. Gradjanima i politicki osvescenom narodu, i posebno Vojvodini, treba da sluzi i centralna vlast - uredjena kao jevtina, kompetentna i odgovorna vlada. Stvaranje takvog poretka je ozbiljan poduhvat, mimo bilo kakvog neodgovornog poigravanja emocijama, teritorijama i drzavnim granicama. Bogatstvo Vojvodine moze se uspostaviti i uvecati, umesto jalovih zalopojki i raspaljivanja antagonizama, samo kroz ravnopravnu saradnju svih odgovornih gradjana, politickih stranaka i raznih udruzenja. Samo tako cemo ponovo uhvatiti korak s razvijenim svetom. Gradjanski savez Srbije polaze pravo na javno poverenje da ce biti sposoban da se, zajedno sa drugima, i dalje bori i izbori za raskid s partijskom drzavom, poslednjom u Evropi, a za uspostavljanje osnova parlamentarne demokratije. A bas Vojvodina, narocito svojom bogatom kulturnom bastinom, nudi realne mogucnosti novog pocetka demokratije.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |