Petak, 9. januar 1998.

POSLE NAJNOVIJEG SAOPSTENJA OSLOBODILACKE ARMIJE KOSOVA

Oruzano jezgro u regionu Drenice?

Prosirenje delovanja OAK na Makedoniju izazvalo iznenadjenje u Pristini jer se do sada smatralo da se ova organizacija bori za “Oslobadjanje Kosova oruzanim putem

Pristina. - Najnovije, cetrdest prvo saopstenje ilegalne organizacije, koja sebe naziva Oslobodilackom armijom Kosova, privuklo je veliku paznju ovdasnje javnosti. Prvi put od pojave ove organizacije, 17. februara 1996. godine, kada je u saopstenju albanskim medijima Oslobodilacka armija Kosova preuzela odgovornost za napad na pet izbeglickih kampova na Kosovu, izvrsen 11. februara, ova organizacija je jucerasnjim saopstenjem preuzela odgovornost i za napade izvrsene van Kosova: na sud u Gostivaru, 16. decembra prosle godine, i policijske stanice u Kumanovu i Prilepu 4. januara ove godine.

Prema saopstenju OAK, Makedonija je druga operativna zona, u kojoj, pored Kosova kao prve zone, deluju pripadnici ove organizacije. Pomenuto saopstenje izazvalo je veliko iznenadjenje u posmatrackim krugovima, jer se smatralo da ova organizacija, koja se u svom programu zalaze za “oslobadjanje Kosova oruzanim putem", deluje samo na podrucju Kosova, gde je preuzela odgovornost za vecinu napada tokom prosle i ove godine, u kojima je ubijeno pet srpskih policajaca, pet srpskih civila i deset Albanaca, pod optuzbom da su bili “kolaboracionisti srpskog rezima".

Prema policijskim tvrdnjama u dva dosadasnja napada na policijske objekte na Kosovu, stradala su dva pripadnika OAK. U noci izmedju 15. i 16. novembra, u napadu na policijsku stanicu u selu Klicina, kod Peci, ubijen je Ardijan Krasnici, iz sela Vranoc kod Peci. Krasnicijevo ucesce u napadu na stanicu u Klicini, u svojstvu clana OAK, potvrdila je i sama ova organizacija u saopstenju broj 37, u kome, preuzimajuci odgovornost za ovaj napad, istice da je “na izvrsenju zadatka, tokom razmene vatre izmedju clanova OAK i srpske policije, herojski pao borac Adrian Krasnici". Policijsku tvrdnju da je u napadu na stanicu policije u selu Irznic, kod Decana, 27. novembra prosle godine ubijen Ismet Djocaj, OAK do sada nije potvrdila, a ovdasnji albanski izvori su tvrdili da je Djocaj prethodno bio uhapsen od strane policije, i da je njegovo ucesce u napadu inscenirano.

U saopstenju OAK broj 41 se ne navode razlozi zbog kojih se podrucje delovanja OAK prosiruje i na Makedoniju, i po kojim kriterijumima su izabrani napadnuti objekti, ali, ukoliko je osnovni kriterijum za prosirenje ove organizacije etnicki, onda po toj logici treba ocekivati i pojavu ove organizacije na sirem prostoru, na kojem se rasprostiru Albanci, dakle, pored Kosova i Makedonije, i u Crnoj Gori i juznoj Srbiji.

Filozofija "cekanja"

"Nase obracanje Oslobodilackoj armiji nije pokusaj da ucinimo nesto iz pozicije nekog ko ima snage da nametne svoj stav, vec je pokusaj da nesto preduzmemo pre nego sto situacija bude zaostrena do maksimuma. Njime smo, istovremeno, zeleli da skrenemo paznju albanskog javnog mnjenja i albanskog politickog subjekta u prvom redu, a zatim i paznju rezima u Beogradu, ali i paznju medjunarodne javnosti, da preduzmu sve sto je moguce da bi se u ovoj situaciji predupredio oruzani konflikt", kaze potpredsednik Parlamentarne partije Kosova Bajram Kosumi. "Filozofija cekanja i cuvanja statusa quo, iz pozicije albanskog politickog subjekta, srpska sila sa pozicije rezima u Beogradu i nacin na koji medjunarodna zajednica pristupa kosovskom problemu, tri su neodrzive politicke cinjenice. Mi smo jos jednom, pre nego sto situacija eskalira, zeleli da im skrenemo paznju. Nazalost, to se nije desilo."

Za sada nema pouzdanijih saznanja o brojnosti, rasprostranjenosti i stvarnim mogucnostima Oslobodilacke armije Kosova. U vise novinskih napisa o ovoj organizaciji se istice pretpostavka da se glavno oruzano jezgro nalazi u tesko pristupacnim delovima drenickog regiona, posebno u trouglu izmedju opstina Srbica, Glogovac i Klina. Selo Vojnik, na putu Srbica-Klina, bilo je 25. i 26. novembra prosle godine popriste prvog dnevnog obracuna jakih motozirovanih policijskih snaga sa pripadnicima OAK, u kojima su ranjena cetvorica policajaca, i nakon kojeg se, prema brojnim tvrdnjama, policija prema Srbici povukla u panici, otvarajuci nekontrolisanu vatru prema usputnim albanskim selima, kojom prilikom je ubijen albanski nastavnik Haljit Gecaj.

Od tada policija gotovo da i ne kontrolise pravce koji od Srbice vode prema Glogovcu i Klini. Prema pisanju pristinskog “Bujku", danju se ovim pravcima usudjuju kretati samo jake vojne snage. U stampi je do sada objavljeno vise informacija o tome da patrole OAK na ovim pravcima nocu zaustavljaju automobile, sprovode kontrolu i legitimisu putnike. Na ovom podrucju, po direktivi iz Beograda, prvi put tokom nedavnih izbora “zbog bezbedonosnih razloga" nisu otvorena biracka mesta, sto je predstavljalo prvo posredno rezimsko priznanje da se taj deo teritorije ne kontrolise od strane policije ili vojske.

Albanski politicki faktori do sada su odbijali svaku vezu sa OAK. U prvoj polovini decembra, predsednik Parlamentarne partije Kosova Adem Demaci uputio je javni apel Oslobodilackoj armiji da “proglasi moratorijum na nasilna dejstva" do 15. marta ove godine, ali, iako od tada na Kosovu nije zabelezen ni jedan napad, OAK do danas nije odgovorio na ovaj apel. U posebnoj izjavi za javnost upucenoj albanskim medijima na samom pocetku ove godine, OAK je javnosti porucila “da je oruzana snaga albanskog naroda i da je van partijskog uticaja" i da “predstavlja najorganizovaniju i najozbiljniju snagu za oslobodjenje i nacionalno ujedinjenje".

I. Hajdari

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /