Petak, 9. januar 1998.

ROJTERS OCENJUJE DA CE RESENJE SUKOBA U CRNOJ GORI UMNOGOME ZAVISITI OD STAVA VOJSKE JUGOSLAVIJE

Uloga generala Perisica od vitalnog znacaja

Poziv sefu Generalstaba na inauguraciju Djukanovica i formalnost razmene novogodisnjih cestitki sa crnogorskom policijom pokazuju da armija nije spremna da podrzi Slobodana Milosevica u pritiscima na Crnu Goru, ocenjuju Rojtersovi izvori

Podgorica, Beta-Rojters. - U potencijalnom obracunu izmedju tvrde struje u Beogradu i umerenih lidera u Crnoj Gori jugoslovenska armija se drzi po strani, ocenjuje Rojters pozivajuci se na misljenje analiticara. Svecana inauguracija novoizabranog predsednika Crne Gore, reformski orijentisanog Mila Djukanovica, naredne sedmice, mogla bi oznaciti trenutak u kojem bi uloga armije - odnosno njeno nemesanje - moglo imati odlucujuci znacaj.

“Nacelnik Generalstaba Vojske Jugoslavije general Momcilo Perisic razmenio je novogodisnje cestitke sa Djukanovicem", izjavio je Rojtersu izvor blizak crnogorskoj vladi. “General je razmenio cestitke i sa crnogorskom policijom. Ta formalnost pokazuje da armija nije spremna da podrzi jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica u pritiscima na Crnu Goru", dodao je isti izvor koji je zeleo da ostane anoniman. Perisicev korak odudara od ponasanja zvanicnika iz vlasti i vladajuce partije u Beogradu koji novom crnogorskom predsedniku nisu cestitali dolazak na vlast, ocenjuje Rojters.

Po misljenju zapadnih diplomata otkako je reformski orijentisani premijer Djukanovic na oktobarskim predsednickim izborima porazio dosadasnjeg predsednika, pripadnika tvrde struje i Milosevicevog sticenika Momira Bulatovica, Crna Gora preti da postane novo balkansko zariste. Prozapadno orijentisani 35- godisnjak koji nastoji da reformise privredu svoje republike, Djukanovic je izazvao odijum tvrde struje u Beogradu posto je optuzio Milosevica da uzurpira saveznu vlast i iz licne koristi unistava ono sto je ostalo od Jugoslavije.

Milosevic, neosporni vladar Srbije vec sedam godina, postao je letos predsednik Jugoslavije prenevsi gro svoje vlasti na do tada uglavnom ceremonijalnu funkciju. U znak osvete zbog Djukanovicevog napada na Milosevica Beograd je stao na stranu Bulatovica. On je izjavio da je izgubio izbore prevarom i da nece predati vlast Djukanovicu. Nakon sto su crnogorski sudovi odbacili njegove zalbe, on se zalio saveznom sudu koji je ove nedelje presudio u njegovu korist. Lideri Bulatoviceve stranke sastace se danas kako bi odlucili o formi protesta kojim su planirali da ometu Djukanovicevu inauguraciju, 15. januara na Cetinju. Zapadne diplomate spekulisu da bi Bulatoviceve pristalice mogle pokusati da zauzmu zgrade vlade i radio i televizijske stanice, sto bi zapravo predstavljalo puc. U citavoj Crnoj Gori oseca se strah od nasilja, a policija koja je lojalna Djukanovicu najavljuje da ce odlucno reagovati. Oni su se pripremili da sprece Bulatoviceve pristalice, koje dolaze iz severnih, siromasnijih delova Crne Gore, da udju u Podgoricu. Rojrters ocenjuje da je uloga slobodoumnog generala Perisica, koji je preziveo cesta neslaganja sa Milosevicem, od vitalnog znacaja zbog tvrdnji da Bulatovic zeli da uvuce vojsku u sukob. Za razliku od saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovica i drugih najvisih oficira VJ iz Crne Gore koji su lojalni Bulatovicu, Perisic je pozvan da prisustvuje Djukanovicevoj inauguraciji na Cetinju.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /