Sreda, 2. jul 1997.

LICNOSTI U VESTIMA: FATOS NANO

Ostecenim brodom ka Evropi

Bivsi komunista, poliglota ciji su uzori Zospen i Bler. Strani posmatraci smatraju ga politicarem sposobnim da se suoci sa ozbiljnim izazovima i teskim nasledjem.

Tirana, Rojter - Lider albanskih socijalista Fatos Nano, posle tromesecne zestoke izborne kampanje u koju je "uleteo " odmah po izlasku iz zatvora, po svoj prilici ce biti jedini albanski politicar sposoban da se suoci sa ozbiljnim izazovima koji ocekuju buduceg predsednika.

Nano je na celu partije sa teskim bremenom nasledja albanskih tvrdokornih komunista, koji su 45 godina vladali Albanijom predvodjeni paranoicnim Enverom Hodzom.

Socijalisti su, naime, tek prosle godine zvanicno skinuli marksisticko "odelo" njihovih prethodnika, a Nano je najveci deo izborne kampanje posvetio uveravanju biraca da ce braniti trzisnu privredu.

"I socijalisti kao i vi zele slobodno trziste i privatnu svojinu" ponavljao je Nano u zavrsnici izborne kampanje.

"Nasa je istorijska obaveza da Albaniju vratimo Evropi", tvrdio je Nano naglasavajuci da su izbori sansa da se Albanija spasi od autoritarnog rezima Salija Berise.

Nano je jos pre pada komunizma 1991. bio prvi albanski politicar koji je osporovao jednopartijsku vladavinu i centralizovanu privredu.

On je u dva mandata bio premijer - u vreme poslednje komunisticke vlade 1991 i posle prvih visepartijskih izbora koje su dobili njegovi socijalisti. Mandat mu je prestao samo nekoliko sedmica kasnije pod pritiskom generalnog strajka.

Nano je 1994. godine bio osudjen na 12 godina zatvora pod optuzbom da je bio umesan u skandal sa raspodelom italijanske humanitarne pomoci. Pod pritiskom medjunarodnih humanitarnih organizacija koje su trazile njegovo oslobadjanje i rastucim nemirima u Albaniji, predsednik Berisa bio je primoran da ga oslobodi u martu ove godine.

Nano je tada izjavio da bi Berisa trebalo da podnese ostavku, da bi po zavrsetku nedeljnih izbora pozvao predsednika da saradjuje sa socijalistickom vecinom ocenjujuci da ce socijalisti biti sigurni pobednici na izborima.

"Osecam se mladjim i smatram da ce me mladi brze prihvataiti.Vec sam zaboravio da sam izgubio cetiri godine zivota u zatvoru", izjavio je nedavno.

Mnogi Albanci veruju da bi Nano mogao postati most koji bi povezao albanski Jug pod kontrolom naoruzanih pobunjenika koji su zahtevali Berisinu ostavku i severni deo cija je stabilnost uzdrmana posle masovnih kradja oruzja iz vojnih i policijskih skladista.

Sedam godina po padu komunizma, lider albanskih socijalista gradi svoj imidz oslanjajuci se na imidz dvojice evropskih "socijalistickih" premijera; Francuza Lionela Zospena i britanca Tonija Blera.

"Privatizacija, socijalna izdvajanja, denacionalizacija i decentralizacija vlasti je buducnost nase zemlje", kaze Nano.

Govoreci o svojim "uzorima" Fatos Nano podseca: "Zospen je govorio kako ce on modernizovati levicu, a Bler je obecavao da ce levicu ubrzano gurati ka centru, ja sam nesto izmedju, ali je moje znanje engleskog jednako znanju francuskog jezika."

Nano nije bio "umrljan" skandalom koji je izbio posle propasti finansijskih "piramida" koje su "ojadile" hiljade porodica, jer je u vreme njihovog "cvetanja" bio u zatvoru, a oni koji su izgubili novac napali su Berisu da je od naroda sakrio cinjenicu o rizicima ovakvih "ulaganja".

Fatos Nano rodjen je u Tirani 16. septembra 1952. Njegov otac je bio na celu drzavne Radio i TV.

Posle studija politicke ekonomije na Univerzitetu u Tirani, radio je tri godine kao ekonomista u Metalurskoj industriji u centralnoj Albaniji. Po povratku u Tiranu radio je u Institutu za marksisticko-lenjinisticke studije, na cijem je celu bila udovica Envera Hodze, a jedno vreme je bio i profesor ekonomije.

Fatos Nano govori engleski, francuski i italijanski i poznaje vise slovenskih jezika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /