utorak, 13. januar 1998.

"NASA BORBA" SAZNAJE: VOJNI VRH NASTOJI DA IZBEGNE PARALELNO VODJENJE DVA RATA NA TERITORIJI SRJ

Kosovo prioritet VJ

General Perisic se distancirao od pokusaja uvlacenja vojske u crnogorska politicka prepucavanja, tvrde izvori bliski Generalstabu. U analizi Kolegijuma nacelnika VJ ocenjeno da bi vojni udar ubrzao crnogorsku podelu drustva

Na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane odrzanoj prosle nedjelje, nacelnik Generalstaba Vojske Jugoslavije, general-pukovnik Momcilo Perisic, saopstio je clanovima savjeta da se oruzane snage SRJ nalaze pred izazovom vodjenja dva rata na svojoj teritoriji (Kosovo i Crna Gora), te da se zbog toga mora utvrditi red prioriteta. General Perisic se, prema izvorima "Nase Borbe", distancirao od pokusaja uvlacenja Vojske Jugoslavije u crnogorska politicka prepucavanja i paznju clanova Savjeta usmjerio u pravcu Kosova.

Ovakav stav proizlazi iz analize kolegijuma nacelnika Generalstaba VJ, koji je krajem decembra razmatrao moguce pravce razvoja krize u Crnoj Gori na osnovu izvjestaja vojnih uprava i sluzbi. Analiza sadrzi ocjenu da bi vojni udar ubrzao crnogorsku podjelu drustva.

Teritorija i konfiguracija Crne Gore ne pruzaju mogucnost respektabilnog razvoja snaga, cije bi prisustvo obeshrabrilo eventualni oruzani otpor suspenziji crnogorskih organa vlasti. Na drugoj strani, Podgoricki korpus Vojske Jugoslavije - gdje je vecina oficira, podoficira i vojnika po ugovoru crnogorske nacionalnosti - nije politicki homogen, pa samim tim ni dovoljno motivisan za eventualnu oruzanu konfrontaciju sa dijelom sopstvenog naroda.

Tamosnja vojna struktura uglavnom odrazava strukturu politicke podjele u Crnoj Gori. Vojska Jugoslavije nema adekvatnih resursa, snaga i sredstava, za vodjenje gradjanskog rata koji bi - prema svim meritornim misljenjima - u slucaju vojnog udara u Pogorici bio neminovan.

Vojni vrh, prema nasim izvorima, ima jasan stav da je - sto se bezbjednosti i integriteta zemlje tice - u ovom trenutku apsolutni prioritet Kosovo gdje je, prema vojnim procjenama, na djelu uvertira opste albanske pobune protiv srpskih organa vlasti. Vojska u takvoj situaciji nije spremna da djeluje "na dva fronta", tim prije sto "Crna Gora jos uvijek ne dovodi u pitanje cjelokupnost teritorije SRJ".

Za odrzanje eventualnog rezima vanrednog stanja u Crnoj Gori bilo bi potrebno dovlacenje snaga Uzickog i Pristinskog korpusa, kao i elitnih jedinica vojne policije, sa velikim pomjeranjem trupa iz unutrasnjosti Srbije u pravcu juga. Tako krupne dislokacije jedinica i borbene opreme nije moguce izvesti bez djelimicne mobilizacije rezervnog sastava.

Mobilizacija u Crnoj Gori bi mogla biti uvod u potpuni haos i anarhiju i VJ bi, kao jedini federalni organ s ingerencijama primjene vanrednog stanja, mogla lako da izgubi kontrolu nad situacijom. Podjela naoruzanja kroz mobilizaciju, kojoj bi se odazvali pripadnici opcije Momira Bulatovica, znaci produbljavanje sukoba, bas kao i eventualno prisustvo rezervista iz Srbije.

Takav ili slican scenario otvorio bi vrata ukljucivanju medjunarodne zajednice u sukobe na teritoriji SRJ, od cega vojni vrh posebno strahuje. Procjenjuje se da bi vazduhoplovne snage NATO, na osnovu specijalne rezolucije Savjeta bezbjednosti UN, kao prvi korak sprecavanja obnavljanja sukoba u regionu, zavele rezim zone "zabranjenog leta" na Crnom Gorom, a moguce i Kosovom.

Jugoslovenske pomorske snage nijesu u stanju da sprijece borbeno grupisane flotile NATO ispred crnogorske obale, gdje bi se uspostavio "placdarm" za projekciju sile ka vitalnim vojnim i privrednim objektima u unutrasnjosti zemlje.

To nije kraj spiska potencijalnih opasnosti koje bi na sirem planu izazvalo mijesanje trupa VJ u crnogorske politicke sukobe. Vojna intervencija i eventualna guzva u Crnoj Gori nesumnjivo bi ohrabrila radikalnu struju kosovskih Albanaca, koja bi pokusala da iskoristi situaciju. Iako crnogorska republika u teritorijalnom, privrednom i demografskom smislu ne predstavlja politicku cinjenicu za medjunarodnu zajednicu kao neke druge drzave ili oblasti u regionu, tamosnji oruzani rasplet bi veoma tesko ostao izolovan.

I to ne samo zbog Kosova, kao svebalkanskog detonatora, vec i zbog cinjenice da je sjeverni susjed Srbije, Madjarska nedavnim ulaskom u NATO preuzela odredjene obaveze saveznistva prema zapadnoj alijansi.

Da li ce Vojska Jugoslavije zbog svega toga ostati po strani, barem kada je rasplet u Crnoj Gori u pitanju? General Perisic je ucinio izvjesni "napor" u tom pravcu, ali on nije presudan. Odluku donosi Vrhovni savjet odbrane, koji generalu Perisicu svakako moze naci zamjenu.

Vladimir Jovanovic

Moguca vojna akcija u Drenovici

Trojica clanova Vrhovnog savjeta odbrane, prema izvorima "Nase Borbe", slozili su se sa stavom Generalstaba o finansijskoj injekciji kojom bi se velikom kontingentu oficira koji je nedavnim odlukama savjeta iz beogradskih garnizona prekomandovan u Pristinski, Leskovacki i Niski korpus, rijesila sitnija egzistencijalna pitanja, zatim kompletirale zalihe nafte i drugih resursa u bazama na Kosovu. Izvori iznose licne procjene da sljedecih nedelja ili mjeseci treba mozda ocekivati vojnu akciju u oblasti Drenice na Kosovu gdje je, prema izvjestajima medija, srpska vlast izgubila kontrolu nad podrucjem.

Drzavni TV dnevik je u subotu u samom vrhu emisije plasirao ceremoniju predaje duznosti bivseg komandanta Pristinskog korpusa, generala Milovana Bojovica svom bivsem saradniku, generalu Nebojsi Pavkovicu, sto dosad nije bila praksa. General Bojovic je preuzeo novouspostavljenu duznost savjetnika nacelnika Generalstaba VJ.

Demanti saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovica, Momira Bulatovica i sefa Vojnog kabineta predsjednika SRJ, bivseg vojnog komentatora Radio Beograda generala Slavoljuba Susica, da je na sjednici savjeta razmatrana mogucnost zavodjenja vanrednog stanja u Crnoj Gori su, prema nasim izvorima, "uglavnom tacni", uz dodatak da je to pitanje "pokusano da se nametne od strene dva Bulatovica, ali je general Perisic odbacio raspravu po tom pitanju". Na drugoj strani, pisanje medija narocito podgoricke "Pobjede", o toku i sadrzaju sjednice savjeta, tumaci se kao pritisak crnogorskih vlasti da se dva Bulatovica, kao organizatori protesta, izjasne javno u pogledu eventualnih kalkulacija sa Vojskom Jugoslavije.

Izvori "Nase Borbe" su se slozili s procjenama da ce, za testiranje stava zvanicnog Beograda prema izbornoj pobjedi Mila Djukanovica i transfera vlasti u Crnoj Gori, od posebnog znacaja biti i transfer crnogorskog predstavnika u Vrhovnom savjetu odbrane.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /