Cetvrtak, 3. jul 1997.

DRZAVNI FUNKCIONERI U CRNOJ GORI MORALNO OBAVEZNI DA PRIKAZU IMOVNO STANJE

Polaganje racuna

Predsednik Crne Gore i DPS-a Momir Bulatovic obavezao se jos pre usvajanja Preporuke da ce obelodaniti imovno stanje familije i blizih rodjaka

Crnogorski parlament usvojio je Preporuku o evidentiranju i objavljivanju imovine republickih funkcionera, cime je nametnuta moralna obaveza onima na koje se odnosi da na uvid javnosti stave vlastito i imovno stanje svog bracnog druga, djece, roditelja, brace i sestara. Pomenutu preporuku parlamentu je ponudila grupa poslanika opozicione koalicije "Narodna sloga", a predlagaci nijesu bili voljni da bilo sta mijenjaju u izvornom tekstu.

Prema usvojenom tekstu Preporuke, republicki funkcioneri obavezani su da "javno objave" svoju nepokretnu imovinu, pokretnu imovinu cija pojedinacna vrijednost prelazi iznos od 10.000 dinara, stanje na dinarskim i deviznim racunima, kao i druge vrste novcanih primanja, te hartije od vrijednosti. Preporuka se odnosi jednako na imovinu u zemlji i u inostranstvu.

U Preporuci je navedeno "da se imovina objavljuje sa stanjem koje je bilo 30 dana prije stupanja na funkcije, kao i sa stanjem 30 dana nakon prestanka funkcije, kao i svaka promjena imovine koja nastupi tokom vrsenja funkcije". Preporuceno je da se imovno stanje "objavljuje preko sredstava javnog informisanja najmanje jednom godisnje".

U tekstu Preporuke precizirano je da se ona odnosi na sve javne i drzavne funkcionere, a narocito na: predsjednika Republike, premijera i clanove vlade, predsjednike skupstina opstina i odbornike.

Griza savesti

Podrzavajuci inicijativu za evidenciju imovine funkcionera, ministar energetike, industrije i rudarstva u Vladi Crne Gore dr Miodrag Gomilanovic izjavio je u parlamentu da ce, na zalost, u njegovom slucaju malo vremena trebati za taj posao. "Zbog toga osjecam i odredjenu grizu savjesti prema mome potomstvu. Razlozi su: socijalno porijeklo i nenasljedjivanje neke imovine od predaka, kao i karakter poslova i funkcija koje sam u dosadasnjem radnom vijeku obavljao, s jedne strane, ili, pak, (sto je vjerovatno dominantnije) moje nesnalazenje da, kako se to danas kaze 'pravim pare'", kazao je ministar Gomilanovic, uvjeren da na njegova vrata "nece kucati ni policija ni mafija".

Predlagaci su posli od "ustavne obaveze i odgovornosti da se javna funkcija vrsi cestito i savjesno", a u preambuli akta zapisali su konstataciju sa kojom nije bila saglasna vlada i poslanicki klub DPS-a. Navedeno je "da se u proteklom periodu, narocito u vrijeme sankcija i hiperinflacije, imovno stanje mnogih javnih funkcionera, a narocito drzavnih funkcionera ili clanova njihove rodbine, kumova i prijatelja enormno povecalo kao rezultat koriscenja javnih funkcija, koje su im obezbijedile privilegovane i monopolske polozaje".

Usvajanje Preporuke palo je u vrijeme ostrog obracuna unutar vladajucih crnogorskih socijalista, pri cemu je frakcija Momira Bulatovica svoje politicke protivnike za nezakonite radnje, kriminal i omogucavanje nezakonitog bogacenja. Predsjednik Crne Gore i DPS-a obecao je u intervjuu "Vecernjim novostima" da ce, cim Preporuka bude usvojena, objelodaniti svoje imovno stanje.

"Licno cu, kao gradjanin i kao funkcioner u Republici Crnoj Gori, odmah poslije usvajanja te preporuke saopstiti svoje kompletno imovno stanje, kao i moje porodice, ukljucujuci i najblize rodjake, kako se to u predlogu preporuke zahtijeva", rekao je predsjednik Bulatovic u pomenutom intervjuu.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /