Cetvrtak, 8. januar 1998.

SAVET NATO O SITUACIJI U BIH I O KOSOVU

“Karadziceva struja" koci stabilizaciju RS

General Klark, zapovednik Sfora, ocenio da je unutrasnja demokratizacija svih struktura u BiH kljucna za “stabilizaciju mirovnog procesa". Savet izrazio “veliku zabrinutost" zbog situacije na Kosovu

Brisel, Beta. - Savet NATO juce je u Briselu proucio izvestaje o situaciji u BiH, koje su vojni funkcioneri NATO pripremili uoci rasprave o cetiri opcije za buduce prisustvo medjunarodnih snaga u BiH. Kako agencija Beta saznaje iz izvora bliskih NATO u Briselu, Savet je razmotrio i aktuelnu situaciju na Kosovu i povodom najnovijih zbivanja i zaostravanja stanja u toj pokrajini izrazio “veliku zabrinutost". Izvestaje o stanju u Bosni Savetu NATO podneli su vrhovni komandant Atlantskog saveza general Vesli Klark i zapovednik Sfora general Erik Sinseki. Vojni komitet NATO ce 18. januara predloziti cetiri varijante buduceg prisustva medjunarodnih snaga u Bosni, posle isteka mandata Sfora krajem juna, a Savet NATO ce 21. januara poceti raspravu o tom pitanju. Odluka o konacnoj verziji buduceg medjunarodnog prisustva u BiH trebalo bi da bude doneta najkasnije do 1. marta, tvrde izvori u sedistu zapadnog vojnog saveza.

Na zasedanju je bilo reci i o “vrlo slozenoj i nepovoljnoj situaciji u Republici Srpskoj (RS), gde i dalje postoje ocigledno smisljeni otpori formiranju vlade i delotvornom radu parlamenta". Na jucerasnjem sastanku je ocenjeno da struja bliska bivsem lideru bosanskih Srba Radovanu Karadzicu “sprovodi taktiku odugovlacenja i kocenja stabilizacije politickog zivota i institucija u RS". Izvori u Briselu spekulisu da bi krajnji cilj takve taktike mogla biti i “revizija Dejtonskog sporazuma". Savet NATO se osvrnuo i na pitanja povratka izbeglica i jos uvek nesredjene situacije u Mostaru.

Naglasena je i nuznost sredjivanja stanja u bosanskim medijima, posebno u hrvatskoj televiziji u Mostaru i radiotelevizijskoj mrezi RS. Stalni predstavnici atlantskih zemalja i vojni celnici Sfora i NATO razgovarali su i o reformi lokalne policije u Bosni i neophodnosti jacanja medjunarodnih policijskih snaga (IPTF). Izvori u sedistu NATO saopstili su da je na zasedanju Saveta izrazeno zadovoljstvo zbog nedavnog i vojnog i politickog uspeha akcije Sfora u Vitezu, kada su uhapsena i Haskom tribunalu izrucena dvojica bosanskih Hrvata koji su optuzeni za ratne zlocine.

General Klark je u izglaganju clanovima Saveta NATO ocenio da je unutrasnja demokratizacija svih struktura vlasti u BiH “kljucna za unapredjenje i dugorocnu stabilizaciju mirovnog procesa". On je posebno istakao nuznost suzbijanja korupcije u drzavnom vrhu BiH, kao i sprecavanje pojedinaca i zvanicnika da deluju protiv Dejtonskog sporazuma. U radu Saveta NATO prvi put su u svojstvu posmatraca, sa pravom iznosenja stavova, ali ne i odlucivanja, ucestvovali ambasadori Poljske, Madjarske i Ceske - tri zemlje pozvane da udju u clanstvo NATO.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /