Sreda, 7. januar 1998.

VLADA SAD IZDVOJILA 29 MILIONA DOLARA ZA IZBEGLICE U BIH, SRBIJI, CRNOJ GORI I HRVATSKOJ

Jugoslavija sa najvise izbeglica u Evropi

Najveci deo sredstava u BiH bice potrosen za potrebe "otvorenih gradova"

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

I pored odredjenog pomaka, napravljenog u prosloj godini - problem izbeglica, prognanih i raseljenih lica ostaje i dalje kao jedno od najtezih nasledja ratova koji su od 1992. do 1995. zapalili deo podrucja nekadasnje SFR Jugoslavije. Polazeci od te cinjenice, americka vlada izdvojila je u ponedeljak iz drzavnog budzeta sumu od 29 miliona dolara na ime ovogodisnjeg doprinosa Visokom komesarijatu za izbeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR) za tekuce akcije u Bosni i Hercegovini, SR Jugoslaviji i Hrvatskoj.

Uz napomenu da je Srbija-Crna Gora u ovom trenutku zemlja sa najvecim brojem izbeglica u Evropi, u saopstenju Stejt dipartmenta konstatovano je tim povodom da se na teritoriji te od njih zvanicno nepriznate i nepominjane Jugoslavije nalazi oko 550.000 izbeglih i prognanih lica iz Bosne i Hrvatske. Istovremeno - na osnovu podataka Ujedinjenih nacija - procenjuje se da je oko 1,4 miliona stanovnika nekadasnje BiH prinudno raseljeno ili izbeglo u inostranstvo, kao i da je sa takvim statusom oko 430.000 osoba sa podrucja Hrvatske.

Visoki komesarijat UN zatrazio je od medjunarodne zajednice 187 miliona dolara za finansiranje u 1998. godini svojih programa za zbrinjavanje i omogucavanje povratka izbeglica i prognanih lica sa podrucja BiH, Jugoslavije i Hrvatske. SAD ce i ove godine biti - prema nalazu Stejt dipartmenta - na celu medjunarodne liste sponzora ovog programa, sa 16 odsto ucesca u predvidjenom fondu o cijem ce rasporedu i konkretnim akcijama odlucivati, kao i dosad, UNHCR predvodjen Sadako Ogatom.

Kako je tim povodom saopsteno u Vasingtonu, najveci deo tih sredstava - kad je rec o BiH - bice utrosen za potrebe tzv. "Otvorenih gradova" i onih ostalih opstina koje slede zahtev Dejtonskog mirovnog ugovora za obezbedjivanjem nesmetanog povratka onih izbeglica i prognanih osoba koje u tim sredinama predstavljaju nacionalnu manjinu. Konkretno, UNHCR finansirace projekte za obnovu i izgradnju vodovodnih sistema, zdravstvenih ustanova i skolskih objekata u pomenutim gradovima i opstinama, s tim sto ce se nastaviti i humanitarna pomoc organizacijama i pojedincima u slucajevima gde je to i dalje neophodno.

U BiH se vratilo 400.000 izbeglica

Prema informaciji koju je objavila americka administracija, od decembra 1995 (posle potpisivanja u Parizu Mirovnog ugovora iz Dejtona) u BiH se vratilo oko 400.000 izbeglica i raseljenih lica, dok je oko pola miliona onih koji su dobili pravo na stalni boravak negde u inostranstvu. S druge strane, konstatuje se da su hrvatske vlasti dosad omogucile povratak samo za oko 60.000 interno raseljenih lica, kao i za ne vise od nekoliko hiljada izbeglica, od sveukupno oko 430.000 osoba koje je rat 1992-93. naterao da napuste svoje domove.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /