Nedeljna, 6. jul 1997. | ||
Izborni uslovi izmedju kampanje i antikampanjeKompromis od 9 do 29
Iako je koalicija "Zajedno" nonsalantno rasula ogroman politicki kapital od lanjske zime, njenim pravnim sledbenicima ostalo je izgleda jos nesto kusura s kojim imaju sanse da nastave igru. Od institucije "okruglog stola" ocigledno nema nista, pa su umesto toga ispostavljeni "Minimalni izborni uslovi"
Vesna Vujic"LJudi su jurcali oko drzavnih i privatnih banaka i menjacnica i gotovo i nisu primetili da su parlamentarne stranke opozicije odbile da potpisu dogovor o medijima koji je ponudila Vlada Srbije..." Ovako jedan uglendi nedeljnik opisuje atmosferu pred izbore u Srbiji 1993. g. Od tada se promenio kurs marke. U Srbiji i dalje svi nesto traze, sve vise i na svakom mestu: na ulici, u parku, u preduzecu, kod kuce. A opozicija i dalje vapi za "ravnopravnim izbornim uslovima". I pred proslogodisnje izbore niko ozbiljan iz opozicije nije hteo da stavi potpis na ponudjena pravila o TV predstavljanju stranaka. Novi izbori ce biti odrzani u septembru, ili u nekom sledecem mesecu do kraja godine i opet se, tako reci do poslednjeg trenutka, nece znati po kojim pravilima. Ako neko i ima malo vremena, a i zelje da se udubi u aktuelnu raspravu na ovu temu moze mu se desiti da se predozira ludilom: jednokruzni - vecinski na lokalnom, a to jos nije izglasano; proporcionalni na republickom, ali s 29 izbornih jedinica, pa to jos nije ni u zakonskoj proceduri, onda slede predsednicki kandidati: "samolepljivi" i ostali; pa ko ce u svemu tome biti ravnopravan na svim mogucim televizijima i u novinama.
Tri cinjeniceSve to treba jos da bude na "okruglom stolu", a moze da se dogovori ovih dana i kod Mirka Marjanovica. Posle svega, treba izaci na biracko mesto, zaokruziti ime ispred kandidata i suzdrzati se od pisanja nepristojnih reci, jer ce listic u tom slucaju biti nevazeci. A to registruju izborne komisije uredno sastavljene po proporcionalnom stranackom principu. Od kada je u Srbiji, sedam godina unazad, silom prilika uveden visepartijski sistem prica je vise-manje ista, a i akteri se nisu mnogo promenili.Postoje, medjutim, tri cinjenice koje objektivno menjaju situaciju za sve buduce izbore. Prvo, prosle godine socijalisti su uhvaceni u kradji glasova, zbog cega su retroaktivno postali dodatno sumnjivi. Drugo, opozicione stranke su konacno osvojile vlast i pocele da se lece od kompleksa politicke inferiornosti, a i konstantne besparice. I trece - Gonsalesov izvestaj, sto znaci da je problem izlaska na biralista u ovoj zemlji internacionalizovan, sigurno za neko duze vreme. Iako je Koalicija "Zajedno" nonsalantno rasula ogroman politicki kapital od lanjske zime, njenim prvnim sledbenicima ostalo je izgleda jos nesto kusura s kojim imaju sanse da nastave igru. Od institucije "okruglog stola", ocigledno nema nista, pa su umesto toga 4. juna ispostavljeni "Minimalni izborni uslovi za skupstinske i predsednicke izbore". Da ce socijalisti prihvatiti razgovore pod firmom "okruglog stola", a imajuci u vidu iskustvo pre svega Poljske, mogli su da poveruju samo naivni. Tu svakako ne spada Gonsales, koga je predsednik Srbije pozvao u izbornu reviziju, pa je SPS- u ostalo da primeni sve druge forme koje nekako mogu da lice na to sto se trazi u izvestaju u ime OEBS-a. Naprasno se otvorila rasprava o novom zakonu o informisanju pred kamerama, tzv. panel. Iz nedelje u nedelju sve parlamentarne stranke su dobijale poziv da pred gledaocima Prvog programa RTS-a razmenjuju politicke stavove. Stranackim liderima su najednom otvorena vrata mnogih TV studija. Istovremeno, lokalne TV i radio stanice u mestima gde je na vlasti "Zajedno" postale su zakonski nepodobne. Sto se blize izbori sve ih je vise. Prvi razgovor predstavnika parlamentarnih stranaka u Vladi Srbije o izbornim uslovima predstavljao je samo opipavanje pulsa. Socijalisti insistiraju da se broj izbornih jedinica sa devet poveca na 29, ali, prema recima Milorada Vucelica, SPS je "otvoren za kompromise". Vecina stranaka je bila izricito protiv povecanja broja izbornih jedinica (na sastanak u vladu nisu dosli SPO, GSS, DS), dok radikali u tome ne vide bas tako lose resenje.
Bojkot izboraDogovori o izbornim pravilima koji se odrzavaju pod pokroviteljstvom vlade Mirka Marjanovica treba da budu obavezujuci. Prvi utisak je da obe strane mogu u svemu da progledaju kroz prste, ali tesko u promeni broja izbornih jedinica. U tome su dosledne stranke potpisnice "Minimalnih uslova". I dr Vojislav Kostunica i dr Vesna Pesic kazu da je to neprihvatljivo, pogotovo u poslednjem momentu. Ako do promene, ipak dodje, predsednica GSS tvrdi da stranke nece izaci na izbore i da ce krenuti u intenzivnu antikampanju.Da li je pretnja ovih stranaka o neizlasku na izbore dovoljno ozbiljna i realna? Vecina opozicionih stranaka samo se jednom usudila da bojkotuje izbore. Bilo je to glasanje 1992. godine za Savezni parlament. Tada su jedino radikali od vecih stranaka usli u trku sa socijalistima. Pokazalo se da ta skupstina nije imala legitimaciju da izdrzi ceo mandat. Pre i posle toga opozicione stranke nisu imale snage da izostanu iz izborne utakmice, bez obzira na gotovo potpuno neprihvatljive izborne uslove, pre svega u medijima. Za neke partije postojala je, manje-vise opravdana bojazan da ce odsustvo iz poslanickih klupa za njih znaciti i politicku klinicku smrt. Takav rizik uvek lebdi nad odlukom o bojkotu izbora. Ukoliko se nadju na raskrscu stranke potpisnice "Minimalnih uslova" verovatno nece moci da racunaju na drustvo SRS i SPO. Ove dve partije za sada ne insistiraju na antikampanji kao ozbiljnoj pretnji. Neizlazak na izbore moze da usledi kao krajnje sredstvo u slucaju ozbiljne procene da ce time buducem parlamentu biti uskracena legitimacija, prvenstveno domaca, a onda i medjunarodna. Cini se da bi jedina ozbiljna garancija za tako nesto mogli da budu samo gradjani Srbije koji su zimu proveli na ulici, ako vec nisu bacili pistaljke i otisli na letovanje.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |