Utorak, 6. januar 1998.

REAGOVANJA NA PISMO PATRIJARHA PAVLA ALBANSKIM STUDENTIMA ALBANSKE STRANKE NA KOSOVU

Neubedljiva osuda Milosevicevog rezima

Kosovski problem moze se rasavati samo demokratskim metodama, kaze Bujar Dugoli. Pismo srpskog patrijarha pozitivno primljeno na Kosovu, ocenio Fehmi Agani. Obracanje albanskim studentima posledica ogromnog pritiska na Beograd da realizuje sporazum Milosevic-Rugova - smatra Jonuz Saljihaj

Pristina. - Za razliku od ovdasnje srpske javnosti, u kojoj do danas nije zabelezeno ni jedno javno reagovanje na pismo srpskog patrijarha Pavla albanskim studentima (ovdasnji dnevnik na srpskom "Jedinstvo" ne samo da ne objavljuje pismo, vec nema uopste vesti o njemu) u albanskoj javnosti na Kosovu je to, sudeci po brojnim reagovanjima, tema dana.

Integralni tekst pisma vrhovnog srpskog verskog poglavara albanskim studentima, danas prenosi kompletna albanska stampa u Pristini, a ovaj dogadjaj nailazi i na prvorazredni tretman u programima svih svetskih radio-stanica, koje emituju program na albanskom jeziku.

U saopstenju Unije albanskih studenata, objavljenom juce kasno poslepodne, albanski studenti zahvaljuju srpskom patrijarhu na zabrinutosti koju je iskazao povodom varvarskog ponasanja policije prema mirovnim protestnim manifestacijama. Bili bismo vam zahvalni, nastavlja se dalje u saopstenju, ukoliko bi, pored ovog, osudili sistematsku i neljudsku silu koju srpska vlast permanentno primenjuje prema albanskom narodu na Kosovu, koristeci srednjovekovne metode.

Komentarisuci ovo saopstenje, predsednik Unije albanskih studenata Bujar Dugoli kaze da je proslo vreme srednjovekovnih metoda u obracunu sa politickim neistomisljenicima.

U nasem saopstenju - kaze Dugoli - stavili smo na znanje srpskom patrijarhu da je kraj dvadesetog i pocetak dvadeset prvog veka, sto znaci da se otvorena pitanja, poput onog kosovskog, mogu resavati samo demokratskim politickim metodama i uvazavanjem prava svih naroda da izraze slobodno svoju politicku volju.

Nepotrebna politizacija

I drugi potpredsednik DSK Hidajet Hiseni smatra da je pozitivna cinjenica sto je Srpska crkva najzad smogla snage da osudi upotrebu sile protiv mirnih studentskih demonstracija, sto za ostale, posebno za ceo svet, i nije veliki napor, jer se radi o stvari koja se jednostavno mora osuditi. Poruka srpskog patrijarha moze, kao mogucnost, doprineti stvaranju atmosfere tolerancije i poverenja dve strane, ali ona sadrzi i nepotrebnu politizaciju, cak i otvoreno antialbanstvo, sto u krajnjem slucaju ostavlja u senci osudu besmislene sile nad albanskim studentima - ocenjuje Hiseni.

Potpredsednik Demokratskog saveza Kosova Fehmi Agani smatra da patrijarhova osuda policijske brutalnosti nad mirovnim protestima albanskih studenata, kao i njegovo zalaganje za ozbiljno razmatranje kosovskog pitanja i postovanje nacionalnih, ljudskih i verskih prava svih naroda na Kosovu, ne mogu a da ne budu pozitivno primljeni na Kosovu. Pismo srpskog patrijarha, medjutim, ipak je, cini se, jedan ne bas vest, niti preterano iskren pokusaj da se iskaze razumevanje za probleme univerziteta u Pristini, kao i Albanaca i uopste kosovskog pitanja - smatra Agani. On istice da je u ovom pismu, uprkos prividnoj patrijarhovoj zelji da se distancira od Milosevicevog rezima, ova identifikacija ocigledna, posebno u delovima u kojima se na netacan nacin govori o studentskim zahtevima, za Albance se koristi pogrdan naziv "Siptari", a o albanskom jeziku govori kao o stranom jeziku.

Jonuz Saljihaj, potpredsednik Parlamentarne partije Kosova, smatra da u pozadini patrijarhovog javnog obracanja albanskim studentima stoji ogromni medjunarodni pritisak na Beograd, u pravcu ostvarivanja sporazuma Rugova-Milosevic o obrazovanju. Sugerisuci Albancima da se zadovolje kulturnim pravima, srpski patrijarh verovatno zeli da stavi tacku na ovaj pritisak - zakljucuje Saljihaj.

Albanski posmatraci se za sada uzdrzavaju od javnih ocena prvog javnog obracanja srpskog patrijarha nekom od faktora u albanskom korpusu od izbijanja krize na Kosovu. Nezvanicno, u prvim komentarima patrijarhovog pisma, ne uocava se spremnost srpske strane na ustupke i kompromis u vezi sa Kosovom. Polazeci od toga da pismo nije direktno upuceno Uniji albanskih studenata, vec im je odaslano preko medija, posmatracki krugovi patrijarhovo obracanje, vec juce u prvim nezvanicnim procenama, ocenjuju kao poruku, najmanje namenjenu studentima i javnosti na Kosovu, vec prevashodno medjunarodnim faktorima, kojom se pored iznosenja spremnosti za otvaranje komunikacije sa Albancima, u prvi plan istice nekooperativnost albanske strane za izlazak iz visegodisnje krize na Kosovu.

I. Hajdari

Zakasnela poruka

- Mislim da se radi o zakasneloj poruci. I ja sam stanovnik Prizrena i od 1957. godine pratim aktivnost gospodina Pavla na javnoj sceni. Kada kazem da se radi o zakasneloj poruci, onda pred ocima imam sve ono sto se dogodilo u bivsoj Jugoslaviji, pocev od ratova u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pa do ukidanja kosovske autonomije, u cemu je Srspka pravoslavna crkva, rame uz rame sa SANU, Udruzenjem knjizevnika i vecinskim delom srpske inteligencije, bila ne celu.

Patrijarh veoma dobro zna da su na dan kada su u Skupstini Srbije proglaseni amandmani na Kosovu pale brojne i nevine zrtve. Patrijarh takodje veoma dobro zna kako je policija prognala ucenike, studente i njihove predavace iz skola. Posle svega ovog, albanski narod se referendumom opredelio za potpuno osamostaljenje od Srbije - kaze Tadej Rodici, potpredsednik Albanske demohriscanske partije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /