Utorak, 8. jul 1997.

PREDSEDNIK USTAVNOG SUDA CRNE GORE DR BLAGOTA MITRIC O SUKOBU U DPS

Partijska drzava u visepartijskom sistemu

Pozivanje sedmorice predsednika opstinskih odbora DPS na Ustavni sud svojevrsna je obmana javnosti - smatra dr Mitric

Podgorica. - Konstatacija predsednika sedam opstinskih odbora DPS-a da je "Ustavni sud ukazao na mogucu neustavnost pojedinih odredbi Statuta DPS-a, i to bas onih na osnovu kojih je, unutar DPS-a, kadrovski podrzana Vlada Republike Crne Gore", prema misljenju predsednika Ustavnog suda Crne Gore Blagote Mitrica, "klasican je primer zamene teza i svojevrsna obmana javnosti".

Dr Mitric u saopstenju za javnost, izdatom tim povodom, naglasava da je "Ustavni sud pokrenuo postupak za ocenu ustavnosti clana 32. stav 2. Statuta DPS-a, na osnovu ustavnog prava i udruzenja gradjana" i pita se "po kom osnovu onda ovakvo ustavno utemeljenje moze biti razlog za sazivanje kongresa DPS-a i da je, izmedju ostalog, i ova odluka u iskljucivoj nadleznosti kongresa"?

- Evo dokaza da u visestranackom sistemu moze postojati partijska drzava" - konstatuje dr Mitric, i naglasava da bi po Ustavu Republike Crne Gore "trebalo valjda da bude obrnuto - da su svi akti i ranije politickih partija u iskljucivoj nadleznosti Ustavnog suda, kad Ustavni sud ocijeni da ima osnova za to".

Predsednik Ustavnog suda Crne Gore se u svom saopstenju posebno bavi ustavno-osporenim stavom u Statutu DPS-a, koji glasi: "Kandidata partije za predsjednika Vlade utvrdjuje Glavni odbor". "Ako Glavni odbor utvrdjuje kandidata za predsjednika Vlade i daje saglasnost na izbor clanova Vlade, zasto to ne ucini direktno Skupstini na razmatranje? Sta ima tu da radi predsjednik Republike kad predlaze Skupstini kandidata za predsjednika Vlade i sta ima tu da radi predsjednik Vlade kad Skupstini predlaze rekonstrukciju Vlade?" - pita se dr Mitric i odgovara:

- Zato, valjda, sto je i posljednjom laiku, a kamoli pravniku, jasno da se ustavno pravo predsjendika Republike i predsjednika Vlade ne moze uslovljavati nikakvim imperativnim normama statuta politickih stranaka, pa ni vladajuce".

- Razumije se da su oni obavezni, po opste usvojenim pravilima i principima koji vaze u svim zemljama visestranackog parlamentarnog sistema, da vrse odredjene politicke i strucne konsultacije sa kompetentnim organima, organizacijama i institucijama, pa i pojedinim istaknutim licnostima, koje se nalaze na visokim drzavnim i drugim funkcijama. Prema tome, tako predlozeni kandidati ne mogu nikako biti s Marsa ili neke druge planete" - konstatuje dr Mitric.

On, na kraju, istice da vladajucoj partiji i njenom Glavnom odboru, "ukoliko su nezadovoljni predlozenim kandidatima, stoje na raspolaganju dvije ustavne mogucnosti - prva, da preko svoga Kluba poslanika obezbijede odbijanje liste i, druga, da predloze izglasavanje nepovjerenja Vladi".

B. I. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /