Utorak, 1. jul 1997.

Sistemska - zedj

Nada Rakic

Vec nekoliko godina ponavlja se ista prica. Svakog leta Beograd ozedni a odgovorni iz "Beogradskog vodovoda i kanalizacije" upozoravaju da "smanjimo nenamensku potrosnju" ukoliko ne zelimo suve slavine.

Reci upozorenja idu u vetar, a Beogradjani i dalje nesmanjenom zestinom nenamenski peru tepihe, kola, zalivaju svoje vrtove i bastice... Rezonuju u stilu "ma bas me briga, ja vodu placam i mogu da je trosim kol'ko hocu". Zbog tih sugradjana i svega onoga sto poslednjih godina i pored obecanja nije uradjeno na modernizaciji i rekonstrukciji "Beogradskog vodovoda i kanalizacije" desi se ono sto mora - "Vodovod" posegne za planskim restrikcijama bas kao sto je to ucinio juce. Ili, pak, rezervoari presahnu do "nepodnosljivih ispod 50 odsto" pa prirodna reskrikcija dodje sama po sebi (sa polupraznim rezervoarima nemoguce je vodu "izgurati" do zeljenih pravaca) ili cesto nastupe kvarovi na mrezi , iskakanja "elektromreze" koja "napaja" reni bunare ...

Zaposleni - strucnjaci u ovom komunalnom preduzecu dobro znaju sta sve treba uraditi i kako resiti probleme snabdevanja Grada vodom. Cesto se zale da nadlezni, pre svega oni koji treba da obezbede novac za investicije, nemaju sluha za "vodu" i da im je sve prece od "zednih Beogradjana". Kazu i da ima interesovanja "sa strane" onih koji bi svoj novac ulozili , i naravno ubirali deo profita, bas u "resenje vodo-komunalnih problema" Beograda i okoline. Naravno da bi, ukoliko bi doslo do "mesanja sa strane", vazio i drugaciji sistem kako organizacije rada tako i poslovanja jednog velikog komunalnog sistema. Sistem koji iskljucuje "neekonomske cene vode" (jedan dinar po kubiku za domacinstva), tolerisanje velikih duznika (fabrike, ustanove ), "divlje prikljucke na mrezi" - nije dobar sistem.

Beogradjani, zato pamet u glavu. Trosite onoliko koliko imate na raspolaganju. Naravno, komsiji objasnite svu ozbiljnost situacije pod uslovom da vam je komsija dobra dusa koja nece zbog vasih upozoravajucih reci potegnuti "ne daj boze nesto od oruzja". U protivnom, cutite i ostavite drugom da resava problem. Na primer Gradskoj vladi, koja moze ako hoce da odobri "kaznenu tarifu" za sve one zgrade, domacinstva za koje se utvrdi da prekomerno trose, vise od propisanih 25 kubika mesecno po domacinstvu, da odobri i samodoprinos za izgradnju novih kapaciteta ako vec para nema na drugom mestu i tako dalje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /