Petak, 4. jul 1997.

BURA U VRBASU ZBOG KADROVSKE POLITIKE SPS

Crnogorci Milosevicevog kova

Socijalisti imaju 19 od 35 odbornika u Skupstini opstine, ali su zato prigrabili ne samo svu opstinsku vlast vec i sva javna preduzeca, a na gotovo sve kljucne funkcije postavljeni su Crnogorci, sto je izazvalo veliko nezadovoljstvo u ovoj nacionalno mesovitoj sredini

Petar Petrovic

Stari vic ponovo kruzi (Titovim) Vrbasom: kad se sretnu dva Crnogorca obavezno pitanje je "Dje rukovodis". Poslednjih dana segu na racun zauzimanja vlasti aktuelizovao je narodni poslanik u Skupstini Srbije i sef odbornicke grupe koalicije "Zajedno" u vrbaskoj skupstini Rafail Ruskovski neumornim nabrajanjem svih mogucih opstinskih funkcija na koje su iskljucivo zaseli - Crnogorci.

Prica o crnogorskim plemenskim klanovima u direktorskim i inim foteljama u Vrbasu nije nova niti za javnost iznenadjujuca, jer se odnos stranackih snaga u opstini nije mnogo promenio u poredjenju sa ne tako davnim vremenom. Bastion socijalizma, grad koji se sa mnogima u Vojvodini utrkivao da bas on stekne Titov prefiks, nekada gigant prehrambene industrije i 1988. u prvim redovima proizvodjaca jogurta (eh, samo da nije Backe Palanke) sada ima nevolju o kojoj brkati kadrovici nisu mogli ni da sanjaju: vlast ce kad-tad morati da podele s nekim do koga nisu mnogo drzali. Jos manje se nadali da ce im opozicija olicena u koaliciji "Zajedno" i dva radikala odneti 45 odsto birackog tela.

Cetvrt veka direktor

Nadobudna novembarska najava RTS kako je Vrbas ponovo i iskljucivo pripao socijalistima te kako ce opozicija imati priliku da se iskljucivo bavi asfaltiranjem "flastera" po seoskim sorovima, bila je daleko od istine. Od 35 mesta u Skupstini opstine, SPS se sa JUL-om uselio u 19 stolica a "zajednicari" s radikalima u samo tri manje. - SPS je za kandidate izabrao "velike" direktore, celne ljude Karneksa, Vitala, Elektrovojvodine, Secerane... Nije im to mnogo pomoglo pa su stari Vrbasani, crnogorske provenijencije, gubili u okolnim selima (Zmajevo Kucura) ili "evropskim" kvartovima grada - kaze Rafail Ruskovski i dodaje da su biraci zestoko stavili socijalistima na znanje da se s opozicijom mora ozbiljno racunati i da je ona sada u prilici da pomaze, ali i opstruira skupstinski rad. Ono sto je biracima obecano, odmah je ucinjeno: Ruskovski navodi kako je sadasnji SPS predsednik opstine Milutin Nikic (skoro cetvrt veka direktor Kombinata "Vrbas", nekada proizvodnog cuda a danas trgovacke firme) pred odobrnike izasao bez programa rada, da bi uz tajno glasanje protikvandidat "Zajedno" prosao bolje te da je vec drugog dana SPS-u ponudjena prilika za saradnju. Mimo crnogorskih pravila, pruzena ruka je odbijena a onda je otpoceo otvoreni rat. Zahtev opozicije da dobije vecinu u Izvrsnom odboru glatko je odbijen, uvlacenje u vlast pokusavano je i flasama vinjaka (jednom starijem clanu DS nudjeno je na taj nacin mesto potpredsednika Skupstine), slicno je prosla i namera "zajednicara" da obezbede vecinu u skupstinskim radnim telima.

Beogradske podele

- Beogradski raspad koalicije "Zajedno" na nas uopste nije uticao. U odbornickoj grupi dvoje su clanovi SPO, deset ih je iz DS, a dvoje nisu clanovi nijedne stranke. To su sve novi ljudi koji su se posla prihvatili iz najiskrenijih namera da ponesto promene u svom gradu, selu ili kvartu. Nase izborne liste bile su pravi odraz nacionalnog i socijalnog sastava stanovnistva i nije onda nista neobicno sto, na primer, Crnogorac propadne na izborima u mesnoj zajednici gde mahom zive Madjari. Mi ljude iz naroda, oni rukovodioce - navodi Ruskovski.

I sport unosan

Na sva mesta su ubacili svoje ljude, navodi Ruskovski i to dokumentuje poduzim spiskom SPS Crnogoraca u javnim i javnim komunalnim preduzecima. Na primer, u Ustanovi za fizicku kulturu od sedam clanova Upravnog odbora, svih sedam su Crnogorci. Neko bi rekao, fiskultura i nije toliko vazna. ali kada se zna da se oko ove ustanove vrti najvse novca, prica postaje sasvim drugacija. Fiskulturnici vrlo uspesno prodaju proizvode "Karneksa", "Vitala", secerane pa samo od veleprodajne marze ove godine ocekuju milion dinara (kada se zna da ona ne sme biti veca od cetiri odsto, ispada da ce sportisti preko svoje ustanove obrnuti citavih tridesetak miliona dolara). U upravi JP za stambeno-komunalne delatnosti od sedam clanova sest je Crnogoraca, svih sedam upravlja Fondom za raspolaganje sredstvima solidarnosti, u Upravnom odboru JP za prevoz putnika od sedam clanova samo dva su drugacijeg nacionalnog kova, "etnicko ciscenje" sprovedeno je i u upravnom odboru Narodne biblioteke, u Odboru za informisanje pa cak i u opstinskoj Komisiji za dodelu Oktobarske nagrade. - Napravili su dve velike greske u SPS - navodi Ruskovski: prva je sto su zaseli samo SPS Crnogorci i njihovi miljenici, a druga sto su postavljali ljude koji ne uzivaju poverenje mestana jer nisu prosli izborno reseto. Tolika kriticna masa Crnogoraca, dodaje Ruskovski, uopste nije u skladu s nacionalnim sastavom vrbaske opstine. Po popisu iz 1991. godine u opstini od 48.405 stanovnika, Crnogoraca je 13.619, Srba 21.354, Rusina 4.227, Madjara 3.435, Jugoslovena 2.265, Hrvata 858... Procentualno, Crnogoraca je 27,5 odsto a Srba nesto manje od 40 procenata.

Ne zalazem se za nacionalni kljuc iz 1971, napominje Ruskovski, ali u Vrbasu je na vlasti klika SPS i Crnogoraca koji su na celu Kombinata "Vrbas", "Karneksa", farme svinja, Elektrovojvodine, Beobanke, Fonda zdravstvenog i penzijskog osiguranja, ZOIL-a, MUP-a, opstinskih ugostitelja, mlina, zemljoradnicke zadruge, Zavoda za obracun i placanje... Na celu su cak i mesnih zajednica u kojima je najbrojini rusinski zivalj, na celu su sportskih klubova... Predsednik opstine je Crnogorac, od pet clanova lokalne vlade cetvorica su iz nase jedine primorske republike (predsednik je, istina, Madjar ali "on samo vodu nosi", "marioneta", kaze Ruskovski). U Izvrsnom odboru sedi i Toma Vojvodic, predsednik opstine u vreme jogurt revolucije i covek koji je oktobra 1988. godine dva puta menjao misljenje o autonomasima, Zeljko Lainovic je nekada pripadao opoziciji, ali "hoce covek da napreduje"...

Miting

U saopstenju lokalnog SPS osudjen je miting koalicije "Zajedno" nedavno odrzan pred 96 ljudi. - Hteli smo da opozicioni odbornici posle 180 dana javno kazu sta su uradili. Bilo je malo sveta (od 96 koliko je SPS izbrojao, bar 20 su njihovi) i to je bio signal Marku Kekovicu (nekada urednik TV NS, a sada clan IO Pokrajinskog odbora SPS) da odmah iz Apatina pozove TV ekipu i nalozi da se emituje koliko nas je malo. Smesno je da ni pijani novinar nije znao o cemu se radi pa me je stalno nagovarao da govorim "nesto pametno" kako bi prilog bio sto duzi. Biraci se zbilja nisu okupili jer te vecri igrala se odbojkaska utakmica, gledala "Kasandra" - kaze Ruskovski.

Bacena rukavica

- Ono sto smo mi rekli svima je vec dugo na vrhu jezika. Mene sada optuzuju za nacionalizam, ali ja ih sve javno pitam: ako neko od sedam clanova upravnog odbora izabere sve same Crnogorce, zar to nije nacionalizam - nastavlja Ruskovski da baca rukavicu SPS-Crnogorcima. - Mi pricamo o suzivotu, ali on je izgleda moguc samo ako su oni na vlasti. Ja dalje tvrdim da oni veoma lose rukovode. Osam godina ne mogu da uvedu telefone u sela, a mi smo posao zavrsili za godinu dana. Deceniju grade fabriku vode, bolnicu su na brzinu otvorili bez ikakve opreme. Mi im predlazemo privatizaciju u komunalnim poslovima, a oni znaju da ih jedino jos drustvena svojina drzi na vlasti. Zato se opiru predlogu da se polovina linija gradskog i prigradskog prevoza izda privatnicima. Na nasa odbornicka pitanja prvo pozitivno odgovore, a kada im predamo projekte kazu - e, tako ne moze.

Vlast u Vrbasu odredjuje ko ce dati, a ko primiti novac - kaze Rafail Ruskovski. - Normalno je sto se osecaju najsigurnijim kada to rade u plemensko- porodicnom krugu. Zato Vrbasu slede afere o kojima se za sada zucka samo na crnogorskim poselima. Zasto je, na primer, Kombinat "Vrbas" sluzbeno vozilo registrovao na privatno lice, odakle propaloj firmi 70.000 maraka za funkcionerski stan u Novom Sadu. Crnogorski klan je jako opasno napadati, jer cim neko krene protiv njih oni se udruze i jos jace udaraju. Ali, zadatak koalicije "Zajedno" je da kontrolise vlast i javno joj kaze gde gresi, bez obzira sto nas je sada nesto manje od SPS. A bice nas, siguran sam, na sledecim izborima vise, odnosno 24.

Pocetak kraja

Osim tri velika drustvena preduzeca, vrbaska privreda je pred kolapsom, tvrdi Ruskovski. Takvim putem krenuo je i "Karneks" koji sada preuzima propale farme i to je pocetak kraja, osim ako iz Beograda ne budu stizali puni kamioni para. Ministri poljoprivrede Sipovac i Babic, podseca Ruskovski, doneli su u Vrbas 15 vagona nafte i podelili najgorim preduzecima koja ne mogu da je plate. Nisu je davali ni dobrim drustvenim preduzecima, vec iskljucivo zadrugama pod njihovim patronatom.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /