Utorak, 6. januar 1998. | ||
OTVORENO PISMO UNIVERZITETSKOG DELA SAVETA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA UNIVERZITETSKOJ I DEMOKRATSKOJ JAVNOSTIJedni predlazu i obrazlazu drugi cutke glasaju i ne obrazlazu
Odbijanjem da se o autonomiji univerziteta uopste raspravlja, clanovi Saveta koje je delegirala Vlada Srbije jasno su iskazali svoj stav
Univerzitetskoj i demokratskoj javnostiMi, profesori i istrazivaci Univerziteta u Beogradu i clanovi univerzitetskog dela Saveta obracamo se javnosti
Otvorenim pismomOnemoguceni da na demokratski nacin ucestvujemo u procesu kvalitetnog donosenja odluka Saveta Univerziteta, odnosno da zastupamo interese fakulteta, instituta i Univerziteta u celini, kako to od nas ocekuje univerzitetska i demokratska javnost, smatramo svojom obavezom da na ovaj nacin obavestimo javnost o dogadjajima na Univerzitetu. Vazeci Zakon o univerzitetima donet je po skracenoj proceduri 1992. godine. Jedna varijanta zakona bila je na javnoj diskusijji, a druga je usvojena u Skupstini, bez uvazavanja misljenja univerziteta. Prema tom Zakonu, formirani su saveti univerziteta i fakulteta i upravni odbori instituta u kojima Vlada Srbije imenuje cak polovinu clanova. Takav Savet izabrao je Dragutina Velickovica za rektora, nezavisno od volje samog Univerziteta. Bilo je potrebno da prodje nekoliko godina i da se u Studentskom protestu ’96/97. izgubi 119 radnih dana kako bi se Univerzitet oslobodio ovog rektora. To je samo jedna od ilustracija nepostojanja autonomije univerziteta. Smenjivanjem rektora nije doslo do promene nacina rada Saveta Univerziteta. Sadasnji sastav vladinog dela ne odrazava ni interese pojedinih oblasti naucnog i drustvenog zivota ni partijsku strukturu Skupstine Srbije, nego interese vladajuce koalicije. Uprkos ostrom protivljenu predstavnika fakulteta i instituta, donose se odluke koje ne samo da nisu u interesu clanica Univerziteta, vec su stetne i po drustvo. Takvom politikom Univerzitet se spusta na sve nizi naucni strucni, moralni i materijalni nivo. Ovakvom stanju doprinose i pojeidni dekani koji sprovode politiku partije na vlasti, kao njeni clanovi i/ili poslusnici. Samovoljnim i nametnutim odlukama oni krse osnovna demokratska prava, zakonske i pravne norme Univerziteta i drustva. Smatramo da je problem autonomije univerziteta jedno od najvaznijih pitanja u kojem Savet mora da zauzme jasne stavove. Odbijanjem da se o tome uopste raspravlja, clanovi Saveta koje je delegirala Vlada Srbije jasno su iskazali svoj odbojni stav. Na taj nacin smo onemoguceni da sa njima vodimo konstruktivan dijalog. Ne pristajuci da budemo kao oni, monolitna glasacka masina, niti da ucestvujemo u takvoj politici kojom se vredja dostojanstvo akademskih gradjana, prinudjeni smo da istaknemo osnovne principe autonomije, koje najvisi organ upravljanja na Univerzitetu treba da uvazava. Ove principe kao i primere krsenja autonomije dajemo u prilozima otvorenog pisma. U Beogradu, januara 1998. g.
Clanovi univerzitetskog dela
|
Onemogucen konstruktivni dijalog: |
2. Jedno od osnovnih prava je pravo na naucno i akademsko stvaranje, bez ikakve cenzure ili sankcija usmerenih prema licnosti i njihovom radu.
3. Slobodna naucna, nastavna i umetnicka komunikacija kao i slobodna strucna polemika su osnova i preduslov autonomije univerziteta.
4. Studiranje kao pravo na slobodan izbor naucne ili umetnicke discipline i sticanje akademskih zvanja pod jednakim uslovima su uslov stvaranja slobode duha akademskih gradjana.
5. Nastavnici, saradnici i studenti imaju pravo da aktivno uticu na donosenje Zakona o univerzitetima, samostalno donose normativna akta univerziteta, fakulteta i naucnih instituta.
6. Nastavnici, saradnici i studenti imaju pravo da slobodno biraju i razresavaju svoje vrsioce funkcija upravljanja kao i da sprovode izbor u akademska zvanja, sto predstavlja uslov za obrazovanje akademskih gradjana slobodnog duha.
7. Univerziteti, fakulteti i naucni instituti samostalno raspolazu sredstvima koja ostvaruju po raznim osnovama. Sredstva koja univerziteti i njhove clanice dobijaju na osnovu ugovora iz javnih i privatnih fondova ne mogu se koristiti na nacin koji odgovara partiji koja je trenutno na vlasti, vec u skladu sa interesima nauke i univerzitetske sredine.
8. Nastavne planove i programe osnovnih, poslediplosmkih i doktorskih studija donose fakulteti, a potvrdjuje ih univerzitet.
9. Univerzitet kao deo drustva ima duznost i odgovornost da radi na unapredjenju demokratije, koristeci sva relevantna saznanja kojima kao akademska zajednica raspolaze.
10. Jeidno autonomni univerzitet, kao institucija od najveceg drustvenog znacaja u skladu sa svojom dugom tradicijom, moze da preuzme svu odgovornost za svoje aktivnosti i ulogu u drustvu.
Predstavnici saveta univerziteta iz redova univerzitetskog dela Saveta, isticu navedene principe autonomije univerziteta i akademskih sloboda kojih su se do sada pridrzavali i izjavljuju da ce ih kao takve slediti. Pripreme i odvijanja sednica Saveta Univerziteta u Beogradu kao i donosenje kvalitetnih odluka Saveta u interesu Univerziteta i drustva, morali bi da budu u skladu sa navedenim PRINCIPIMA AUTONOMIJE UNIVERZITETA. Ciljevi autonomije univerziteta nisu privilegije, vec akademske slobode koje doprinose razvoju duhovnog zivota jednog naroda i njegovih ukupnih veza sa svetom. Clanovi univerzitetskog dela Saveta Univerziteta u Beogradu
U toku je potpisivanje Otvorenog pisma, koje je do sada potpisalo 25 od 38 clanova univerzitetskog dela Saveta.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |