cetvrtak, 15. januar 1998. | ||
DANAS NA CETINJU INAUGURACIJA NOVOG PREDSEDNIKA CRNE GORE"Cijela Jevropa" pod Orlovim krsem
Slobodan Milosevic jos nije potvrdio dolazak. Svecana sednica Skupstine Crne Gore na kojoj ce Milo Djukanovic poloziti zakletvu i odrzati besedu, pocinje u 17 casova. Prijem u hotelu "Grand" za 265 zvanica medju kojima i 54 ambasadora i tri otpravnika poslova ambasada u Beogradu. Bice sluzena iskljucivo crnogorska pica uz "nacionalnu zakusku"Podgorica. - Danas ce se na Cetinju, crnogorskoj prijestonici, okupiti ugledni gosti sa svih strana svijeta, sto bi rekli stari Crnogorci - "cijela Jevropa". Na svecanu sjednicu sa jedinom tackom dnevnog reda - inauguracijom novog predsjednika Republike Crne Gore Mila Djukanovica - pozvani su i svi visoki funkcioneri savezne drzave i republika clanica. Vecina njih je najavila svoj dolazak pod Orlov krs, medju njima i predsjednik Srbije Milan Milutinovic, dok neki jos cute i ne odgovaraju na Djukanovicev poziv, kao savezni predsjednik Slobodan Milosevic. Medjutim, do pisanja ovog teksta ni Milosevic ni njegov kolega u Srbiji nijesu zvanicno potvrdili da ce danas doci na Cetinje i Milu Djukanovicu, na pravom mjestu i u pravo vrijeme, cestitati izbor za predsjednika Crne Gore. Odvazni Katunjanin je slanjem pozivnica uradio ono sto je do njega, kao prvog gradjanina Crne Gore. Na pozvanima je da u skladu sa velikim dogadjajem uzvrate istom ljubaznoscu. Pouzdano se zna da na Cetinje nece doci jedna vrlo vazna licnost. To je Momir Bulatovic, predsjednik Crne Gore u proteklom sedmogodisnjem periodu. On primopredaju predsjednicke funkcije sa svojim politickim istomisljenicima i simpatizerima organizuje ispred crnogorskog parlamenta, negirajuci pobjedu donedavno svom najboljem drugu i prvom saradniku. Takva ti je Crna Gora - i u radosti i u zalosti! Zemlja kojoj su cojstvo i junastvo osnovni filozofsko- kulturoloski standardi trenutno se dijeli po starim i novim podjelama. To, na zalost, rade upravo njeni glavari koji bi bar trebalo da znaju najvise o istorijskim narodnim pravilima u ophodjenju i da ih uvazavaju.
Povratak starim obicajimaMedjutim, koga nema bez njega se moze. Cetinjani cekaju svoje ugledne goste i prelistavaju stranice 516 godina duge istorije grada pod Lovcenom. Treba i strane i domace zvanice podsjetiti gdje su dosli i pokazati im da stanovnici prijestonice nekadasnje knjazevine i kraljevine Crne Gore nijesu zaboravili na lijepe obicaje i svecane prijeme (gdje ih je tada bilo u Crnoj Gori ako ne na Cetinju). Nijesu oni zaboravili da pruze korak po crvenom tepihu i da uz blagi naklon dami poljube ruku. Taj led je probio niko drugi do otac kralja Nikole I Mirko Petrovic, pozdravljajuci svoju snagu knjeginju Darinku. Bila je to, kazu etnolozi, revolucionarna tacka u ophodjenju Crnogoraca prema ljepsem polu.Zvanicama je u pozivima inace skrenuta paznja da se na svecanoj sjednici Skupstine i na svecanoj veceri pojave u tamnim odijelima, a oficiri u uniformama sa lentama. Svecana sjednica Skupstine Crne Gore pocinje u 17 sati i kako je predvidjeno, trajace najvise 45 minuta. Inauguracija ce se obaviti u reprezentativnoj sali "Djuradj Crnojevic" u Vladinom domu, lociranom u neposrednoj blizini NJegoseve Biljarde i Cetinjskog manastira. Ovo velelepno zdanje podigao je kralj Nikola I za rad ministarstava i Narodne skupstine, a svecano je otvoreno u cast njegovog jubileja (50 godina vladavine) 1910. godine. Milo Djukanovic ce poloziti predsjedniku zakletvu i odrzati besjedu. Nakon toga, zvanice ce kroz spalir mladica i djevojaka u narodnim nosnjama prosetati do hotela "Grand" gdje od 18.30 u velikom hotelskom holu novi predsjednik sa suprugom Lidijom prima cestitke. To je trenutak za podsjecanje na stara vremena, kada je crnogorska prijestonica bila stjeciste uglednih gostiju i primjer otmjenog zivota. U svojoj istoriji grad pod Lovcenom je imao i uzleta i padova. Utemeljenje Cetinja, kao posljednje prijestonice zetskih vladara Crnojevica, oznacilo je kraj srednjovjekovne zetske i pocetak nove crnogorske istorije. Kao uzlet u najnovijoj istoriji moze se smatrati i danasnja inauguracija predsjednika Crne Gore imajuci u vidu znacaj koji su ovom dogadjaju dali ambasadori stranih drzava u SRJ. Prisjetimo se da je pocetkom ovoga vijeka u najmanjoj evropskoj metropoli bilo akreditovano dvanaest ambasadora najvecih evropskih drzava i Amerike.
Plavi dvorac doteranSvecana vecera bice servirana u salonima hotela "Grand". Prema protokolu, za glavnim stolom trebalo bi da se okupe Milo Djukanovic, Momir Bulatovic, Slobodan Milosevic, Radoje Kontic, Milan Milutinovic i Svetozar Marovic sa suprugama, mada je, (zavisno od odziva) moguc i drugaciji raspored. Inace, pored poslanika (i vec pomenutih) pozive za inauguraciju i svecanu veceru dobili su i svi crnogorski funkcioneri u federaciji, predstavnici parlamentarnih stranaka u saveznoj i republickoj skupstini, diplomatski kor, crkveni velikodostojnici, rukovodioci najvisih naucnih, prosvjetnih i kulturnih institucija u Crnoj Gori.O veceri brine osoblje hotela "Grand" pomognuto kolegama iz podgoricke "Crne Gore". Bice, kako je predvidjeno, sluzena iskljucivo crnogorska pica - lozova rakija i vina "vranac" i "krstac", da bi, na kraju, sve bilo zalivano sampanjcem. Jelovnik je takodje crnogorski - za predjelo "nacionalna zakuska" (sir, kajmak, njeguski prsut, maslinke itd.), zatim supa sa knedlama, salata po izboru, a za glavno jelo jagnjece ili curece pecenje, garnirano krompirom i spanacem. Na kraju - bajadera krem. Za mnogobrojne strane i domace izvjestace bice postavljena posebna vecera u jednom od elitnih cetinjskih restorana. Inace novinari ce inauguraciju pratiti preko monitora u press centru smjestenom u hotelu "Grand", s tim sto ce pocetak vecere moci da slikaju fotoreporteri i kamermani.
Cetinje od danas postaje i prakticno prijestonica Crne Gore (Podgorica ostaje glavni grad) u kojoj dio svojih obaveza treba da obavlja predsjednik Republike. Plavi dvorac, sagradjen za sina kralja Nikole I Petrovica, prijestolonasljednika Danila, proteklih dana je preuredjivan za rezidenciju Mila Djukanovica. Svojim skladnim proporcijama i ritmicki razudjenim fasadama, ova gradjevina plijeni nenametljivom elegancijom. Njegova ljepota ogleda se i u enterijeru gdje se redjaju reprezentativan hol i sale, od kojih svecana na spratu ima posebno raskosnu tavanicu, izvedenu u stukaturi. Prijestolonasljednik Danilo je koristio ovu rezidenciju do 1916. godine. Izmedju dva svjetska rata u Plavom dvorcu je radila Cetinjska gimnazija, dok su poslije oslobodjenja njegovi saloni korisceni kao izlozbeni prostor za postavke Cetinjskog bijenala i druge umjetnicke i kulturne manifestacije.
B. I. Milicic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |