Petak, 9. januar 1998.

ZORAN DJINDJIC, PREDSEDNIK DS, O FORMIRANJU VLADE U SENCI

Forma za promene

Demokrate ocekuju u naredna dva-tri meseca znacajno zblizavanje svoje stranke, GSS i Studentskog politickog kluba. Saradnja s radikalima u Skupstini Beograda. Ako dodje do koalicije SPS-SPO slede promene na lokalnom nivou

Zoran Djindjic

Ispracajuci minulu godinu lider Demokratske stranke Zoran Djindjic oznacio je godinom izgubljenih iluzija, da bi ovu nazvao prelomnom. Opozicija je, kako je rekao, sazrela do te mere da moze da se pojavi s vladom u senci koja ce imati jasan koncept izlaska iz krize, a takvu vladu lider demokrata vidi kao jedinu politicku formu koja moze da dovede do stvarnih promena. Ne krije Djindjic ni ambicije da njegova stranka bude inicijator takvog okupljanja demokratskog potenicjala Srbije, konstatujuci kako se u toj stranci preslo iz faze politickog profilisanja, politickog pozicioniranja i podele politicke scene u - fazu u kojoj valja dokazati sposobnost i kompetentnost. A pre svega to da je Srbiju moguce demokratski urediti. Kao saradnike na tom poslu Djindjic pominje pre svega one koji nisu politicki angazovani, a uz njih ce posebno pomenuti Studentski politicki klub i Gradjanski savez Srbije.

S obzirom na ovo imenovanje buducih politickih saradnika, nametnula se potreba i pojasnjenja saradnje s drugima, recimo Srpskom radikalnom strankom, gledano kroz prizmu dogadjaja u Skupstini grada Beograda. O tome lider DS kaze:

- Trenutno je ta saradnja na spasu Beogradjana od lopovske koalicije SPO-a i SPS-a. Oni su sada napravili jednu globalnu lopovsku koaliciju i kradu sve sto im padne pod ruke. Kradu glasove, kradu poslanicke mandate, kradu zemiste, kradu poslovni prostor, kradu pare. Sve kradu. Mi imamo vecinu koja moze ponesto od toga da zaustavi. Da li cemo u narednom periodu ici i dalje od toga, to je veliko pitanje.

Ja sam posle iskustva sa SPO-om skeptican prema tim borbenim formacijama u opoziciji, znaci prema koalicijama koje su formirane protiv nekoga. Jer, ocigledno da kada pobedite imate velike probleme, jer se ispostavi da imate razlicito razumevanje vlasti. Znaci, imate isto razumevanje protivnika i zelite da ga pobedite i to je osnova za savez. Ali to nije dovoljna osnova. I ovo sa SPO-om je pokazalo da to nije dovoljna osnova. Znaci - zakljucio je Djindjic - vazne su nam programske slicnosti i trenutno imamo sa Gradjanskim savezom Srbije i Studentskim politickim klubom najveci deo programskih slicnosti i ocekujem nase znacajno zblizavanje u naredna dva-tri meseca, a mozda i vise od toga.

Sta ukoliko, recimo, SPO udje u koalicionu vladu sa SPS. Hoce li demokrate imati isti stav prema saradnji sa tom strankom na svim nivoima i sta ce biti sa gradskim koalicijama koje su na vlasti? Predsednik DS prognozira u tom slucaju sledece:

- Ako bude doslo do koalicije SPS i SPO na republickom nivou, oni ce verovatno napraviti koaliciju svuda tamo gde mogu na lokalnom nivou. U Novom Sadu ne mogu, Zrenjaninu ne mogu, Vracaru i Starom gradu ne mogu i mozda jos u dva-tri grada u Srbiji ne mogu. Na drugim mestima mogu. Ali, mislim da ce to izazvati dva procesa. Jedan je verovatno taj da cemo mi tamo gde oni ne mogu da smenimo njihove, a drugi je taj da tamo gde oni mogu verovatno doci do toga da ce se pocepati SPO i da ce jedan deo odbornika biti protiv koalicije sa SPS-om. Jer, jedno je kada vi zivite na Dedinju, vozite se blindiranim kolima i ne morate da gledate narod ako necete, a drugo je kada zivite u Cacku i svaki dan izlazite na ulicu, a vasi biraci svakog dana mogu da vam kazu sta misle o vama. Ta racunica koja je pravljena na Dedinju prilicno je apstraktna i ne uzima u obzir situaciju u Srbiji. Ona je vrlo polarizovana i nizi delovi SPO-a apsolutno ne podrzavaju politiku vrha u tom smislu. Mislim da ce eventualna koalicija SPS-a i SPO-a dovesti do definitivnog nestanka SPO-a na terenu. I pitanje je koliko ce njihovih odbornika u Nisu ili Kragujevcu pristati da glasa za tu koaliciju sa SPS-om. Mislim mali broj. Videcemo vrlo brzo.

Zuzana Serences

Obnavljanje poverenja u koaliciju

Nasa namera nije da pravimo partijsku koaliciju, jer narod je umoran od potpisivanja sporazuma izmedju stranaka. Mi zelimo da napravimo taj program, radni program vlade u senci i da onda kazemo: svi koji imaju ideju su pozvani da ponude tu svoju ideju, bez obzira da li su ucestvovali na izborima ili nisu. Oni mogu da traze da se formira neki novi resor, novo ministarstvo i mi cemo o tome da diskutujemo, da vidimo da li to ima smisla. Ako se to uklapa u taj nas projekat, nema problema.

Dakle, niko nije iskljucen. Ali, niko nece biti pozvan u smislu - dodji da potpises ugovor o koaliciji. Jer, mislim da posle raspada koalicije “Zajedno" treba da prodje dosta vremena da ljudi poveruju u koalicije jer su se one pokazale kao vrlo nestabilna politicka forma. I to poverenje moze da se obnovi samo kroz konkretan rad, zajednicki rad na problemima. Pa ako se kroz izvesno vreme vidi da mi mozemo da saradjujemo na nekom problemu, onda je to dokaz da mozemo da saradjujemo.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /