Ponedeljak, 7. jul 1997.

EKONOMIST INTELIDZENS JUNIT: ANALIZA POLITICKOG I EKONOMSKOG RIZIKA SRJ

Milosevic ce se nagoditi s opozicionim predsednikom Srbije

S obzirom da Socijalisticka partija Srbije ocito ima problema sa odabirom predsednickog kandidata za republicke izbore, moglo bi se dogoditi da se Milosevic do kraja nagodi sa nekim od opozicionih kandidata. Moguca koalicija SPO, SRS i DSS i neformalno saveznistvo SPS i DS smatraju analiticari EIU

U analizi predstojecih republickih izbora u Srbiji, analiticari Ekonomist intelidzens junita u svom najnovijem izvestaju posvecenom Jugoslaviji kazu da ranije spekulacije da ce Slobodan Milosevic i Zoran Lilic jednostavno zameniti svoje dosadasnje pozicije, otpadaju jer je Lilicev ugled suvise slab da bi mogao da se izbori s opozicionim kandidatima na predstojecim republickim izborima. Kao moguci opozicioni kandidati za predsednicke izbore pored Vojislava Seselja spominju se Zoran Djindjic, i Vojislav Kostunica, i ponavlja ranija prognoza da postoji mogucnost da na republickim izborima pobedi opozicioni kandidat s kojim bi Milosevic morao postici sporazum.

Analiticari EIU, takodje, tvrde da Socijalisticka partija Srbije u koaliciji sa JUL i Novom demokratijom nece moci da zabelezi uspeh kakav je ostvarila na saveznim izborima i podsecaju da su na prethodnim republickim izborima socijalisti jedva osvojili tesnu vecinu.

Ipak cinjenica da opozicija nece imati zajednicki nastup na republickim izborima, daje mogucnost levici da u podeljenom parlamentu ipak obezbedi vladajuce mesto. Analiticari EIU smatraju da postoji sansa da SPO, SRS i DSS stvore koaliciju, ali i da SPS i Demokratska stranka postignu neku vrstu neformalnog saveznistva.

U analizi EIU tvrdi se da je za Slobodana Milosevica nezadovoljstvo stanovnistva daleko veci problem od opozicionih partija. "Otvoreno je pitanje da li ce isplacivanjem zaostalih plata i penzija, ovog puta moci da budu kupljeni glasovi biraca", kaze se u izvestaju. Iako je prodaja dela Telekoma Srbiji donela potrebni kes, to ce biti dovoljno tek za hvatanje daha, s obzirom da je spoljni zid sankcija i dalje na snazi.

Do zavrsetka izbora tesko da ce na ovom planu biti promena, ali ipak analiticari EIU predvidjaju da ce, ukoliko Milosevic ucvrsti svoju poziciju na saveznom nivou, biti napravljeni politicki ustupci i da ce SAD normalizovati svoje diplomatske odnose sa SRJ u prvim mesecima iduce godine. To automatski znaci da ce biti otvoreni i pregovori sa MMF i Svetskom bankom i za ocekivati je da SRJ povrati svoje clanstvo u tim institucijama tokom iduce godine.

U telefonskom intervjuu Beti, Lazar Kekic koautor izvestaja o SRJ rekao je da neuspeh opozicije u Srbiji pokazuje da do politickog preokreta u SRJ nece doci jos za par godina, uz ogradu da ta srednjorocna prognoza ima i izvesne spekulativne crte.

"Primeri Bugarske i Rumunije pokazuju da je do promena doslo tek kada su vladajuce garniture u tim zemljama (bivsi komunisti) pokrenuli reforme" rekao je Kekic navodeci kao izvestan problem za vladajucu koaliciju pitanje ko ce popuniti republicki vrh, i izneo pretpostavku da ce se vlast oko toga lako nagoditi sa nekim iz opozicije.

U novom izvestaju EIU, objavljenom prosle nedelje, opsti rejting SRJ marginalno je poboljsan, ali dovoljno da zemlja iz najnize kategorije "E" predje u kategoriju "D". Mereno poenima, na skali od 1-100, jugoslovenski rejting se sa nesto iznad 80 poboljsao na 78-79. Ipak, od 17 zemalja u tranziciji koje prati EIU, SRJ je petanesta, a na Balkanu je na dnu, ne racunajuci Albaniju i Bosnu, koje EIU ni ne rangira, rekao je Kekic Beti. Sadasnji Milosevicevi nagovestaji reformi i napori da se otvori dijalog sa Londonskim klubom pokazuju, smatraju analiticari EIU, da se Milosevic sprema na brze poteze na ekonomskom planu odmah po zavrsetku izbora.

Mereci specificne rizike za investiranje EIU je ovako rangirao Jugoslaviju: valutni rizik nesto je bolji (sa "E" je dosao na "D") i njen ukupan broj poena poboljsan je na 79 prema 87 (na skali od 1 do 100) zbog prodaje Telekoma. Ta velika isplata kesa, zakljucuje se u izvestaju, stigla je tacno na vreme da se izbegne duboka kriza. Ipak , pritisci na dinar, izazvani velikim spoljnotrgovinskim deficitom i unutrasnjim dugom, nisu otklonjeni i zato je valutni rizik ostao nepovoljan. Prodaja Telekoma imala je izvesnog uticaja i na popravljanje ocene duznickog rizika (sa 83 na 81 poen) . Uprkos tome, smatraju analiticari EIU dobro je poznato da su dosadasnji jugoslovenski pregovori sa Londonskim klubom i Pariskim klubom bili do te mere neuspesni da je opsti nivo rizika i dalje veoma visok.

T. Jakobi

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /