Cetvrtak, 3. jul 1997.

PRED IZBOR PREDSEDNIKA SRJ

Kako ce otici Milosevic?

Da bi bio proglasen za sefa savezne drzave predsednik Srbije treba da donese ostavku na dosadasnju funkciju jer po slovu Ustava SRJ "predsednik Republike ne moze obavljati druge javne funkcije niti profesionalnu delatnost"

Slobodan Milosevic uskoro, do 25. jula, odlazi iz Srbije, u Jugoslaviju. Naravno, rec je o promeni oficijelnog prebivalista utoliko sto mu funkcija ostaje ista, ali na visem nivou.

Da bi bio proglasen za sefa Savezne drzave predsednik Srbije treba da podnese ostavku na dosadasnju funkciju. Po slovu Ustava SRJ, "predsednik Republike ne moze obavljati druge javne funkcije niti profesionalnu delatnost". Ovo pravilo se, medjutim vec pokazalo kao labav argument, pa je ista odredba pretrpela kreativno tumacenje u vidu Milosevicevog "zamrzavanja" funkcije prvog coveka SPS-a

Da li ce, dakle, Milosevic podneti ostavku?

Ma koliko pitanje zvucalo pravno-logicki besmisleno, skeptici, narocito u opoziciji, sumnjaju da bi Milosevic pored partijske mogao da "zamrzne" i funkciju predsednika Srbije. Osim sto se pozivaju na dosadasnje iskustvo navode i dodatno obrazlozenje. Naime, postoji verovatnoca da predsednicki i parlamentarni izbori nece moci da budu odrzani istovremeno. Novi predsednik Srbije treba da bude izabran u roku od dva meseca - znaci najkasnije do 25. septembra - a rasprava u republickoj skupstini moze da potraje i do jeseni.

Na pitanje kako ce Milosevic napustiti predsednicku funkciju i socijalisti i opozicija slezu ramenima: "valjda ce podneti ostavku", "ne znam, sta kaze Ustav?" Po najvisem pravnom aktu Srbije, predsedniku Republike prestaje mandat pre vremena samo u slucaju opoziva, ili ostavke. Posto je opoziv institucija po kojoj je prakticno predsednik nesmenjiv (potrebno je da glasa polovina od ukupnog broja biraca), ostaje samo ostavka. Kada podnosi ostavku, predsednik Republike, kako pise u Ustavu, mora o tome da obavesti javnost i predsednika Narodne skupstine. Mandat mu prestaje istog dana kada saopsti ostavku. Ako je predsedniku Republike prestao mandat pre isteka vremena na koji je biran, v.d. sefa drzave postaje predsednik Skupstine do izbora novog, pa je tako Dragan Tomic vidjen za akumulaciju jos jednog funkcionerskog mesta.

Strucnjaci ovih dana kao da izbegavaju da javno tumace najvisi republicki zakon. Na pitanje da li u konkretnom slucaju Slobodan Milosevic mora da podnese ostavku da bi se preselio na radno mesto sefa Jugoslavije neki od profesora Pravnog fakulteta skloni su laickom odgovoru: "moz' da bude, ne mora da znaci."

U svakom slucaju, ako oko nacina Milosevicevog odlaska iz Srbije, bar onog proceduralnog, ima kakvih dilema, do kraja jula stvar ce se, najverovatnije kao i do sada, razresiti na RTS-u. Predsednik Srbije je sve krupne nedoumice naroda resavao tako sto bi se u pola osam pojavio na ekranima Prvog programa i kratko rekao sve sto se od njega ocekuje. Ako, dakle, ima nameru da podnese ostavku, nema razloga da na slican nacin ne postupi i do kraja jula.

Prestanak mandata po Ustavu Srbije

U clanu 87. Ustava Srbije regulisan je nacin prestanka mandata predsednika Republike pre isteka vremena. U ovoj odredbi se kaze:

Predsedniku Republike prestaje mandat pre isteka vremena na koje je biran u slucaju opoziva ili ostavke.

Kad predsednik republike podnese ostavku, on o tome obavestava javnost i predsednika Narodne skupstine.

Danom podnosenja ostavke predsedniku Republike prestaje mandat.

Ako je predsedniku Republike prestao mandat pre isteka vremena na koje je biran, duznost predsednika Republike do izbora novog predsednika Republike vrsi predsednik Narodne skupstine.

U slucaju prestanka mandata predsednika Republike pre isteka vremena na koje je biran, izbori za novog predsednika Republike moraju se odrzati u roku od 60 dana od dana prestanka mandata predsednika Republike.

Ako je predsednik Republike iz bilo kog razloga privremeno sprecen da vrsi svoju funkciju, zamenjuje ga predsednik Narodne skupstine.

Ako predsednik Srbije ovog meseca podnese ostavku, to ce znaciti da i drugi mandat nije odradio do kraja. Ovoga puta, rec je o samo pet meseci odlaska pre roka, dok je posle izbora l990. godine na mestu sefa drzave ostao samo dve godine. Od predvidjenih deset, Milosevic je na celu Srbije proveo nepunih sedam godina. Za predsednika Savezne drzave predvidjen je samo jedan mandat i to od cetiri godine. Tako ce i ostati, sva je prilika, ukoliko se u narednom periodu ne promeni Ustav SRJ.

Na prvim izborima Milosevic je osvojio oko tri miliona i tri stotine hiljada glasova. Vise od polovine punoletnih gradjana Srbije izabralo ga je za predsednika. Dve godine kasnije, l992. godine, brojka je smanjena, ali neznatno. Predsednik Srbije dobio je podrsku oko dva i po miliona biraca.

Prilikom stupanja na duznost, pred poslanicima Narodne skupstine polozio je zakletvu koja glasi: "Zaklinjem se da cu sve svoje snage posvetiti ocuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, ostvarivanju ljudskih i gradjanskih sloboda i prava, postovanju i odbrani Ustava i zakona; ocuvanju mira i blagostanja svih gradjana republike Srbije, i da cu savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje duznosti". Tako je i zvanicno postao predsednik Srbije, po drugi put.

V. Vujic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /